5 skutecznych sposobów na pękające pięty

10 października 2023
Kobieta w szpilkach, która cierpi na pękające pięty. Pl Source: VistaCreate

Masz pękające pięty? Stopy z takimi zmianami nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale mogą również dawać dolegliwości bólowe i powodować niebezpieczne zmiany zapalne. Jak radzić sobie z suchymi i twardymi piętami? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Popękane pięty – skąd bierze się ten problem?

Nadmierne rogowacenie naskórka to główny powód pękania pięt. Kiedy skóra staje się twardsza, jednocześnie traci na elastyczności i jędrności. To sprzyja tworzeniu się pęknięć, które z czasem stają się coraz większe, a w skrajnych przypadkach sięgają nawet skóry właściwej. Nie jest to problem wyłącznie kosmetyczny – przez głębokie rany do organizmu mogą dostać się niebezpieczne wirusy, grzyby i bakterie.

Pękające pięty – przyczyny

Popękana, twarda, sucha pięta to często rezultat niewłaściwej pielęgnacji skóry. Choć naskórek w tych częściach ciała należy regularnie usuwać, jego zbyt częste i mocne ścieranie powoduje rogowacenie. Niewłaściwa higiena i niedostateczne nawilżenie skóry to kolejne czynniki, które sprzyjają pękaniu pięt.

Pozostałe przyczyny pękających pięt to:

  • Odwodnienie organizmu – niedostateczna ilość wody w organizmie sprawia, że naskórek jest mało elastyczny, a skóra sucha.
  • Podrażnienia mechaniczne – najczęściej spowodowane noszeniem niedopasowanego obuwia.
  • Nieodpowiednia dieta – dla dobrej kondycji skóry istotna jest przede wszystkim odpowiednia podaż cynku, który wzmacnia ją i redukuje tworzenie się zmian zapalnych, a także witaminy A odpowiadającej za prawidłowe nawilżenie skóry.
  • Wiek – starzenie się skóry sprawia, że jest ona mniej elastyczna, sucha i cienka.
  • Choroby skóry – takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy rybia łuska.
  • Inne jednostki chorobowe – pękająca skóra pięt często towarzyszy cukrzycy, niedoczynności tarczycy oraz zaburzeniom krążenia.
  • Czynniki genetyczne – skłonność do zrogowaciałych i pękających pięt może być również dziedziczna.

Jak widzisz, istnieje całkiem sporo czynników, które mogą przyczynić się do twardnienia i pękania pięt.

Szorstkie i twarde pięty – objawy

Bardzo suche i szorstkie pięty to pierwsze sygnały sugerujące, że skóra w tych partiach ciała nie ma się najlepiej. Z czasem naskórek staje się twardszy i bardziej napięty, co łatwo zauważyć zwłaszcza podczas nacisku na stopy. Inne objawy, jakie mogą towarzyszyć pękaniu pięt to: swędzenie, nadwrażliwość, łuszczenie i zmiana koloru skóry. Tego rodzaju zmiany wiążą się z dyskomfortem, a często także z dolegliwościami bólowymi. Te ostatnie są tym mocniej odczuwalne, im głębszych warstw skóry dotyczą pęknięcia.

Leczenie pękających pięt

Jeśli dostrzegasz u siebie wyżej wymienione objawy, rozważ wizytę u dermatologa lub podologa. Przy tego rodzaju zmianach najczęściej stosowane jest leczenie miejscowe preparatami z mocznikiem, kwasem mlekowym lub kwasem salicylowym.

Zabiegi podologiczne

Podolog może zniwelować powstałe na Twoich piętach zmiany, wykonując specjalistyczne zabiegi. Co ważne, ich przeprowadzenie zmniejszy także ryzyko nawrotu problemu. Najczęściej stosowanymi zabiegami są:

  • Pedicure podologiczny – poprzedza go ocena stóp pacjenta, następnie specjalista przechodzi do przycinania i pielęgnacji paznokci, usuwa zrogowacenia i nawilża stopy.
  • Usuwanie modzeli – polega na zmiękczeniu, opracowaniu i wygładzeniu skóry, na której powstały zmiany tego typu.
  • Opracowywanie pękających pięt – zabieg, który ma na celu poprawę elastyczności skóry stóp, a ponadto redukuje widoczne na niej pęknięcia.

Domowe sposoby na pękające i zrogowaciałe pięty

Jeśli zmiany na Twoich piętach nie są nasilone, możesz zastosować domowe sposoby niwelujące suchość tych partii ciała. Metody te mają również istotne znaczenie profilaktyczne. Jeśli już uda Ci się wyleczyć pękające pięty, zadbaj o to, by problem ten nie nawracał. O jakich sposobach mowa? Wysoką skuteczność wykazują:

  • Kąpiele stóp – możesz stosować je regularnie i nie tylko po to, by uniknąć pękania pięt. Użyj soli leczniczej lub naparu ziołowego z kozieradki, rumianku lub krwawnika. Świetnie sprawdzi się też wywar z siemienia lnianego, który poprawia elastyczność skóry.
  • Odciążanie stóp – daj nogom odpocząć! Jeśli pracujesz na siedząco, regularnie rób sobie przerwy i często wstawaj od biurka. Długo stoisz w ciągu dnia? Od czasu do czasu siadaj, stawaj na palcach, a wieczorem odpoczywaj ze stopami uniesionymi do góry.
  • Peelingi stóp – szczególnie te, które łączą działanie złuszczające i silnie nawilżające. Możesz kupić gotowy kosmetyk albo wykonać samodzielną miksturę z cukru, miodu i wybranego olejku.
  • Usuwanie zrogowaciałego naskórka – frezarka do pięt lub pilnik do stóp przydadzą Ci się podczas usuwania zrogowaciałego naskórka. Pamiętaj jednak, że taki zabieg powinien być wykonywany stopniowo i delikatnie, by dodatkowo nie podrażnić skóry. Jeśli pęknięcia są duże, zanim samodzielnie usuniesz naskórek, najlepiej skonsultuj się z podologiem, kosmetologiem lub dermatologiem.
  • Regularne stosowanie kremów nawilżających – nie zapominaj o tym, że skóra pięt potrzebuje nawilżenia! Dlatego regularnie stosuj kremy do stóp, na przykład z mocznikiem lub gliceryną – składniki te mają właściwości zmiękczające.

Jak uniknąć pękania pięt?

Pumeks lub pilnik do pięt – do którego większość z nas ogranicza pielęgnację stóp – często nie wystarczy, by uniknąć problemu pękającej skóry tych partii ciała. Jeśli go używasz, usuwaj naskórek delikatnie, a po kąpieli nałóż na skórę krem lub balsam nawilżający. Pamiętaj też, by nie nosić ciasnego, niedopasowanego obuwia, które nie sprzyja dobrej kondycji stóp. Regularnie wykonuj peeling stóp, noś przewiewne skarpetki z naturalnych tkanin oraz pamiętaj o tym, by od czasu do czasu wykonać pedicure – Twoje pięty będą wówczas o wiele gładsze i mniej narażone na pęknięcia.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *