Trądzik różowaty – jak wygląda? Jakie są jego objawy i leczenie?

15 listopada 2023
Kobieta, która stara się wyleczyć trądzik różowaty. Pl

Jednym z rodzajów trądziku, któremu towarzyszy rumień, krostki i grudki, to właśnie trądzik różowaty. Przypadłość ta najczęściej dotyczy kobiet i ma charakter przewlekły. Poznaj wczesne objawy trądziku różowatego oraz dostępne sposoby leczenia!

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie dermatologiczne. W odróżnieniu od trądziku pospolitego, trądzik różowaty przez dłuższy czas może objawiać się jedynie rumieniem. Zmiany typowo trądzikowe (krosty i grudki) pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium tego schorzenia. Trądzik różowaty nie jest powiązany z obecnością bakterii na skórze ani ze skłonnością do nadprodukcji sebum, dlatego też do leczenia tej odmiany trądziku nie należy stosować kosmetyków i kuracji, jakie zwykle zapisuje się osobom z trądzikiem pospolitym.

Trądzik różowaty – objawy

Symptomy trądziku różowatego są specyficzne i nie do końca kojarzą się z trądzikiem – prawdopodobnie to jedna z przyczyn ich bagatelizowania.

Wczesne objawy trądziku różowatego:

  • Rumień – czyli zaczerwienione obszary na skórze, które nie znikają.
  • Teleangiektazje – czyli pajączki naczyniowe. Najczęściej występują na tych samych obszarach, co rumień.
  • Uczucie ciepłej, wrażliwej skóry – przede wszystkim na obszarze, który jest zarumieniony.

Trądzik różowaty bardzo często występuje u osób z cerą naczynkową – symptomy tych schorzeń pokrywają się. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować zaostrzeniem schorzenia i wystąpieniem zmian typowo trądzikowych: krostek oraz grudek.

Trądzik różowaty – przyczyny

Wystąpienie trądziku różowatego na skórze może wynikać z różnych czynników – zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Większe ryzyko zachorowania na trądzik różowaty dotyczy osób z cerą naczynkową oraz alergiczną, ale ten typ trądziku może być również powodowany przez nużeńce, bakterie i przewlekłe stany zapalne.

Na trądzik różowaty najczęściej cierpią osoby po 30. roku życia – statystycznie częściej dermatoza ta dotyczy kobiet niż mężczyzn. Czynnikami sprzyjającymi trądzikowi różowatemu są zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne (trądzik różowaty w rodzinie) oraz zaburzenia naczyniowo-ruchowe.

Czynniki, które mogą zaostrzać przebieg trądziku różowatego:

  • Silny stres.
  • Używki – w szczególności alkohol, ale też kawa i herbata.
  • Pikantne przyprawy.
  • Nagłe zmiany temperatury, ekspozycja na dynamicznie zmienne warunki atmosferyczne.
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.
  • Intensywny wysiłek fizyczny.
  • Klimatyzacja.
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry – na przykład stosowanie peelingów mechanicznych i środków dedykowanych do cery z trądzikiem pospolitym.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy, które mogą wskazywać na trądzik różowaty lub masz cerę naczynkową, skonsultuj się z dermatologiem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do zaostrzenia objawów i znacznego pogorszenia stanu Twojej skóry. Pamiętaj o tym, że cera z trądzikiem różowatym wymaga zupełnie innej pielęgnacji niż ta z trądzikiem pospolitym.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty to schorzenie o przewlekłym charakterze – jego leczenie polega więc na łagodzeniu objawów. Chociaż dermatozy tej nie da się wyleczyć w pełni, warto pozostawać pod opieką dermatologa, stosować się do zaleceń lekarza i wykonywać wybrane zabiegi kosmetyczne. Zaniechanie tych działań może bowiem przyczynić się do znacznie ostrzejszego przebiegu choroby.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

  • Stosuj kosmetyki dedykowane do Twojego rodzaju cery.
  • Jeśli chcesz wykonać peeling, to wyłącznie enzymatyczny lub profesjonalny w gabinecie kosmetycznym. Przy trądziku różowatym mechaniczne złuszczanie naskórka nie jest wskazane.
  • Unikaj czynników zaostrzających przebieg dermatozy – na przykład promieniowania UV, korzystania z sauny i silnego stresu.

Jak może być leczony trądzik różowaty?

Podstawą leczenia jest diagnoza oraz stosowanie indywidualnie dobranych leków i preparatów. Najczęściej wykorzystywane są produkty z zawartością kwasu azelainowego, z nadtlenkiem benzolitu, ale też antybiotyki (na przykład tetracyklina, klindamycyna) oraz inne środki. Aby dobrać najkorzystniejszą kurację, odwiedź dermatologa.

Zabiegi, które można wykonywać przy trądziku różowatym:

  • Laseroterapia – jest wysoce skuteczna w zamykaniu popękanych naczynek krwionośnych oraz w redukowaniu rumienia. Pomaga również w niwelowaniu zmian trądzikowych, przebarwień i innych problemów skórnych.
  • Peelingi kosmetyczne – przede wszystkim delikatniejsze peelingi z kwasami oraz węglowe. Pomogą złuszczyć i odświeżyć skórę bez jej mechanicznego podrażniania.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *