Skleroterapia żylaków i pajączków – na czym polega?

5 października 2023
Kobiece nogi, na których pojawiają się pierwsze oznaki żylaków. Pl source: VistaCreate

Żylaki oraz popękane naczynka krwionośne na kończynach dolnych to powszechny problem. Jedną z metod leczenia tych dolegliwości jest właśnie skleroterapia. Na czym polega ten zabieg? Czy jest bezpieczny i czy warto go wykonać?

Co to jest skleroterapia?

Chociaż procedura skleroterapii jest znana i stosowana w medycynie już od wielu lat, to wciąż jest to jeden ze skuteczniejszych i często wykonywanych zabiegów u pacjentów z żylakami lub pajączkami naczyniowymi.

Zabieg skleroterapii ma na celu zamknięcie wybranych naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejszeniu lub całkowitemu zanikowi ulegają pajączki naczyniowe, a nawet żylaki. Jak to możliwe?

  • W ramach zabiegu wykonywany jest zastrzyk lub seria zastrzyków z preparatem, który powoduje obkurczanie ścian naczyń krwionośnych, ich włóknienie oraz zamknięcie.
  • Iniekcja jest przeprowadzana precyzyjnie, dzięki czemu możliwe jest wyleczenie konkretnych zmian naczyniowych.

Ze względu na zakres zabiegu, wyróżnia się jego dwie wersje:

  • Skleroterapia żylaków – jak sama nazwa wskazuje, służy zmniejszaniu żylaków. Zdarza się, że po zabiegu skleroterapii wybrany żylak ulegnie całkowitemu zanikowi, ale efekt ten nie jest gwarantowany. Korzystną zmianą dla pacjenta jest już samo zmniejszenie żylaków. Zdarza się też, że procedura musi być powtórzona, gdy żylaki są większe.
  • Skleroterapia pajączków – pozwala zminimalizować widoczność i obecność popękanych naczynek krwionośnych, które najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Już po jednym zabiegu powinna być widoczna redukcja zmian naczyniowych.

W ramach skleroterapii stosowane mogą być różne substancje – dobór konkretnej z nich leży w kompetencji lekarza przeprowadzającego zabieg. Leczeniem żylaków oraz pajączków naczyniowych zajmują się flebolodzy oraz chirurdzy naczyniowi.

Wskazania i przeciwwskazania do skleroterapii

Każdy zabieg kosmetyczny lub z zakresu medycyny estetycznej wymaga odpowiedniego przygotowania, ale też wiedzy o tym, czy wskazane jest jego wykonanie, czy wręcz przeciwnie.

Jakie są wskazania do zabiegu skleroterapii?

  • Żylaki na kończynach dolnych – to częsta dolegliwość, która stanowi problem nie tylko natury estetycznej, ale też może mieć znaczący wpływ na komfort życia. Zmienione chorobowo żyły i naczynia krwionośne powodują dyskomfort, często także ból. Mogą towarzyszyć im obrzęki. Leczenie żylaków przy pomocy skleroterapii to jedna z najpopularniejszych metod działania.
  • Żylaki okolic intymnych i odbytu – występują rzadziej, ale mogą powodować duży dyskomfort fizyczny oraz psychiczny.
  • Pajączki naczyniowe – zarówno te na kończynach dolnych, jak również w każdej innej lokalizacji.

Jeśli na swojej skórze dostrzegasz popękane naczynia krwionośne lub żylaki, umów się na konsultację do flebologa lub chirurga naczyniowego. Po wykonaniu badania USG Doppler, lekarz oceni, czy zmiany te można będzie wyleczyć właśnie przy pomocy skleroterapii.

Jakie są przeciwwskazania do skleroterapii żylaków i pajączków?

  • Alergie na środki stosowane podczas zabiegu.
  • Ostra zakrzepica żył głębokich.
  • Zatorowość płucna.
  • Okres ciąży i karmienia piersią.
  • Bieżące infekcje ogólnoustrojowe.
  • Zakażenia, zmiany skórne i podrażnienia na obszarze zabiegu.
  • Niektóre choroby krwi.

To najważniejsze spośród przeciwwskazań do zabiegu skleroterapii, ale każdorazowo decyzja o wykonaniu tej procedury należy do pacjenta i lekarza. Ocenić należy zasadność zabiegu, jak również rozważyć korzyści, jakie może przynieść, ale jednocześnie mając na względzie także potencjalne powikłania.

Możliwe reakcje niepożądane przy skleroterapii:

  • Ból w okolicach iniekcji – zazwyczaj mija już na drugi lub trzeci dzień po zabiegu.
  • Przebarwienia skóry, krwiaki – z czasem znikną, ale mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Poza powyższymi reakcjami, które mogą wystąpić u niektórych pacjentów, wymieniane są również bardzo rzadkie objawy alergiczne, związane z lokalną martwicą skóry lub z rozwinięciem się zakrzepicy żylnej. Dokładnych informacji o ryzyku wystąpienia reakcji niepożądanych udziela lekarz kwalifikujący do zabiegu.

Skleroterapia – efekty, cena, opłacalność zabiegu

Jeśli interesuje Cię zabieg skleroterapii, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jakie można uzyskać rezultaty i ile to kosztuje. Najczęstszym efektem skleroterapii żylaków jest ich zmniejszenie – im większe są przed rozpoczęciem leczenia, tym trudniej będzie zniwelować je za pomocą jednorazowego zabiegu. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by zabieg skleroterapii powtórzyć. Z kolei skleroterapia naczynek krwionośnych powoduje ich zwłóknienie, zamknięcie i zniwelowanie widoczności pajączków.

Ile kosztuje skleroterapia? Cena jest uzależniona od konkretnej kliniki, ale też od obszaru zabiegu, a nawet od tego, czy zdecydujesz się na pojedynczy zabieg, czy też od razu na ich serię. Za jednorazową iniekcję na niewielkim obszarze trzeba zapłacić od 300 złotych w górę. Biorąc pod uwagę, że dzięki temu można pozbyć się nie tylko nieestetycznych żylaków lub pajączków, ale też towarzyszących im dolegliwości bólowych, wydaje się, że jest to opłacalny zabieg, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

Jakie są zalecenia po zabiegu skleroterapii?

Aby uniknąć ewentualnych powikłań i zwiększyć skuteczność wykonanego zabiegu, należy:

  • Tuż po zabiegu intensywnie spacerować.
  • Nosić pończochę uciskową tak długo, jak zalecił lekarz.
  • Wykonywać chłodne okłady, jeśli wystąpi obrzęk lub ból.
  • Zrealizować wizytę kontrolną u lekarza po upływie ustalonego czasu (najczęściej są to dwa tygodnie po zabiegu).
  • Zrezygnować z wizyt w saunie, opalania się oraz z gorących kąpieli – przez okres kilku tygodni.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *