Przeszczep włosów – czy warto się zdecydować?

Gęste i mocne włosy to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy może cieszyć się upragnioną fryzurą – niektórzy z natury mają włosy słabsze, niezbyt gęste. Inni doświadczają problemów z ich wypadaniem. Chociaż istnieją liczne metody wzmacniania włosów i dodawania im objętości, w niektórych sytuacjach jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się przeszczep włosów. Komu jest rekomendowany? Jak przebiega i ile kosztuje przeszczep włosów?
Przeszczep włosów – wskazania i przeciwwskazania
Nadmierna utrata włosów, a także łysienie – to najczęstsze przyczyny, które skłaniają mężczyzn oraz kobiety do tego, by zainteresować się procedurą przeszczepu włosów. Ponieważ statystycznie częściej to panowie skarżą się na zbyt szybkie łysienie, to właśnie oni najczęściej decydują się na wykonanie tego zabiegu.
Jakie są wskazania do przeszczepu włosów?
- Przerzedzona fryzura – na przykład na skutek łysienia androgenowego lub w konsekwencji przebytych schorzeń.
- Łysienie – szczególnie androgenowe oraz na czubku głowy.
- Wypadki, blizny, uszkodzenia skóry głowy – mogą skutkować bezpowrotną utratą włosów na wybranym obszarze skóry. W tym wypadku konieczne może być nie tylko przeszczepienie włosów, ale również skóry oraz wykonanie plastyki tego obszaru.
Jakie są przeciwwskazania do przeszczepienia włosów?
- Niektóre choroby – przede wszystkim zaawansowana cukrzyca, nowotwory, choroby zapalne skóry głowy.
- Nieuregulowane nadciśnienie.
- Zaburzenia krzepliwości krwi.
- Skłonność do tworzenia się bliznowców i keloidów.
Istnieją różne techniki przeszczepiania włosów. Każda z nich może mieć nieco inne wskazania lub przeciwwskazania, dlatego też przed zdecydowaniem się na wykonanie konkretnej procedury, należy skonsultować się z trychologiem, a w razie potrzeby również z innymi specjalistami.
Jakie są najpopularniejsze sposoby przeszczepiania włosów?
Zanim zdecydujesz się na przeszczep włosów, upewnij się, że wybierasz najkorzystniejszą z metod. Nie podejmuj decyzji samodzielnie – skonsultuj się z trychlogiem, który zbada i oceni stan Twojej skóry głowy, jak również włosów i pomoże Ci dokonać najkorzystniejszego wyboru.
Obecnie stosowanych jest wiele technik przeszczepiania włosów, a oto najpopularniejsze z nich:
- FUE i WAW FUE – to dwie najpopularniejsze metody przeszczepu włosów, które eliminują ryzyko powstawania blizn po zabiegu. Techniki te polegają na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych z części potylicznej i na przeszczepianiu ich w wybrane miejsce. Procedura może być wykonywana ręcznie lub przy pomocy specjalistycznego robota.
- SAFER – kolejny wariant metody FUE, który polega na pobieraniu mieszków włosowych przy pomocy technologii pneumatycznej, co minimalizuje ryzyko ich uszkodzeń.
- BHT – technika wykorzystywana u pacjentów, u których pobór włosów musi nastąpić z innego obszaru niż potyliczny.
Przeszczep włosów – efekty i zalecenia po zabiegu
Rezultaty wykonanego przeszczepu włosów, jak również okres rekonwalescencji i zalecenia po zabiegu są uzależnione od tego, na którą technikę działania się zdecydujesz.
Przeszczep włosów metodą FUE, WAW FUE i SAFER wiąże się z bardzo krótkim okresem rekonwalescencji, który wynosi zaledwie kilka dni. To ogromna zaleta nowoczesnych technik. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, należy stosować się do zaleceń lekarza.
- W pierwszych dniach po zabiegu włosy po przeszczepie i skórę głowy należy przemywać solą fizjologiczną w rekomendowanych odstępach czasowych. Należy wówczas zrezygnować z intensywnego wysiłku, pobytu na basenie, a także z noszenia nakryć głowy.
- Po upływie tygodnia od zabiegu i przez kolejne dwa tygodnie można już będzie myć głowę szamponami o rekomendowanym odczynie (najczęściej 5,5-5,8). Ważne jest, by nie stosować zbyt mocnego natrysku, jak również unikać mocnego pocierania skóry głowy.
- Po trzech tygodniach od zabiegu można wrócić do standardowych aktywności fizycznych, jak również wdrożyć z powrotem standardowe zabiegi pielęgnacyjne włosów.
Efekty przeszczepu włosów nie będą widoczne od razu po zabiegu – należy uzbroić się w cierpliwość. Najczęściej docelowe zagęszczenie włosów można będzie zaobserwować po upływie około trzech miesięcy lub później – to kwestia indywidualna.
Ile kosztuje przeszczep włosów i czy warto się zdecydować?
Koszt wykonania przeszczepu włosów jest uzależniony od takich czynników, jak wybrana metoda, a także od tego, jak duży będzie obszar zabiegu i czy ubytek włosów na nim wynika z łysienia androgenowego, czy może raczej z urazu, oparzenia lub napromieniowania.
Przeszczep włosów nowoczesnymi technikami najczęściej wiąże się z wydatkiem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Czy warto się zdecydować? Włosy w niebagatelny sposób wpływają na wizerunek człowieka. Ich ubytek lub przerzedzenie dla wielu osób jest dużym problemem i przyczyną kompleksów. Mogąc pozwolić sobie na ten wydatek, warto wziąć to pod uwagę, bo komfort psychiczny oraz wysoka samoocena są o wiele cenniejsze od kwoty, jaką trzeba wydać na zabieg.
Dodaj komentarz