Czy przepuklina pępkowa jest groźna? Jak powstaje i jak ją leczyć?
Niewielka wypukłość w okolicach pępka, której towarzyszy dyskomfort lub dolegliwości bólowe – to mogą być objawy przepukliny pępkowej. W jaki sposób powstaje przepuklina pępkowa? Czy jest groźna i jak można ją wyleczyć?
Czym jest i jak wygląda przepuklina pępkowa?
Nazwa tego schorzenia nie jest przypadkowa. Przepuklina pępkowa powstaje w okolicy pępka i jest rodzajem przepukliny brzusznej. O schorzeniu tym mówi się wówczas, gdy dojdzie do przemieszczenia się narządów jamy brzusznej poza ich prawidłową pozycję. Przemieszczeniu najczęściej ulegają jelita lub fragmenty otrzewnej.
Najbardziej charakterystycznym symptomem przepukliny pępkowej jest pojawienie się wybrzuszenia w okolicy pępka. Schorzenie to może wystąpić u osób w dowolnym przedziale wiekowym, ale najczęściej dotyczy noworodków i kobiet w ciąży.
Przepuklina pępkowa – objawy dodatkowe:
- Uczucie dyskomfortu w okolicach pępka.
- Ból pępka i okolic.
Zauważasz u siebie któreś z wymienionych objawów? Umów się na konsultację medyczną. W pierwszej kolejności możesz odwiedzić internistę lub lekarza rodzinnego. Możesz także umówić się od razu na wizytę do specjalisty – chirurga.
Pamiętaj o tym, że przepuklina pępkowa może ulec uwięźnięciu – jest to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu, dlatego wymaga pilnej interwencji medycznej.
Jakie mogą być objawy uwięźniętej przepukliny?
- Wybrzuszenie w okolicy pępka ulega zaczerwienieniu i jest bardzo bolesne.
- Mogą pojawić się wymioty i gorączka.
- Pojawić może się również problem z oddawaniem gazów i wypróżnianiem się.
Jak i dlaczego powstaje przepuklina pępkowa?
Przepuklina pępkowa to nic innego, jak narządy jamy brzusznej lub ich fragmenty, które przemieściły się przez powłoki brzuszne i są wyczuwalne pod skórą. Powody wystąpienia przepukliny pępkowej mogą być różne w zależności od tego, czy mowa o przepuklinie u dzieci, czy też u dorosłych osób.
Przepuklina pępkowa u dziecka, a szczególnie u noworodka, może być spowodowana wadami rozwojowymi. Najczęściej schorzenie to ustępuje samoistnie po kilkunastu miesiącach, gdy mięśnie tłoczni brzusznej ulegną wzmocnieniu. Z kolei przepuklina pępkowa u dorosłych najczęściej pojawia się na skutek osłabienia ścian jamy brzusznej, ale też z powodu wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. To częsta dolegliwość kobiet w ciąży – w tym wypadku przyczyną schorzenia jest nacisk rozwijającego się płodu na powłoki brzuszne.
Jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się przepukliny pępkowej?
- Ciąża i związany z nią nacisk płodu na powłoki brzuszne.
- Nadwaga i otyłość, które często wiążą się z gorszą kondycją fizyczną oraz ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej podczas wykonywania codziennych czynności.
- Duży wysiłek fizyczny, a w szczególności dźwiganie ciężkich przedmiotów.
- Częste zaparcia i przewlekły kaszel.
Czy przepuklina pępkowa jest groźna?
Każdy rodzaj przepukliny może mieć łagodny lub trudny przebieg – wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów, jak również od tego, czy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu! Nie należy więc bagatelizować tego schorzenia – w wielu przypadkach wymaga ono leczenia chirurgicznego. Jedynie u małych dzieci może dojść do samoistnego zasklepienia się przepukliny pępkowej.
Przepuklina pępkowa – leczenie
Decyzja o leczeniu przepukliny pępkowej zazwyczaj zależy od wieku pacjenta lub pacjentki. U małych dzieci rzadkością jest wykonywanie operacji z tego powodu – często bowiem dochodzi do cofnięcia się przepukliny, gdy wzmocnieniu ulegają mięśnie tłoczni brzusznej.
U dorosłych pacjentów, u których przepuklina pępkowa nie daje silnych objawów, możliwe jest pozostawienie jej pod obserwacją lub wdrożenie leczenia chirurgicznego. Jeśli przepuklina rośnie, daje silne objawy lub występuje duże ryzyko jej uwięźnięcia, rekomendowane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego i dotyczy to zarówno dorosłych pacjentów, jak i dzieci.
Jaki zabieg na przepuklinę pępkową?
- Operacja chirurgiczna metodą beznapięciową – przeważnie jest to zabieg wykonywany przy użyciu specjalistycznej siatki, która jest mocowana do powłok brzusznych. Technika ta minimalizuje ryzyko wystąpienia nawrotu przepukliny pępkowej.
- Chirurgia robotyczna – nowoczesna i precyzyjna metoda operacyjna, która jest mniej inwazyjna od tradycyjnych technik chirurgicznych. Podczas zabiegu wykonywane są jedynie niewielkie nacięcia w powłokach brzusznych, co sprzyja szybszej rekonwalescencji.
Dodaj komentarz