Pożegnaj rozszerzone pory! Poznaj skuteczne sposoby na ich zwężenie
Masz problematyczną cerę, a Twoja skóra się przetłuszcza? Prawdopodobnie są na niej obecne także rozszerzone pory, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Ten problem dermatologiczny dotyka zarówno nastolatków, jak i osoby dorosłe. Dowiedz się, w jaki sposób możesz sobie z nim poradzić.
Rozszerzone pory – co to takiego?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są pory. Najprościej mówiąc, pory to ujścia mieszków włosowych. Pory są niemal niedostrzegalne gołym okiem, a jednocześnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. To właśnie dzięki nim na zewnątrz skóry wydobywa się sebum, które stanowi naturalną warstwę ochronną skóry. Niestety pory nie zawsze funkcjonują prawidłowo – częstą przypadłością są rozszerzone pory na nosie i innych partiach twarzy.
Jak wyglądają rozszerzone pory na twarzy?
Rozszerzone pory zwykle pojawiają się w strefie T, którą tworzy czoło, nos i broda. Zdecydowanie rzadziej można zaobserwować poszerzone pory na szyi i dekolcie. Tego rodzaju zmiany poznasz po małych wgłębieniach na skórze – to za ich sprawą jej struktura sprawia wrażenie podziurawionej i nierównej. Ponadto podczas wykonywania makijażu, możesz zauważyć nadmierne gromadzenie się kosmetyków w powiększonych porach.
Rozszerzone pory i ich objawy
Poszerzone pory nie dodają skórze uroku, a wręcz przeciwnie – przez wiele osób są postrzegane jako istotny defekt kosmetyczny. Jakie są objawy rozszerzonych porów?
- Nierówny i nieestetyczny wygląd skóry – wydaje się podziurawiona.
- Nieregularna struktura naskórka – w rozszerzone pory dostaje się nadmiar kosmetyków, co utrudnia wykonywanie makijażu.
- Nadmierne przetłuszczanie się cery – przez rozszerzone pory wydobywają się duże ilości sebum. Dotyczy to w szczególności strefy T.
- Skłonność do trądziku – rozszerzone pory często występują równolegle z wypryskami i innymi problemami skórnymi.
Rozszerzone pory – przyczyny
Jedną z przyczyn nadmiernego rozszerzania się porów jest starzenie się skóry – wraz z upływem lat traci ona na sprężystości, przez co niedoskonałości tego typu stają się lepiej widoczne. Problem ten wynika także z nadmiernej produkcji sebum, które zatyka pory, a co za tym idzie – negatywnie wpływa na ich wygląd.
Czynniki, które sprzyjają rozszerzonym porom
Na widoczność porów skóry wpływa wiele różnych kwestii, a w szczególności:
- Tłusta lub mieszana cera – skóra, która wydziela nadmierną ilość sebum, jest bardziej narażona na występowanie na niej niedoskonałości.
- Niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie kosmetyków, które nie są przeznaczone do danego typu skóry, a także bagatelizowanie roli oczyszczania i nawilżania skóry przyczyniają się do rozszerzania się porów.
- Nadmierna ekspozycja na słońce – promieniowanie UV to kolejny czynnik sprzyjający rozszerzaniu się porów.
- Stres – nadmiar sytuacji stresowych ma negatywny wpływ na skórę i może powodować powstawanie na niej różnego rodzaju niedoskonałości.
- Nieodpowiednia dieta – jadłospis obfitujący w żywność przetworzoną, tłuszcze nasycone i cukry nie sprzyja dobrej kondycji skóry.
- Predyspozycje genetyczne – jeśli Twoi rodzice czy dziadkowie zmagali się z takim problem dermatologicznym, prawdopodobieństwo, że wystąpi on u Ciebie, rośnie.
- Zmiany hormonalne – na kondycję skóry wpływają także zmiany hormonalne i to nie tylko te w okresie dojrzewania, ale również podczas ciąży i
Co na rozszerzone pory? Sposoby leczenia tego defektu
Podstawą leczenia rozszerzonych porów jest wizyta u dermatologa lub kosmetologa, który przeprowadzi profesjonalną analizę Twojej skóry. Na jej podstawie specjalista zarekomenduje Ci kosmetyki i zabiegi dopasowane do typu Twojej cery. Pamiętaj, że w niwelowaniu widocznych na skórze zmian pomocne będzie również regularne wykonywanie peelingów i stosowanie maseczek oczyszczających.
Zabiegi na rozszerzone pory
Jeśli zmagasz się z rozszerzonymi porami, możesz też zdecydować się na wykonanie jednego ze specjalistycznych zabiegów, takich jak:
- Mikrodermabrazja – nieinwazyjna terapia, która poprawia kondycję i wygląd skóry, a ponadto daje efekt jej odmłodzenia. Zabieg przyczynia się do złuszczania martwego naskórka, przez co pory ulegają odblokowaniu.
- Peelingi chemiczne oraz węglowe – mogą mieć działanie typowo złuszczające, ale też ściągające pory.
- Zabiegi z glinką – na przykład profesjonalne zabiegi oczyszczające, które polegają zarówno na wykonaniu peelingu, jak i na nałożeniu specjalistycznej maski z glinką. Składnik ten ma właściwości oczyszczające oraz ściągające.
- Laser frakcyjny – kolejny rodzaj zabiegu, który przyczynia się do zwężenia porów i wyregulowania ilości produkowanego sebum.
Rozszerzone pory mogą być przyczyną kompleksów. Jeśli bardzo Ci przeszkadzają, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem. Specjalista zbada Twoją skórę i zaproponuje Ci najlepsze metody niwelowania widoczności porów.
Dodaj komentarz