Wzdęty brzuch – przyczyny wzdęć i leczenie

22 października 2023
Kobieta cierpiącia na wzdęcia brzucha. Pl Source: VistaCreate

Wzdęcia są powszechną dolegliwością, która może dotyczyć niemal każdego. Problem ten bywa często bagatelizowany. Jeśli jednak wzdęcia występują bardzo często i powodują silny dyskomfort, warto poznać przyczynę ich powstawania, jak również upewnić się, że nie są związane ze schorzeniami układu trawiennego lub innymi chorobami.

Czym są wzdęcia? Objawy i charakterystyka

O wzdęciach zazwyczaj mówi się wówczas, gdy w jelitach gromadzi się duża ilość gazów. Gazy te powstają w naturalnych procesach trawienia. Wzdęciom sprzyja również przypadkowo połykane powietrze (na przykład podczas jedzenia lub mówienia).

Objawem wzdęć jest najczęściej powiększony obwód brzucha i uczucie, jak gdyby wypełniały go ogromne ilości powietrza. Nie bez powodu wiele osób używa wówczas określenia „brzuch jak balon”. Samo wzdęcie brzucha nie jest jedynym objawem. Często pojawia się również dyskomfort, a nawet lekkie dolegliwości bólowe ze strony wzdętego brzucha i jelit. Niekiedy wzdęciom towarzyszy także uczucie i odgłosy przelewania się i głośnego burczenia, które jednak nie wynika z głodu.

Powyższe objawy zazwyczaj mają umiarkowany przebieg – są dokuczliwe, ale narastają stopniowo i po jakimś czasie ustępują. Niepokojąca jest natomiast sytuacja, gdy wzdęcia i dolegliwości bólowe pojawiają się nagle i od razu są bardzo intensywne. Takie objawy wskazywać mogą bowiem na niedrożność przewodu pokarmowego lub uwięźniętą przepuklinę i wymagają pilnej konsultacji medycznej.

Wzdęty brzuch – przyczyny powstawania wzdęć

Na tworzenie się wzdęć wpływa wiele różnych czynników. Najczęstszymi przyczynami są:

 • Nadmierna produkcja gazów w jelitach – może być spowodowana ciężkostrawną dietą.
 • Połykanie dużych ilości powietrza – na przykład podczas mówienia.
 • Stan po zabiegu operacyjnym w obrębie jamy brzusznej.
 • Schorzenia układu trawienia – na przykład niedrożność jelit lub zespół jelita drażliwego.
 • Choroby wątroby, trzustki, ale też niektóre schorzenia ginekologiczne. Obecność guzów w jamie brzusznej lub podbrzuszu.

Sporadycznie wzdęty brzuch zazwyczaj nie oznacza, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli jednak wzdęcia towarzyszą Ci często, skonsultuj się z gastrologiem. Konieczne może okazać się wykonanie badań gastrologicznych, a być może również proktologicznych. Wzdęcia mogą być spowodowane nawet takimi kwestiami, jak alergie i nietolerancje pokarmowe lub błędy dietetyczne. Podstawą do wyeliminowania tych dolegliwości jest więc ustalenie ich przyczyny.

Wzdęcia brzucha – leczenie

Sposób leczenia wzdęć jest uzależniony od ich przyczyny, dlatego też kluczowe jest uzyskanie diagnozy. Leczeniem wzdęć i problemów z układem trawienia zajmuje się gastrolog, ale zdarza się, że trzeba również zasięgnąć opinii alergologa, proktologa lub innego specjalisty.

Jak diagnozowane są wzdęcia brzucha?

Podstawą jest rozmowa lekarza z pacjentem, a często również wykonanie kilku badań:

 • USG brzucha – pozwala zweryfikować ewentualne nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej.
 • Gastroskopia – dzięki temu badaniu można zweryfikować stan górnego odcinka układu pokarmowego.
 • Kolonoskopia – pozwala zweryfikować stan jelit i zdiagnozować ewentualne schorzenia dolnego odcinka układu pokarmowego.
 • Testy alergiczne – głównie na alergeny pokarmowe. Niekiedy wykonywany jest również test na nietolerancje pokarmowe (przede wszystkim w kierunku nietolerancji laktozy i glutenu).
 • Badania ogólne z krwi i moczu oraz badanie kału.

Leczenie wzdęć

Może mieć charakter przyczynowy, jak również wyłącznie objawowy, jeśli wzdęcia są wyłącznie sporadyczne. Co na wzdęcia może zaproponować medycyna?

 • Leczenie przyczynowe – jest skierowane na przyczynę wzdęć (na przykład przepuklinę, guza lub inne schorzenie). Jeśli wzdęcia są powodowane przez inne choroby, wyleczenie lub kontrolowanie tych schorzeń może okazać się wystarczające.
 • Leczenie objawowe – może zostać wdrożone zamiast lub oprócz leczenia przyczynowego. Polega na zmianach w diecie, jak również na stosowaniu środków na wzdęcia, które redukują dolegliwości tego typu.

Bez względu na to, czy cierpisz wyłącznie na wzdęcia po jedzeniu, czy też dolegliwości te towarzyszą Ci o wiele częściej, skonsultuj swój stan z lekarzem. Może okazać się, że wprowadzenie paru zmian w jadłospisie lub wdrożenie leczenia innego schorzenia, które Cię dotyczy, wystarczy do tego, by zapomnieć o tym, jak wygląda wzdęty brzuch.

Profilaktyka wzdęć

Na zminimalizowanie ryzyka występowania częstych wzdęć spory wpływ ma wiele różnych czynników, a przede wszystkim:

 • Lekkostrawna dieta.
 • Aktywność fizyczna i kontrolowanie masy ciała.
 • Unikanie gazowanych napojów.
 • Wykonywanie ogólnych badań kontrolnych, jak również leczenie posiadanych schorzeń, które mogłyby wpływać na występowanie wzdęć.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *