Laserowe zamykanie naczynek – sposób na pajączki
Pajączki naczyniowe, które bywają określane mianem popękanych naczynek lub teleangiektazji, to powszechna dolegliwość. Najczęściej można dostrzec je na kończynach dolnych oraz na twarzy. Jeśli na swojej skórze dostrzegasz liczne pajączki naczyniowe i chcesz się ich pozbyć, możesz skorzystać z terapii laserowej. Na czym polega laserowe zamykanie naczynek? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?
Pajączki naczyniowe – czym są, jak powstają i czy są groźne?
Zanim zdecydujesz się na usuwanie pajączków z twarzy lub kończyn dolnych, upewnij się, że są one jedynie mankamentem estetycznym, a nie objawem poważniejszego schorzenia. Jak to zrobić?
- Jeśli masz popękane naczynka na nogach, umów się na konsultację u flebologa. Lekarz wykona nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe (USG Dopplera), by zweryfikować stan Twojego układu żylnego. Zdarza się bowiem, że pękające naczynka na nogach to efekt schorzenia żył – na przykład rozwijającej się niewydolności żylnej, zakrzepicy lub żylaków.
- Jeśli pajączki naczyniowe widnieją na Twojej twarzy, skonsultuj się z dermatologiem. Być może masz cerę naczynkową i widoczne pajączki oraz zaczerwienienia wynikają właśnie z tej kwestii.
Pajączki naczyniowe to nic innego, jak popękane naczynia krwionośne. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest kruchość i osłabienie ścian naczyń krwionośnych. Może to być efektem nieodpowiedniej diety, ale też skutkiem licznych schorzeń lub konsekwencją prowadzenia siedzącego trybu życia.
Popękane naczynia krwionośne nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ale ponieważ mogą być objawem towarzyszącym poważniejszym schorzeniom (na przykład niewydolności żylnej), nie należy ich bagatelizować. Zanim rozpoczniesz leczenie pajączków, skonsultuj się ze specjalistą.
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Istnieją różne metody na zniwelowanie pajączków naczyniowych. Jedną z popularniejszych, nieinwazyjnych i skutecznych jest właśnie technika laserowego zamykania naczynek. Jak sama nazwa sugeruje, zabieg ten polega na wykorzystaniu wiązki lasera, która ogrzewa wybrane naczynia krwionośne, doprowadza do ich kontrolowanego uszkodzenia, przez co naczynie z czasem kurczy się i przestaje być widoczne.
Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczynek?
- Procedurę poprzedza wywiad z pacjentem, a także ankieta mająca na celu wyłapanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
- Kolejny krok to dobór parametrów zabiegu. Laser jest precyzyjnie kalibrowany. Długość jego wiązki, liczba impulsów i ich częstotliwość jest ustalana indywidualnie dla każdego z pacjentów.
- Po zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń (przede wszystkim na oczy), do wybranych obszarów skóry przykładana jest głowica lasera, która emituje fale o ustalonej wcześniej długości i precyzyjnie oddziałuje na popękane naczynka.
Być może zastanawia Cię, jak to możliwe, że wiązka lasera oddziałuje jedynie na naczynka krwionośne, ale nie parzy skóry lub innych tkanek. Światło lasera przenika przez skórę i jest pochłaniane przez czerwone krwinki. To właśnie dlatego pozostałe tkanki są bezpieczne, a uszkodzone naczynka ulegają obkurczeniu i zamknięciu.
Czy zamykanie naczynek laserowo jest skuteczne?
Laserowe zamykanie naczynek na nogach lub twarzy nie bez powodu już od lat cieszy się dużą popularnością. Zabieg ten jest dość szybki (czas trwania jest uzależniony od liczby pajączków do usunięcia), praktycznie bezbolesny oraz wysoce skuteczny. Nie jest to jednak procedura gwarantująca stuprocentowe i dożywotnie efekty – warto zdawać sobie z tego sprawę.
Zarówno laserowe zamykanie naczynek na twarzy, jak i na nogach lub innym obszarze ciała może wymagać powtórzeń. Od czego to zależy? Przede wszystkim od liczby pajączków naczyniowych. Gdy jest ich niewiele, mogą zniknąć już po jednorazowym zabiegu. Gdy jest ich więcej, zazwyczaj potrzebnych jest kilka zabiegów.
Dlaczego zamykanie naczynek laserowo nie zagwarantuje Ci skóry wolnej od teleangiektazji na zawsze? To proste – zabieg ten oddziałuje na popękane naczynia krwionośne, ale nie zabezpiecza przed uszkodzeniami kolejnych. Jeśli więc w przyszłości będą na Ciebie oddziaływały czynniki, które sprzyjają pajączkom naczyniowym, istnieje prawdopodobieństwo, że znów pojawią się one na Twojej skórze.
Usuwanie pajączków laserem – wskazania, przeciwwskazania i zalecenia
Komu polecane jest usuwanie naczynek laserem? Przede wszystkim osobom o cerze naczynkowej, a także tym, u których pajączki pojawiają się bez związku z rodzajem cery – na przykład na nogach. Jeśli zauważasz u siebie skupisko popękanych naczyń krwionośnych, skonsultuj się z flebologiem i rozważ ich usunięcie.
Przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek:
- Przyjmowanie niektórych leków – przede wszystkim środków o działaniu fotouczulającym. W ten sposób działają na skórę również niektóre kosmetyki (na przykład te stosowane w kuracjach przeciwtrądzikowych i przeciwstarzeniowych).
- Niektóre choroby dermatologiczne – przede wszystkim te, które są obecne na obszarze zabiegu.
- Nowotwory – nie tylko nowotwory skóry, ale również wszelkie inne są przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów laserowych.
- Aktywna opryszczka i inne aktywne choroby wirusowe oraz zakaźne.
- Okres ciąży i karmienia piersią.
- Świeża opalenizna.
To najważniejsze spośród przeciwwskazań do zabiegu laserowego zamykania naczynek. Pamiętaj o tym, że ostateczną decyzję, co do bezpieczeństwa przeprowadzenia tej procedury podejmuje specjalista, który wykonuje zabieg.
Jakie są zalecenia po zabiegu laserowego usuwania pajączków?
Przez około cztery tygodnie po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce. Nie należy również przegrzewać skóry, dlatego gorące kąpiele oraz korzystanie z sauny nie są rekomendowane przez kilka tygodni po zabiegu. Pamiętaj o tym, że ostateczne zalecenia otrzymasz od specjalisty wykonującego zabieg. Stosuj się do nich, by uniknąć ewentualnych powikłań.
Dodaj komentarz