Poznaj rodzaje trądziku, by pozbyć się pryszczy!

26 listopada 2023
Kobieta stosująca maseczkę na twarz, aby pozbyć się trądziku. Pl

Na Twojej skórze pojawiają się niedoskonałości i podejrzewasz, że to może być trądzik? Nie sięgaj od razu po leki, kosmetyki i kuracje przeciwtrądzikowe. W pierwszej kolejności ustal, z jakim rodzajem trądziku masz do czynienia – każdy typ tej dolegliwości wymaga bowiem indywidualnego podejścia i starannie dobranego leczenia. Jakie są rodzaje trądziku? Czym się charakteryzują i jak je leczyć?

Jakie są rodzaje trądziku?

Trądzik może kojarzyć się głównie z wypryskami, które pojawiają się na skórze osób młodych – najczęściej w okresie dojrzewania. W rzeczywistości wyróżnia się wiele różnych odmian trądziku, a przyczyny sporej części z nich nie mają nic wspólnego ze zmianami hormonalnymi, które charakteryzują okres dojrzewania.

Trądzik pospolity

Najpowszechniejsza odmiana trądziku, która bywa również określana mianem trądziku młodzieńczego. Trądzik pospolity może powodować powstawanie zaskórników otwartych i zamkniętych. Najczęściej dotyczy osób w okresie dojrzewania. W zależności od charakteru zmian stosowany jest dodatkowy podział na:

  • Trądzik zaskórnikowy – jego objawami są właśnie zaskórniki. Mogą to być wyłącznie zaskórniki otwarte, zamknięte lub oba rodzaje tych zmian. Dobrą wiadomością dla osób, które mają do czynienia z tą odmianą trądziku, jest fakt, że trądzik zaskórnikowy można dość łatwo i skutecznie leczyć.
  • Trądzik grudkowo-krostkowy – kolejna, dość powszechna, odmiana trądziku pospolitego. Jej charakterystycznym objawem jest występowanie grudek, które określane są również mianem krostek lub pryszczy. W ich wnętrzu znajduje się ropa.
  • Trądzik guzkowo-cystowy – charakteryzuje się obecnością dużych, głębokich guzów, w których zgromadzona jest ropa.
  • Trądzik piorunujący – ciężka odmiana trądziku pospolitego. Poza objawami skórnymi, charakteryzuje się również ogólnymi dolegliwościami (podwyższoną temperaturą, osłabieniem, bólami mięśniowymi). Ten rodzaj trądziku pospolitego najczęściej dotyczy mężczyzn.

Leczenie trądziku pospolitego wymaga dyscypliny oraz odpowiednio dobranej pielęgnacji. Jeśli podejrzewasz, że posiadane zmiany skórne to właśnie trądzik młodzieńczy, odwiedź dermatologa!

Trądzik ropowiczy

Nie jest tak częsty, jak trądzik młodzieńczy. Charakteryzuje się równoczesnym występowaniem zaskórników oraz zmian ropnych, które są bolesne, głębokie i bardzo często pozostawiają po sobie ślady – zazwyczaj w formie blizn zanikowych i przebarwień.

Trądzik ropowiczy to schorzenie o przewlekłym charakterze. Wymaga indywidualnie dobranej kuracji dermatologicznej. Często bywa leczony za pomocą zabiegów medycyny estetycznej – są one również polecane jako metoda na usunięcie blizn i przebarwień, jakie mogą pozostawać na skórze po wyleczeniu tej odmiany trądziku.

Trądzik skupiony

Zazwyczaj dotyka mężczyzn. Objawy trądziku skupionego to ropne, duże zmiany, które mogą zlewać się ze sobą.

Leczenie trądziku skupionego warto zacząć od konsultacji dermatologicznej. Często stosowane są leki aplikowane na skórę. Możliwe jest także zastosowanie zabiegów dermatologicznych i z zakresu medycyny estetycznej, by przyspieszyć leczenie zmian oraz zniwelować ewentualne ślady po nich.

Trądzik bliznowaty

Charakterystyczna odmiana trądziku, którą wyróżnia tworzenie się bliznowców. Zmiany te pojawiają się w miejscach, w których wcześniej obecne były wypryski, zaskórniki i grudki. Trądzik bliznowaty najczęściej rozpoznaje się u osób, u których zaobserwowano również skłonność do tworzenia się bliznowców pod wpływem skaleczeń.

Leczenie trądziku bliznowatego musi skupiać się na wyeliminowaniu zmian skórnych (na przykład poprzez staranniej dobraną pielęgnację), by ograniczyć ryzyko tworzenia się kolejnych bliznowców. Istniejące blizny można redukować (na przykład przy pomocy laseroterapii), o ile nie ma ku temu przeciwwskazań.

Trądzik różowaty

To schorzenie o przewlekłym charakterze, które najczęściej dotyczy kobiet. Cechą charakterystyczną trądziku różowatego jest występowanie rumienia (czerwonych plam na skórze), na którego obszarze pojawiają się również krostki i grudki. Objawem towarzyszącym tej odmianie trądziku mogą być również pajączki naczyniowe.

Leczenie trądziku różowatego ma charakter długotrwałej kuracji łagodzącej przebieg i objawy schorzenia.

Pozostałe rodzaje trądziku u dorosłych

U osób dorosłych bardzo często diagnozowane bywają nie tylko różne odmiany trądziku pospolitego, trądzik ropowiczy, bliznowaty lub różowaty, ale również:

  • Trądzik wywołany – bardzo często ma podłoże alergiczne lub jest związany z oddziaływaniem substancji drażniącej. Trądzik wywołany może pojawić się na skórze także jako skutek uboczny przyjmowanych leków oraz w wielu innych okolicznościach. Jego obecność nie jest uwarunkowana skłonnością cery do powstawania zmian trądzikowych i najczęściej ustępuje samoistnie, gdy wyeliminowana zostanie jego przyczyna.
  • Trądzik hormonalny – zaburzenia hormonalne, ciąża lub menopauza to czynniki sprzyjające powstawaniu zmian trądzikowych.
  • Trądzik zawodowy – specyficzny rodzaj trądziku, który pojawia się na skórze u osób pracujących w określonych warunkach (na przykład mających kontakt z pyłem). Zanieczyszczenia, pył, brud i różnego rodzaju substancje stosowane w miejscu pracy mogą powodować powstawanie zmian trądzikowych.

Jak widzisz, istnieje wiele różnych odmian trądziku, a każda z nich może wymagać zupełnie innego leczenia. Zamiast kupować kosmetyki i maści na trądzik, które mogą okazać się nieskuteczne dla Twojej odmiany trądziku, umów się na konsultację dermatologiczną. Lekarz obejrzy Twoją skórę, określi typ trądziku, z jakim masz do czynienia i zaproponuje Ci najkorzystniejszą kurację.

Bez względu na to, czy zmagasz się z trądzikiem pospolitym, różowatym, czy skupionym, pamiętaj o tym, by nie wyciskać zmian skórnych i nie rozdrapywać ich! Takie działania prowadzą bowiem do powstawania blizn oraz przebarwień. Ślady tego typu można skutecznie niwelować przy pomocy laseroterapii, ale zdecydowanie lepiej jest ograniczyć ryzyko ich pojawienia się.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *