Łupież łojotokowy – skąd się bierze łupież tłusty?
Łupież łojotokowy to uciążliwe schorzenie dermatologiczne, którego charakterystycznymi objawem może być wzmożone wydzielanie łoju oraz złuszczająca się skóra głowy. Czym łupież tłusty różni się od suchego? Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób leczyć łupież łojotokowy?
Łupież łojotokowy, czyli jaki?
Łupież łojotokowy, inaczej określany jako tłusty, to jedna z form łupieżu. Schorzenie to związane jest z nadmiernym wydzielaniem łoju przez odpowiedzialne za ten proces gruczoły znajdujące się na skórze głowy.
Określenia „tłusty” i „łojotokowy” nie są przypadkowe. Łupież tłusty objawia się bowiem tłustymi, oblepiającymi skórę głowy łuskami. Co ciekawe, dolegliwość ta może wystąpić również na brwiach.
Łupież tłusty i jego objawy
Najbardziej charakterystycznym symptomem łupieżu tłustego jest obecność na skórze głowy charakterystycznych, tłustych łusek, które najczęściej mają żółty lub biały kolor i są dość duże. Brak leczenia może powodować nasilanie się objawów do tego stopnia, że łuski mogą pokryć całą skórę głowy, przyczyniając się do odczuwania uporczywego świądu oraz do wzmożonego wypadania włosów.
Inne objawy łupieżu łojotokowego:
- Zaczerwienienie – łupież tłusty sprzyja zaczerwienieniu i podrażnieniu skóry głowy.
- Przetłuszczające się włosy – w przypadku tej dermatozy łuski sklejają kosmyki, a te zbijają się w strąki.
- Nasilenie dolegliwości w okresie jesienno-zimowym – noszenie czapek może wzmagać objawy łupieżu łojotokowego.
- Stan zapalny – na skutek wtórnej infekcji bakteryjnej na skórze głowy mogą pojawić się zmiany grudkowo-krostkowe.
Przyczyny łupieżu tłustego
Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu tłustego jest wzmożona produkcja łoju przez gruczoły. Taki stan rzeczy bywa wywoływany przez różnorodne czynniki – zewnętrzne lub wewnętrzne. U większości osób łupież tłusty jest związany z obecnością grzybów typu Malassezia na skórze głowy. Ich obecności sprzyja wilgoć oraz ciepło.
Pozostałe czynniki powodujące tłusty łupież:
- Predyspozycje genetyczne – jeśli w Twojej rodzinie występował tego rodzaju problem, prawdopodobieństwo, że będzie dotyczył także Ciebie, wzrasta.
- Niewłaściwa pielęgnacja – zarówno zbyt częste, jak i rzadkie mycie włosów, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków oraz niedokładne spłukiwanie szamponu, sprzyjają powstawaniu łupieżu tłustego.
- Zmiany hormonalne – dojrzewanie, ciąża czy menopauza to okresy, w których łupież łojotokowy zwykle się nasila.
- Niewłaściwa dieta – nadmiar soli, cukru i niezdrowych tłuszczów w jadłospisie nie służy dobrej kondycji włosów i może wzmagać produkcję łoju.
- Stosowanie używek – palenie papierosów i częste picie alkoholu to czynniki, które mogą nasilać objawy łupieżu.
- Niektóre choroby skóry – z występowaniem łupieżu tłustego związane są też takie schorzenia jak łuszczyca czy zapalenie mieszków włosowych.
- Przegrzewanie skóry głowy – częste noszenie czapek i suszenie włosów ciepłym nawiewem sprzyjają powstawaniu łupieżu łojotokowego.
- Stres – nadmiar sytuacji stresowych nie służy zdrowiu i może przyczyniać się do nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych.
- Wilgoć – spanie z mokrymi włosami zwiększa ryzyko namnażania się grzybów na skórze głowy.
Jak zwalczyć łupież łojotokowy? Odpowiednia pielęgnacja
Zastanawiasz się, jak zwalczyć łupież łojotokowy? Kluczem do zniwelowania tego problem jest właściwa pielęgnacja. Wybierz odpowiedni szampon – taki, który nie tylko ma działanie przeciwgrzybicze, ale także redukuje łojotok, delikatnie złuszcza skórę głowy i jednocześnie działa łagodząco, zmniejszając świąd. Pamiętaj również o regularnym wykonywaniu peelingów – najlepiej przy użyciu kosmetyków trychologicznych lub enzymatycznych.
Łupież łojotokowy – leczenie
Jeśli podejrzewasz u siebie łupież łojotokowy, skonsultuj się z lekarzem – najlepiej dermatologiem lub trychologiem. Specjalista sprawdzi stan Twojej skóry głowy i jeśli zdiagnozuje u Ciebie to schorzenie, prawdopodobnie zaleci Ci używanie kremów, płynów i szamponów o działaniu przeciwgrzybiczym i zmniejszającym łojotok. Oprócz tego stosuj dietę bogatą w źródła witamin – zwłaszcza z grupy B oraz E i A – a także minerałów; takich jak krzem, cynk i selen. Wszystkie te związki są ważne zarówno dla kondycji Twojej skóry, jak i włosów. Pamiętaj, że działając kompleksowo, masz największe szanse na uporanie się z tą przypadłością.
Łupież łojotokowy – zabiegi, które mogą pomóc
Podstawą leczenia tłustego łupieżu jest kuracja trychologiczna i stosowanie wskazanych preparatów. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz rozważyć również wykonanie dodatkowych zabiegów:
- Infuzja tlenowa – to specjalistyczna metoda aplikacji preparatów, które lepiej wchłaniają się dzięki zastosowaniu infuzji tlenowej.
- Trichoskopia – to badanie trychologiczne, które warto wykonać na początku leczenia, jak również później, by monitorować stan skóry głowy.
- Mezoterapia skóry głowy – gdy kondycja skóry głowy na to pozwala, możliwe jest wykonanie mezoterapii. Metoda ta polega na podskórnej iniekcji wybranego preparatu. Jego skład dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, dzięki czemu efekty mezoterapii są tak korzystne. W przypadku leczenia łupieżu tłustego spore znaczenie ma wzmocnienie kondycji skóry głowy, która może ulec osłabieniu na skutek stosowanych kuracji. Z tego względu godna polecenia może być mezoterapia peptydowa.
Podejrzewasz u siebie łupież łojotokowy? Nie zwlekaj z wizytą u trychologa. To dolegliwość, którą można skutecznie wyeliminować. Nie bagatelizuj tej przypadłości, gdyż brak odpowiedniego leczenia przyczynia się do osłabienia kondycji skóry głowy i do wzmożonej utraty włosów.
Dodaj komentarz