Łysienie androgenowe – jak je rozpoznać i leczyć?

19 października 2023
Mężczyzna, który cierpi na łysienie androgenowe. Pl Source: VistaCreate

Utrata włosów to powszechny problem, który statystycznie częściej dotyczy mężczyzn. Jedną z głównych przyczyn przedwczesnego łysienia jest nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny – stąd też nazwa tej przypadłości: łysienie androgenowe. Jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość?

Czym jest łysienie androgenowe? Jakie są jego przyczyny?

Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest nadmierna wrażliwość cebulek włosów na androgeny – są to hormony płciowe, które obecne są nie tylko u mężczyzn, ale również u kobiet. Ich rolą jest regulacja pracy gruczołów łojowych, a nawet regulacja poziomu libido.

Poziom androgenów u mężczyzn jest zazwyczaj znacznie wyższy niż u kobiet – hormony te pobudzają zarost do wzrostu, ale mogą równocześnie negatywnie wpływać na włosy rosnące na głowie. Wśród androgenów najbardziej istotny wpływ na ubytek owłosienia na głowie wywierają pochodne testosteronu – w szczególności dihydrotestosteron (DHT).

Wspomniany hormon DHT powoduje zmniejszanie się oraz zanik mieszków włosowych. Konsekwencją tego zjawiska jest wypadanie włosów. Podatność na łysienie androgenowe najczęściej jest uwarunkowana genetycznie. Co ciekawe, mieszki włosowe znajdujące się na potylicy zazwyczaj nie są podatne na wpływ DHT.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe? Charakterystyczne objawy

Przebieg łysienia androgenowego może być różny w zależności od płci, ale też od indywidualnej gospodarki hormonalnej i poziomu DHT. Rozpoznanie tej dolegliwości nie stanowi trudności dla specjalisty. Jeśli podejrzewasz u siebie ten typ łysienia, koniecznie umów się na konsultację trychologiczną.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Zazwyczaj przebiega dużo bardziej gwałtownie niż u kobiet. Pierwsze objawy mogą wystąpić już w okolicach osiemnastego roku życia! Jakie są objawy łysienia androgenowego u mężczyzn?

  • Linia włosów zaczyna się cofać – na początku pojawiają się delikatne zakola, które z czasem pogłębiają się.
  • Włosy na czubku głowy ulegają przerzedzeniu. Jedynie owłosienie części potylicznej może zachować swoją pierwotną gęstość.
  • Z czasem ubytek włosów postępuje, aż ostatecznie owłosienie obecne jest jedynie na potylicy.

Łysienie androgenowe u kobiet

Bywa konsekwencją zaburzeń hormonalnych, jak również niewłaściwego balansu pomiędzy estrogenami i androgenami. Jakie są objawy tej dolegliwości u kobiet?

  • Łysienie androgenowe u kobiet przebiega łagodnie.
  • Utrata włosów nie jest tak intensywna, jak u mężczyzn – następuje ich przerzedzenie (przede wszystkim na czubku głowy).

Łysienie androgenowe – leczenie

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy łysienie androgenowe jest odwracalne i czy przypadłość tę można skutecznie wyleczyć. Nie da się ukryć, że leczenie tego rodzaju łysienia jest trudne, ale im wcześniej podjęte zostaną starania, tym lepsze efekty można będzie uzyskać.

Jakie są metody leczenia łysienia androgenowego?

  • Terapie miejscowe – mogą to być wcierki, ampułki, szampony i innego rodzaju środki na bazie minoksydylu. Środek ten zwiększa ukrwienie mieszków włosowych, co powstrzymuje ich obkurczanie się i zanik. Stosowane bywają również produkty na bazie innych substancji aktywnych – doborem najkorzystniejszego preparatu powinien zająć się specjalista trycholog.
  • Leczenie doustne – najczęściej z użyciem finasterydu, który blokuje przekształcenie się testosteronu do DHT. Kuracje tego typu stosowane są u mężczyzn i mogą skutecznie zahamować proces wypadania włosów. Niestety nie są wolne od skutków ubocznych – mogą prowadzić do obniżenia libido, jak również do zaburzenia funkcji seksualnych.

W leczeniu łysienia androgenowego duże znaczenie mają również zabiegi – zarówno pielęgnacyjne na włosy i skórę głowy, jak również ewentualne zagęszczanie i przeszczep włosów.

Zabiegi na łysienie androgenowe:

  • Mezoterapia igłowa skóry głowy – zabieg o działaniu odżywczym, podczas którego w skórę głowy wstrzykiwane są substancje pobudzające wzrost włosów, wzmacniające cebulki i hamujące wypadanie włosów. Iniekcja podskórna jest o wiele skuteczniejszym sposobem na dostarczenie składników odżywczych do cebulek włosów i skóry głowy niż stosowanie kosmetyków. Skutkiem zabiegu jest również poprawa mikrokrążenia i nawilżenie skóry głowy.
  • Zabieg z osoczem bogatopłytkowym na skórę głowy – tak zwany „wampirzy lifting” może być skuteczny, jeśli chodzi o wzmocnienie włosów i zapobieganie ich wypadaniu. Podczas zabiegu wykorzystywane są składniki z krwi pacjenta, które podawane są pod skórę za sprawą iniekcji. Celem tej procedury jest pobudzenie komórek macierzystych, wzmocnienie włosów i stymulacja wzrostu nowych włosów.
  • Przeszczep włosów – mezoterapia, osocze bogatopłytkowe i inne metody wzmacniania włosów mają ograniczoną skuteczność. Jeśli łysienie androgenowe jest już silnie zaawansowane, dawną gęstość włosów można przywrócić już tylko za pomocą przeszczepu. Ponieważ cebulki włosów z potylicy wykazują odporność na działanie androgenów, to właśnie z tego obszaru można pobrać je do przeszczepu. Procedura może być wykonana na różne sposoby, ale szczególnie godną polecenia opcją jest technika WAW FUE, która polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych za pomocą specjalistycznego urządzenia i przeszczepiania ich w wybrane miejsce. Zabieg ten jest czasochłonny, ale za to zapewnia najbardziej naturalne i wymierne efekty.

Chociaż łysienie androgenowe jest dość powszechną przypadłością (szczególnie u mężczyzn), wciąż nie udało się opracować w pełni skutecznych metod profilaktycznych, które chroniłyby przed tą dolegliwością. Duży wpływ na występowanie tego rodzaju łysienia mają uwarunkowania genetyczne. Jeśli jednak zauważasz u siebie pierwsze objawy łysienia androgenowego, nie zwlekaj z wizytą u trychologa. Stosowanie odpowiednio dobranych kuracji pomoże zahamować proces zaniku mieszków włosowych i ubytku włosów, a w razie potrzeby w przyszłości możesz zdecydować się również na wykonanie przeszczepu.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *