Cera trądzikowa – jakie ma wymagania? Jak ją pielęgnować?
Każdy rodzaj skóry ma określone potrzeby. Tylko właściwie dobrana pielęgnacja pozwala na utrzymywanie cery w ryzach. Jeśli na Twojej skórze często pojawiają się niedoskonałości, być może masz do czynienia właśnie z cerą trądzikową. W jaki sposób pielęgnować ten typ skóry? Jakie zabiegi i kosmetyki na trądzik są godne polecenia?
Trądzik nie jest wyłącznie młodzieńczą przypadłością
Choć wielu osobom trądzik kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, to w rzeczywistości jest to przypadłość, która bardzo często dotyczy osób w najróżniejszych przedziałach wiekowych. Trądzik młodzieńczy może być przejściowym schorzeniem, które jest uwarunkowane hormonalnie. Trądzik u osób dorosłych znacznie częściej ma charakter przewlekły i wynika z faktu posiadania cery trądzikowej.
Jeśli okres dojrzewania masz już za sobą, a na Twojej skórze często pojawiają się zmiany, które mogą wskazywać na trądzik, umów się na konsultację dermatologiczną. Lekarz obejrzy dokładnie Twoją skórę, w razie potrzeby pokieruje Cię na dodatkowe badania i ustali przyczynę problemów skórnych. Cerę ze skłonnością do trądziku można mieć pod kontrolą, ale najważniejsze jest uzyskanie pewnej diagnozy i odpowiednio dobrana pielęgnacja.
Skóra trądzikowa – charakterystyka i wymagania
Cera trądzikowa nie bez powodu bywa też określana mianem cery problematycznej – rzeczywiście może sprawiać sporo problemów.
Po czym rozpoznać cerę trądzikową?
- Często pojawiają się na niej zaskórniki, grudki i krosty. U kobiet miesiączkujących zmiany skórne mogą pojawiać się pod koniec cyklu miesięcznego lub w okolicach owulacji.
- Cera trądzikowa często jest również cerą tłustą, a nawet może mieć skłonność do łojotoku. Sebum produkowane jest w zdecydowanie zbyt dużych ilościach, co sprzyja błyszczeniu się skóry, ale też osiadaniu na niej zanieczyszczeń i namnażaniu się bakterii.
- Pory w skórze trądzikowej często bywają rozszerzone. Mogą pojawiać się w nich wągry.
- U niektórych osób z cerą trądzikową występuje również wzmożone rogowacenie okołomieszkowe, co sprzyja zatykaniu się porów i stanom zapalnym, które również wpływają na powstawanie zmian trądzikowych.
Czego potrzebuje cera trądzikowa?
Choć mogłoby się wydawać, że tłusta skóra ze skłonnością do trądziku wymaga głównie oczyszczania, tonizowania i regulacji produkcji sebum, w rzeczywistości potrzebuje również nawilżania oraz przemyślanej pielęgnacji. Nawilżanie cery tłustej może zdawać się totalnie zbędnym działaniem, ale to tylko pozory. Zabiegi oczyszczające, złuszczające i tonizujące bardzo wysuszają skórę, pozbawiają ją ochronnego płaszcza lipidowego, a przesuszona skóra tłusta może zacząć przetłuszczać się jeszcze bardziej.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Nie każda zmiana skórna oznacza, że ma się do czynienia z trądzikiem – warto zdawać sobie z tego sprawę i nie próbować kuracji przeciwtrądzikowych na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Co na trądzik będzie najskuteczniejsze?
Leki na trądzik
Podstawą wielu kuracji przeciwtrądzikowych są leki podawane na skórę. Zazwyczaj mają działanie złuszczające, ale też antybakteryjne i oczyszczające. W środkach tych stosowanych jest wiele różnych substancji czynnych – między innymi kwasy, witamina C, retinol lub nadtlenek benzolitu. Jeśli to za mało, możesz rozważyć przyjmowanie kuracji doustnej – pamiętaj jednak, że leczenie ogólne wymaga stosowania równolegle leków osłonowych i może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Leki na trądzik stosuje się w aktywnej fazie schorzenia. Gdy zmiany ustąpią i stan cery zostanie unormowany, zazwyczaj zalecana jest już delikatniejsza kuracja kosmetyczna i odpowiednia profilaktyka.
Zabiegi na trądzik
Istnieje cały szereg zabiegów kosmetycznych oraz z zakresu medycyny estetycznej, z których możesz skorzystać. Większość z nich zaleca się jednak wykonywać dopiero wówczas, gdy zmiany trądzikowe nie są już w fazie aktywnej – oczywiście z małymi wyjątkami, dlatego przed skorzystaniem z konkretnej procedury, zapoznaj się z zaleceniami i przeciwskazaniami lub skonsultuj się z dermatologiem.
Jakie zabiegi pomagają w pielęgnacji cery trądzikowej?
- Peelingi chemiczne – podstawa przy cerze tłustej i trądzikowej, ale nie tylko. Peeling chemiczny ma intensywne działanie złuszczające. Przyspiesza usuwanie martwych i starych warstw naskórka, przez co oczyszcza skórę, reguluje pracę gruczołów, ale też pomaga zwalczyć przebarwienia po trądziku!
- Peeling węglowy – łączy w sobie działanie oczyszczające i złuszczające. Zmniejsza widoczność porów, odświeża skórę, a nawet pomaga zredukować blizny po trądziku.
- Zabiegi laserowe – są dedykowane przede wszystkim tym osobom, które chcą zniwelować ślady po zmianach trądzikowych: przebarwienia i blizny.
To tylko wybrane spośród wielu procedur kosmetycznych, które można zastosować, jeśli ma się cerę trądzikową. Niektóre zabiegi warto wykonywać regularnie w ramach profilaktyki.
Kosmetyki na trądzik
Mogą być uzupełnieniem procesu leczenia lub stałym elementem pielęgnacji cery trądzikowej. Jeśli jesteś w trakcie kuracji lekami na trądzik, nie sięgaj po kosmetyki przeciwtrądzikowe na własną rękę – mogą wchodzić w reakcję z lekami, dlatego najpierw skonsultuj się z dermatologiem.
Jak dbać o cerę trądzikową na co dzień?
- Dokładnie ją oczyszczaj – zarówno rano, jak i wieczorem. By pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, możesz stosować więcej niż jeden typ kosmetyku oczyszczającego (na przykład płyn micelarny oraz żel do mycia twarzy).
- Tonizuj skórę – przywrócisz jej naturalny odczyn, ale też unormujesz pracę gruczołów łojowych. Unikaj jednak toników z alkoholem, by nie przesuszyć swojej skóry.
- Zadbaj o matowy efekt – krem matujący to popularny wybór do cery trądzikowej.
- Pamiętaj o nawilżeniu – po wieczornym oczyszczeniu skóry, pamiętaj o jej nawilżeniu. Unikaj kremów o bogatym składzie. Wybierz produkt o lekkiej konsystencji.
Dobór najlepszych kosmetyków do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej nie jest prosty – często jest to metoda prób i błędów. Skorzystaj z porady dermatologicznej w tej sprawie, ale też obserwuj stan swojej skóry, gdy próbujesz nowego specyfiku. Każda cera jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.
Dodaj komentarz