Łupież suchy – poznaj jego objawy i sposoby leczenia
Na swoich włosach i skórze głowy dostrzegasz białe drobinki, które przypominają płatki śniegu? To może być łupież suchy – jedna z powszechnych dolegliwości skórnych. Co istotne, przypadłość ta nie jest tylko problemem natury estetycznej – może stanowić sygnał świadczący o tym, że kondycja Twojej skóry głowy nie jest najlepsza. Dowiedz się, po czym jeszcze można poznać suchy łupież i jak się z nim uporać.
Łupież suchy, czyli jaki?
Łupież suchy, określany inaczej jako zwykły, to najpowszechniejsza forma łupieżu. Poznasz go po charakterystycznych białych płatkach, które sypią się ze skóry głowy – same lub podczas układania włosów. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy osób z normalną oraz suchą skórą głowy. W przeciwieństwie do łupieżu tłustego, łupież suchy nie powoduje zazwyczaj nadmiernego przetłuszczania się włosów.
Łupież suchy i jego objawy
Do najbardziej charakterystycznych objawów łupieżu suchego należy złuszczanie się skóry głowy – pod względem wizualnym łupież suchy przywodzi na myśl osypujące się płatki, które można dostrzec we włosach, na skórze głowy, ale też na ubraniach i przyborach do czesania włosów. W zależności od przypadku, naskórek łuszczy się na całej skórze głowy lub tylko na niektórych jej obszarach – najczęściej na jej szczycie, skroniach i części ciemieniowej.
Inne objawy suchego łupieżu:
- Drobinki w jasnym kolorze – łuszczące się płatki najczęściej są białe, srebrne lub jasnoszare.
- Matowe włosy – kosmykom z łupieżem suchym zwykle brakuje połysku.
- Sucha skóra głowy – taki naskórek jest niewystarczająco nawilżony i może być skłonny do występowania podrażnień.
- Łupież jest łatwy do ściągnięcia – często też spada samoistnie.
- Świąd – jeśli masz łupież suchy, skóra głowy może delikatnie Cię swędzieć.
- Kruchość i łamliwość włosów – w przypadku tego rodzaju łupieżu kosmyki są osłabione, ale nie wypadają nadmiernie.
Jak odróżnić łupież od suchej skóry głowy?
Objawy przesuszonej skóry głowy bywają mylone z obecnością łupieżu suchego, ale pomiędzy tymi dolegliwościami jest kilka różnic:
- Sucha skóra głowy – objawia się łuszczeniem, suchością, może też być skłonna do podrażnień. W tym przypadku suchość wynika z braku dostatecznego nawilżenia skóry. Objawy suchej skóry głowy można łatwo złagodzić – na przykład stosując nawilżające wcierki, szampony i odżywki albo wykonując mezoterapię igłową skóry głowy.
- Łupież suchy – cechuje się widocznymi łuskami, zdarza się, że towarzyszy mu świąd. Nie ustępuje po zastosowaniu kosmetyków lub zabiegów o nawilżającym działaniu.
Przyczyny łupieżu suchego
Powstawanie łupieżu suchego jest powiązane z nieprawidłowościami w cyklu rogowacenia naskórka. Kiedy występuje tego rodzaju dermatoza, proces rogowacenia naskórka przebiega o wiele szybciej niż w przypadku zdrowej skóry głowy. To z tego powodu na naskórku pojawiają się suche drobne łuski, które z czasem opadają na ramiona i ubrania.
Suchy łupież – czynniki, które mu sprzyjają
Występowanie łupieżu suchego może być powiązane z następującymi czynnikami:
- Niezdrowa dieta – jadłospis ubogi w źródła witamin i minerałów nasila objawy łupieżu.
- Nadmierna ekspozycja na słońce – zbyt częste opalanie się nie służy dobrej kondycji skóry; również skóry głowy – sprzyja jej przesuszaniu i łupieżowi suchemu.
- Predyspozycje genetyczne – występowanie tego rodzaju dermatozy może mieć podłoże genetyczne.
- Przegrzewanie skóry głowy – częste noszenie czapek, suszenie włosów gorącym nawiewem iregularne używanie prostownicy mają negatywny wpływ na stan skóry głowy.
- Częste przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach – to kolejny czynnik, który powoduje, że skóra głowy nadmiernie się wysusza i może pojawiać się na niej łupież.
- Stosowanie niektórych leków – między innymi izotretynoiny i środków psychotropowych.
- Niewłaściwa pielęgnacja – używanie kosmetyków zawierających alkohol oraz spanie z mokrymi włosami także przyczyniają się do tworzenia się łupieżu.
Co na łupież suchy? Jak pielęgnować włosy z tą dermatozą?
Domowe sposoby na łupież suchy czy specjalistyczne kosmetyki? Co warto zastosować, kiedy zauważysz u siebie taki problem?
- Zacznij od wyboru odpowiedniego szamponu – powinien mieć on nie tylko właściwości przeciwłupieżowe, ale też nawilżające.
- Regularnie wykonuj peelingi skóry głowy.
- Stosuj domowe płukanki oczyszczające – na przykład z octu jabłkowego lub pokrzywy.
- Nawilżaj i odżywiaj włosy, nakładając na nie maseczki – drogeryjne lub przygotowane przez Ciebie; na przykład na bazie żółtka jajka.
- Ogranicz farbowanie włosów i używanie wysuszających je pianek, żeli oraz lakierów.
Łupież suchy – leczenie
Jeśli podejrzewasz u siebie łupież suchy, umów się na wizytę u dermatologa lub trychologa. Specjalista zbada Twoją skórę głowy, przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski. Na tej podstawie zaproponuje Ci odpowiednie leczenie. Może być ono oparte głównie o specjalistyczne kosmetyki trychologiczne, ale często skuteczne w zwalczaniu łupieżu suchego okazują się również profesjonalne zabiegi kosmetyczne.
Zabiegi na łupież suchy:
- Mezoterapia mikroigłowa – skuteczny sposób na solidne nawilżenie oraz odżywienie skóry głowy. Podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej wykorzystywane mogą być różnorodne preparaty, które podawane są w głąb skóry. Bardzo często są to substancje zawierające kwas hialuronowy, peptydy oraz inne substancje o działaniu nawilżającym i regenerującym.
- Karboksyterapia – popularna metoda z wykorzystaniem medycznego dwutlenku węgla. Jego aplikacja w skórę głowy poprawia mikrokrążenie, a to przyczynia się do lepszego odżywienia skóry głowy i cebulek włosów, co przekłada się również na mniejsze skłonności do występowania łupieżu.
- Infuzja tlenowa – to procedura ułatwiająca aplikację i przyswajanie specjalistycznych preparatów nawilżających i przeciwłupieżowych.
Pamiętaj też, że w leczeniu łupieżu suchego istotną rolę odgrywa dieta i zdrowy styl życia. Dlatego zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie znalazły się tłuszcze roślinne lub z ryb morskich, minerały i witaminy. Sięgaj po delikatne kosmetyki do włosów i nie przesadzaj z ich stylizacją.
Dodaj komentarz