Mezoterapia igłowa i mikroigłowa – czym się różnią? Którą wybrać?

30 października 2023
Kobieta podczas zabiegu mezoterapii. Pl

Zabiegi mezoterapii cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób zainteresowanych rewitalizacją skóry i poprawą jej kondycji. Gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej oferują mezoterapię igłową oraz mikroigłową. Chociaż ich nazwy brzmią niemal identycznie, w rzeczywistości zabiegi te różnią się od siebie zarówno pod względem ich przebiegu, jak i efektów, które mogą zapewnić. Czym jest mezoterapia igłowa, a czym mezoterapia mikroigłowa? Na którą z nich się zdecydować?

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Jak sama nazwa zabiegu sugeruje, mezoterapia igłowa to zabieg wykonywany z użyciem igły – służy ona do podawania indywidualnie dobranych preparatów w głąb skóry. Głębokość iniekcji jest dobierana indywidualnie – w zależności od potrzeb skóry, jej kondycji, a nawet części ciała, na której wykonywany jest zabieg. Mezoterapia klasyczna (igłowa) może być bowiem wykonywana na różnych obszarach skóry. Największym zainteresowaniem cieszy się:

  • Mezoterapia igłowa twarzy – może mieć na celu wspieranie walki ze zmarszczkami lub utratą gęstości skóry, ale też w wielu innych sytuacjach. Wspomaga rewitalizację skóry, wpływa korzystnie na jej kondycję. Dokładne efekty zależą od rodzaju zastosowanego preparatu, jak również od głębokości iniekcji.
  • Mezoterapia skóry głowy – bywa wykorzystywana w leczeniu łysienia o zróżnicowanym podłożu, a także jako profilaktyka wypadania włosów. Podczas tego zabiegu substancje pobudzające wzrost włosów i wzmacniające cebulki są podawane bezpośrednio w głąb skóry, przez co ich działanie jest bardziej intensywne niż kuracji opartych na środkach podawanych na skórę.

Jakich rezultatów można oczekiwać? To zależy od zastosowanego preparatu! Mezoterapia może działać nawilżająco, ale też rewitalizująco lub ujędrniająco. Często wykonywana jest mezoterapia z kwasem hialuronowym oraz peptydowa.

Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Zabieg ten bywa również określany mianem mikronakłuwania i polega na wykonaniu na wybranym obszarze skóry dużej liczby mikroskopijnych nakłuć. Podczas tej procedury mogą zostać użyte dodatkowo różne substancje, które zostaną zaaplikowane na niewielką głębokość, ale nie jest to niezbędne.

Mikronakłuwanie, czyli mezoterapia mikroigłowa, to zabieg, którego głównym celem nie jest aplikacja preparatów, ale właśnie nakłuwanie skóry. Efektem tego działania jest bowiem pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych. Docelowo skóra staje się dzięki temu bardziej jędrna, poprawia się również jej gęstość. Mezoterapia mikroigłowa znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu blizn różnego typu, a także w niwelowaniu zmarszczek i wielu innych mankamentów skórnych. Zabieg mezoterapii mikroigłowej jest wykonywany przy pomocy specjalistycznego, jednorazowego urządzenia, które jest wyposażone w wiele miniaturowych igiełek z opcją ich regulacji.

Który zabieg wybrać: mezoterapię igłową czy mikroigłową?

Każdy rodzaj mezoterapii ma na celu stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Mezoterapia igłowa oddziałuje głębiej, a najważniejszym elementem tego zabiegu jest aplikacja wybranych preparatów (na przykład peptydowych). Mezoterapia mikroigłowa oddziałuje na skórę nieco płycej, a jej najważniejszym elementem jest samo nakłuwanie skóry, które pobudza w niej procesy regeneracyjne.

Który rodzaj mezoterapii wybrać? To zależy, jakie są Twoje oczekiwania i problemy skórne!

  • Mezoterapia mikroigłowa jest rekomendowana osobom, które mają na swojej skórze blizny, rozstępy, ślady po trądziku lub przebarwienia. W tym wypadku istotniejsze od aplikowania preparatów jest wspieranie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Mikronakłuwanie powoduje kontrolowane uszkodzenia skóry, a to pobudza ją do regeneracji. Blizny i rozstępy ulegają spłyceniu, a zmiany po trądziku i przebarwienia rozjaśniają się.
  • Mezoterapia igłowa rekomendowana jest tym osobom, które chcą poprawić kondycję swojej skóry, nawilżyć ją, dostarczyć jej określonych substancji o działaniu odżywczym, ujędrniającym lub rewitalizującym.

Chociaż mezoterapia mikroigłowa jest nowocześniejszym rodzajem zabiegu, wcale nie oznacza to, że jest to technika lepsza od mezoterapii klasycznej. Jak widać, są to dwa zupełnie inne zabiegi, a każdy z nich cieszy się wciąż bardzo dużym zainteresowaniem. Aby dobrać najkorzystniejszą technikę dla siebie, umów się na konsultację dermatologiczną!

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *