Wzdęty brzuch – przyczyny wzdęć i leczenie
Wzdęcia są powszechną dolegliwością, która może dotyczyć niemal każdego. Problem ten bywa często bagatelizowany. Jeśli jednak wzdęcia występują bardzo często i powodują silny dyskomfort, warto poznać przyczynę ich powstawania, jak również upewnić się, że nie są związane ze schorzeniami układu trawiennego lub innymi chorobami.
Czym są wzdęcia? Objawy i charakterystyka
O wzdęciach zazwyczaj mówi się wówczas, gdy w jelitach gromadzi się duża ilość gazów. Gazy te powstają w naturalnych procesach trawienia. Wzdęciom sprzyja również przypadkowo połykane powietrze (na przykład podczas jedzenia lub mówienia).
Objawem wzdęć jest najczęściej powiększony obwód brzucha i uczucie, jak gdyby wypełniały go ogromne ilości powietrza. Nie bez powodu wiele osób używa wówczas określenia „brzuch jak balon”. Samo wzdęcie brzucha nie jest jedynym objawem. Często pojawia się również dyskomfort, a nawet lekkie dolegliwości bólowe ze strony wzdętego brzucha i jelit. Niekiedy wzdęciom towarzyszy także uczucie i odgłosy przelewania się i głośnego burczenia, które jednak nie wynika z głodu.
Powyższe objawy zazwyczaj mają umiarkowany przebieg – są dokuczliwe, ale narastają stopniowo i po jakimś czasie ustępują. Niepokojąca jest natomiast sytuacja, gdy wzdęcia i dolegliwości bólowe pojawiają się nagle i od razu są bardzo intensywne. Takie objawy wskazywać mogą bowiem na niedrożność przewodu pokarmowego lub uwięźniętą przepuklinę i wymagają pilnej konsultacji medycznej.
Wzdęty brzuch – przyczyny powstawania wzdęć
Na tworzenie się wzdęć wpływa wiele różnych czynników. Najczęstszymi przyczynami są:
- Nadmierna produkcja gazów w jelitach – może być spowodowana ciężkostrawną dietą.
- Połykanie dużych ilości powietrza – na przykład podczas mówienia.
- Stan po zabiegu operacyjnym w obrębie jamy brzusznej.
- Schorzenia układu trawienia – na przykład niedrożność jelit lub zespół jelita drażliwego.
- Choroby wątroby, trzustki, ale też niektóre schorzenia ginekologiczne. Obecność guzów w jamie brzusznej lub podbrzuszu.
Sporadycznie wzdęty brzuch zazwyczaj nie oznacza, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli jednak wzdęcia towarzyszą Ci często, skonsultuj się z gastrologiem. Konieczne może okazać się wykonanie badań gastrologicznych, a być może również proktologicznych. Wzdęcia mogą być spowodowane nawet takimi kwestiami, jak alergie i nietolerancje pokarmowe lub błędy dietetyczne. Podstawą do wyeliminowania tych dolegliwości jest więc ustalenie ich przyczyny.
Wzdęcia brzucha – leczenie
Sposób leczenia wzdęć jest uzależniony od ich przyczyny, dlatego też kluczowe jest uzyskanie diagnozy. Leczeniem wzdęć i problemów z układem trawienia zajmuje się gastrolog, ale zdarza się, że trzeba również zasięgnąć opinii alergologa, proktologa lub innego specjalisty.
Jak diagnozowane są wzdęcia brzucha?
Podstawą jest rozmowa lekarza z pacjentem, a często również wykonanie kilku badań:
- USG brzucha – pozwala zweryfikować ewentualne nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej.
- Gastroskopia – dzięki temu badaniu można zweryfikować stan górnego odcinka układu pokarmowego.
- Kolonoskopia – pozwala zweryfikować stan jelit i zdiagnozować ewentualne schorzenia dolnego odcinka układu pokarmowego.
- Testy alergiczne – głównie na alergeny pokarmowe. Niekiedy wykonywany jest również test na nietolerancje pokarmowe (przede wszystkim w kierunku nietolerancji laktozy i glutenu).
- Badania ogólne z krwi i moczu oraz badanie kału.
Leczenie wzdęć
Może mieć charakter przyczynowy, jak również wyłącznie objawowy, jeśli wzdęcia są wyłącznie sporadyczne. Co na wzdęcia może zaproponować medycyna?
- Leczenie przyczynowe – jest skierowane na przyczynę wzdęć (na przykład przepuklinę, guza lub inne schorzenie). Jeśli wzdęcia są powodowane przez inne choroby, wyleczenie lub kontrolowanie tych schorzeń może okazać się wystarczające.
- Leczenie objawowe – może zostać wdrożone zamiast lub oprócz leczenia przyczynowego. Polega na zmianach w diecie, jak również na stosowaniu środków na wzdęcia, które redukują dolegliwości tego typu.
Bez względu na to, czy cierpisz wyłącznie na wzdęcia po jedzeniu, czy też dolegliwości te towarzyszą Ci o wiele częściej, skonsultuj swój stan z lekarzem. Może okazać się, że wprowadzenie paru zmian w jadłospisie lub wdrożenie leczenia innego schorzenia, które Cię dotyczy, wystarczy do tego, by zapomnieć o tym, jak wygląda wzdęty brzuch.
Profilaktyka wzdęć
Na zminimalizowanie ryzyka występowania częstych wzdęć spory wpływ ma wiele różnych czynników, a przede wszystkim:
- Lekkostrawna dieta.
- Aktywność fizyczna i kontrolowanie masy ciała.
- Unikanie gazowanych napojów.
- Wykonywanie ogólnych badań kontrolnych, jak również leczenie posiadanych schorzeń, które mogłyby wpływać na występowanie wzdęć.
Dodaj komentarz