Trądzik grudkowy – co to takiego? Jak go leczyć?
Jedną z odmian trądziku pospolitego, która bywa często diagnozowana u osób dorosłych, jest właśnie trądzik grudkowy. Jakie są jego objawy? Co powoduje powstawanie grudek na skórze i w jaki sposób leczyć ten rodzaj trądziku?
Trądzik grudkowy – charakterystyka
Trądzik bywa kojarzony przede wszystkim z jego odmianą młodzieńczą, która najczęściej dotyczy nastolatków i objawia się występowaniem zaskórników. Istnieje jednak wiele innych rodzajów trądziku pospolitego, a jedną z nich jest właśnie trądzik grudkowy. Jest to uciążliwa i trudna do wyleczenia odmiana trądziku, która bywa często diagnozowana u osób dorosłych.
Jak objawia się trądzik grudkowy?
Jak sama nazwa wskazuje, charakterystycznym objawem trądziku grudkowego są grudki – wypukłe wykwity na skórze, które nie przypominają zwyczajnych krostek lub zaskórników. Grudki są nieregularne, mogą być bolesne, dość twarde i zazwyczaj ustępują bez pozostawienia blizny – oczywiście o ile nie zostaną rozdrapane.
Oprócz typowego trądziku grudkowego wymienia się również trądzik grudkowo-krostkowy oraz grudkowo-zaskórnikowy. Objawy tych schorzeń są również charakterystyczne. Jeśli chodzi o trądzik grudkowo krostkowy, na skórze można zaobserwować zarówno grudki, jak i krosty. W przypadku trądziku grudkowo-zaskórnikowego grudkom towarzyszą zaskórniki (mogą to być zarówno zaskórniki otwarte, jak i zamknięte).
Jakie są przyczyny trądziku grudkowego?
Na występowanie trądziku grudkowatego wpływa wiele różnych czynników. U niektórych osób ma on podłoże hormonalne, u innych może wynikać z błędów pielęgnacyjnych lub zaniedbań w zakresie higieny skóry.
Jakie czynniki mogą wywołać lub zaostrzyć trądzik grudkowaty?
- Zmiany i zaburzenia hormonalne – trądzik grudkowaty często występuje u osób dorosłych, które mają problemy z tarczycą, a także u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy.
- Nadmierna produkcja sebum, łojotok.
- Błędy w pielęgnacji skóry – na przykład nadmierne przesuszenie cery tłustej.
- Niewystarczająca higiena skóry – niedokładny demakijaż, zbyt rzadkie złuszczanie skóry.
- Niezdrowa dieta, używki – na przykład nadmiar posiłków typu fast-food, palenie papierosów, częste picie alkoholu.
Trądzik krostkowy, grudkowy lub zaskórnikowy nie bez powodu tak często dokucza osobom o cerze tłustej i mieszanej. Nadmiar sebum w połączeniu z innymi czynnikami (na przykład z brudem i nieodpowiednią dietą) może powodować powstawanie zmian skórnych.
Trądzik grudkowaty – leczenie
Zanim sięgniesz po kosmetyki, preparaty i zabiegi na trądzik grudkowaty, uzyskaj oficjalną diagnozę. Umów się na konsultację dermatologiczną. Lekarz obejrzy Twoją skórę, a w razie potrzeby zleci wykonanie dodatkowych badań. Dopiero na tej podstawie warto będzie rozpocząć kurację.
Masz potwierdzoną diagnozę trądziku grudkowego? Dobra wiadomość jest taka, że to dermatoza, którą można wyleczyć. Kluczowa jest jednak konsekwencja i cierpliwość, bo jest to długotrwały proces, a pewne przyzwyczajenia i zasady musisz wdrożyć na stałe, by uniknąć nawrotu trądziku.
Jak może być leczony trądzik grudkowy?
- Kosmetycznie – przy lżejszym przebiegu trądziku grudkowego możliwe jest jego wyleczenie przy pomocy odpowiednio dobranej pielęgnacji. Kluczowe znaczenie ma dokładne oczyszczanie cery (regularny peeling, staranny demakijaż), a także wyregulowanie pracy gruczołów łojowych. Nie można pominąć kwestii nawilżania skóry – najlepiej przy pomocy kosmetyków o lekkiej i nietłustej formule. W unormowaniu cery z trądzikiem grudkowym sprawdzają się przede wszystkim specjalistyczne kosmetyki dermatologiczne, które można kupić w aptekach i dobrych drogeriach.
- Farmakologicznie – przy zaawansowanym trądziku grudkowym konieczne może okazać się stosowanie leków o działaniu miejscowym, jak również środków doustnych. W leczeniu miejscowym zastosowanie mają kwasy (na przykład salicylowy lub azelainowy), ale też pochodne witaminy A oraz antybiotyki (na przykład klindamycyna). Specyfiki doustne podaje się zazwyczaj dopiero wówczas, gdy inne sposoby leczenia zawiodą lub będą niewystarczające. Mogą to być leki z tetracykliną, a nawet z retinoidami.
Pamiętaj o tym, że kosmetyki oraz leki zwalczające zmiany trądzikowe mogą uwrażliwiać skórę na oddziaływanie czynników zewnętrznych – szczególnie na promieniowanie UV. By uniknąć przebarwień po trądziku grudkowym, stosuj się do zaleceń lekarza, unikaj ekspozycji na promieniowanie UV i stosuj kosmetyki z filtrem ochronnym.
Jakie zabiegi na trądzik grudkowy?
Leczenie trądziku grudkowego można wspierać, korzystając z zabiegów kosmetycznych oraz z zakresu medycyny estetycznej. Ich przeprowadzenie warto jednak poprzedzić konsultacją z lekarzem prowadzącym, by upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wybranych procedur. Jakie zabiegi można wykonać?
- Peelingi chemiczne – przede wszystkim z kwasami, które będą miały działanie złuszczające, ale też normalizujące pracę gruczołów łojowych.
- Dedykowane zabiegi do cery trądzikowej – często są to procedury kilkuetapowe, które polegają na wykonaniu peelingu oraz na nałożeniu specjalistycznej maski (na przykład z glinką).
- Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego – skuteczne w zwalczaniu trądziku i w niwelowaniu ewentualnych blizn oraz przebarwień po trądziku.
Dokucza Ci trądzik grudkowy? Nie martw się – jest wiele sposobów leczenia tej dolegliwości skórnej. Zacznij od konsultacji dermatologicznej!
Dodaj komentarz