5 skutecznych zabiegów na zmarszczki pod oczami

21 listopada 2023
Kobieta, która próbuje zredukować zmarszczki wokół oczu. Pl

Zmarszczki pod oczami w dość istotny sposób wpływają na estetykę twarzy – optycznie dodają lat, a ponieważ pojawiają się na skórze jako jedne z pierwszych bruzd, bywają przyczyną kompleksów. Istnieje wiele sposobów na to, by opóźnić moment ich pojawienia się, a także szereg zabiegów, które pomagają zminimalizować lub nawet całkowicie zniwelować widoczność zmarszczek wokół oczu. Jakie to zabiegi? Na czym polegają i który z nich najlepiej działa na zmarszczki wokół oczu?

Dlaczego powstają zmarszczki pod oczami?

Jak to się dzieje, że pod oczami i wokół oczu pojawiają się zmarszczki? Wpływa na to kilka istotnych czynników – przede wszystkim specyfika skóry wokół oczu. Jest ona cieńsza i delikatniejsza niż na pozostałych obszarach twarzy. Skóra wokół oczu pracuje praktycznie przez cały czas – każdy ruch gałkami ocznymi, przymykanie powiek i mrużenie oczu wynika z ruchu mięśni okrężnych oka oraz przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych.

Zmarszczki wokół oczu to właśnie zmarszczki mimiczne, czyli takie, które powstają głównie na skutek naturalnej mimiki. Nie jest to jednak wyłączna przyczyna powstawania bruzd w okolicach oczu.

Czynniki, które wpływają na powstawanie zmarszczek wokół oczu:

 • Naturalna mimika twarzy.
 • Specyfika skóry wokół oczu – jej cienkość, delikatność, skłonność do przesuszenia.
 • Promieniowanie UV, które powoduje fotostarzenie się skóry.
 • Naturalne procesy starzenia się skóry, a w szczególności obniżona produkcja kolagenu, utrata elastyczności skóry i jej gęstości.
 • Nieodpowiednia pielęgnacja – w szczególności nieostrożne obchodzenie się ze skórą wokół oczu, ale też brak odpowiedniego nawilżania i odżywiania delikatnej skóry pod oczami.
 • Błędy dietetyczne, palenie papierosów.
 • Noszenie źle dobranych okularów lub ich brak, gdy ma się wadę wzroku. To sprzyja częstemu mrużeniu oczu na skutek niedowidzenia.

Zmarszczki mimiczne pod oczami mogą pojawić się już u osoby stosunkowo młodej – wiele zależy od wymienionych czynników dodatkowych, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek – nie tylko mimicznych.

Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami?

Niwelowanie zmarszczek pod oczami to złożony temat. Warto zadbać o ten obszar skóry już wcześniej – w ramach profilaktyki, by opóźnić pojawienie się zmarszczek. Skuteczne w działaniach profilaktycznych mogą być nawet domowe sposoby na zmarszczki pod oczami, jak również ogólnodostępne kosmetyki przeciwstarzeniowe. Jeśli jednak na Twojej skórze są już widoczne bruzdy, zdecydowanie lepsze rezultaty uzyskasz, decydując się na wykonanie wybranego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej.

Zabiegi na zmarszczki pod oczami

 1. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – pozwala na ich spłycenie, a u wielu osób nawet na całkowitą redukcję zmarszczek pod oczami. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest dokładnie w te miejsca, które wymagają wypełnienia, dzięki czemu zabieg z jego użyciem zapewnia tak korzystne efekty. Chociaż utrzymują się one przez okres od kilku miesięcy do około roku czasu, to procedura ta cieszy się ogromną popularnością.
 2. Zabieg z toksyną botulinową – rozluźnia wybrane mięśnie twarzy, przez co zmarszczki ulegają spłyceniu, a często wręcz całkowitemu zanikowi. Dobrze wykonany botoks zapewnia naturalny efekt wizualny oraz nie wpływa negatywnie na mimikę twarzy. Efekty zabiegu utrzymują się przez minimum kilka miesięcy.
 3. Mezoterapia igłowa – skuteczna metoda przy pierwszych zmarszczkach oraz jako profilaktyka zmarszczek. W ramach tego zabiegu pod skórę podawana jest indywidualnie dobrana mikstura, która silnie nawilża skórę, a także pobudza produkcję kolagenu, co poprawia gęstość skóry i stopień jej napięcia.
 4. Nici liftingujące – są polecane osobom, których problemem są opadające kąciki oczu i opadające powieki, co również sprzyja nieestetycznym kreseczkom wokół oczu. Uniesienie tkanek w górę poprawia wygląd skóry wokół oczu i choć samo w sobie nie likwiduje zmarszczek, zmniejsza ich widoczność.
 5. Blefaroplastyka – czyli chirurgia plastyczna powiek i skóry wokół oczu. Jeśli problemem są nie tylko zmarszczki mimiczne pod oczami, ale też nadmiar skóry, worki pod oczami lub opadające kąciki oczu, kwestie te można zniwelować właśnie przy pomocy zabiegu chirurgicznego. Jest to metoda inwazyjna, ale też pozwalająca na uzyskanie najbardziej wyraźnych i trwałych efektów.

Niwelowanie zmarszczek wokół oczu można przeprowadzić na różne sposoby – mniej lub bardziej inwazyjne. Wybór najkorzystniejszej metody jest uzależniony od ilości oraz głębokości zmarszczek, jak również od Twoich indywidualnych oczekiwań. Umów się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, by poznać jego opinię oraz proponowane zabiegi, które sprawdzą się na Twojej skórze.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *