Jak objawia się przepuklina pachwinowa? Jak ją leczyć?
Miękki, wyczuwalny i widoczny guzek w okolicy pachwiny może być właśnie jednym z najbardziej charakterystycznych objawów przepukliny pachwinowej. Jakie są pozostałe symptomy tego schorzenia? Jak powstaje przepuklina pachwinowa i w jaki sposób można ją wyleczyć?
Czym jest przepuklina? Jak wygląda?
O przepuklinie mówi się wówczas, gdy dochodzi do przemieszczenia się narządów (najczęściej z jamy brzusznej) poza ich prawidłową pozycję w ten sposób, że przechodzą one poza powłoki brzuszne przez tak zwane wrota przepukliny.
Jak wygląda przepuklina pachwinowa?
Przepuklina pachwinowa, jak sama nazwa sugeruje, ujawnia się właśnie w okolicach pachwin. Może być widoczna jako wybrzuszenie lub guzek. Jej zawartość stanowi najczęściej jelito (chude lub grube) albo tłuszcz trzewny.
Rodzaje przepukliny pachwinowej
- Pośrednia przepuklina pachwinowa – najczęściej diagnozowana jako przepuklina pachwinowa u dzieci, a w szczególności u noworodków. Ten typ przepukliny wynikać może z wad rozwojowych kanału pachwinowego.
- Bezpośrednia przepuklina pachwinowa – bywa diagnozowana u dzieci i młodzieży, ale najczęściej dotyczy dorosłych osób. Powstaje na skutek osłabienia mięśni brzucha. Na jej wystąpienie wpływają różne czynniki (między innymi dźwiganie ciężarów, ale też zaparcia, nadwaga i otyłość).
Jak powstaje przepuklina pachwinowa?
Jest to jeden z rodzajów przepukliny brzusznej, które statystycznie częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. Do powstania tego oraz innych rodzajów przepukliny brzusznej może dochodzić na skutek różnych czynników, ale proces ten przebiega następująco:
- Na skutek osłabienia powłok mięśniowych brzucha dochodzi do przemieszczenia się narządów z wnętrza jamy brzusznej na zewnątrz.
- Przemieszczone narządy stanowią zawartość przepukliny i znajdują się w tak zwanym worku przepuklinowym, który wychodzi poza powłoki poprzez wrota przepukliny.
W przypadku przepukliny pachwinowej proces jej powstania nie musi przebiegać nagle, ale często bywa stopniowy. Z tego powodu schorzenie to bywa bagatelizowane lub wręcz może pozostać niezauważone do czasu, gdy zacznie powodować dodatkowe objawy.
Przepuklina pachwinowa – objawy
Do najbardziej charakterystycznych symptomów przepukliny pachwinowej należy pojawienie się wybrzuszenia lub guza w okolicach pachwiny. Zazwyczaj jest on dość miękki i najbardziej uwidoczniony, gdy przybierze się pozycję wyprostowaną.
Jakie mogą być pozostałe objawy przepukliny pachwinowej?
- Ból, który może promieniować od pachwiny do kończyn dolnych.
- Uczucie ciągnięcia w dole brzucha lub w okolicy pachwin.
- U mężczyzn może wystąpić również ból oraz opuchlizna w okolicy moszny.
Przepuklina pachwinowa przez długi czas może nie powodować żadnych objawów lub mogą być one bardzo znikome. Niepokojącym sygnałem jest nasilenie objawów, silny ból, nudności lub wymioty, gorączka, wzdęcia i zatrzymanie możliwości wypróżniania się. Objawy te mogą wskazywać na uwięźnięcie przepukliny – to znaczy na jej zaklinowanie się, co może spowodować niedrożność, niedokrwienie, a nawet martwicę zawartości worka przepuklinowego. Uwięźnięcie przepukliny jest stanem nagłym i wymaga pilnej pomocy medycznej, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może skutkować martwicą, rozwinięciem się sepsy, a w konsekwencji nawet zgonem pacjenta.
Leczenie przepukliny pachwinowej
Najskuteczniejszy sposób leczenia, jaki można wdrożyć w przypadku przepukliny pachwinowej, to operacja. Nie w każdym przypadku musi być jednak przeprowadzona natychmiastowo. Od czego to zależy? Przede wszystkim od wielkości przepukliny, jak również od towarzyszących jej dolegliwości. Niewielkie, odprowadzalne przepukliny (to znaczy takie, które można odprowadzić dłonią z powrotem w głąb ciała) można pozostawić przez jakiś czas pod obserwacją, ale należy liczyć się z tym, że same nie znikną. Operacja przepukliny jest jedynym sposobem na to, by pozbyć się jej i nie narażać się na ryzyko jej uwięźnięcia.
Na czym polega operacja przepukliny pachwinowej?
Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego worek przepuklinowy wraz z zawartością jest cofany z powrotem na swoje miejsce (do wnętrza jamy brzusznej). Wrota przepukliny są zszywane oraz wzmacniane, by uniknąć ich ponownego otwarcia.
W nowoczesnych klinikach i szpitalach wykonywane są operacje przepukliny techniką beznapięciową i z wykorzystaniem siatki wzmacniającej – oznacza to, że tkanki są zszywane bez ich napinania oraz mogą zostać wzmocnione siatką, co minimalizuje ryzyko nawrotu schorzenia. Operacja przepukliny pachwinowej może zostać przeprowadzona klasycznie, ale też laparoskopowo, a nawet przy użyciu nowoczesnych robotów chirurgicznych. Podejrzewasz przepuklinę pachwinową u siebie lub u kogoś bliskiego? Umów się na konsultację chirurgiczną!
Operacja przepukliny i co dalej?
Im mniej inwazyjny był zabieg operacyjny przepukliny pachwinowej, tym łatwiej i szybciej można będzie powrócić do standardowego poziomu codziennej aktywności. To dlatego techniki operacyjne laparoskopowe i przy użyciu robotów chirurgicznych cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Jednak bez względu na to, czy przepuklinę usunięto podczas tradycyjnej operacji chirurgicznej, czy też laparoskopowej, po zabiegu należy stosować się do indywidualnych zaleceń lekarza.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- W pierwszych tygodniach po zabiegu należy unikać dźwigania ciężarów i napinania mięśni brzucha.
- Wskazana jest lekkostrawna dieta, która nie będzie powodowała zaparć.
- Fizjoterapia i mobilizacja blizny to opcja godna rozważenia, a szczególnie jeśli operację wykonano w tradycyjny sposób.
Jeśli po operacji przepukliny pachwinowej pozostały blizny i chcesz zmniejszyć ich widoczność, możesz rozważyć wykonanie serii zabiegów laserowych, które redukują widoczność blizn oraz innych niedoskonałości skórnych.
Dodaj komentarz