Pajączki na nogach – jak powstają? Jak je leczyć?
Popękane naczynia krwionośne na nogach, pod względem wyglądu, mogą przypominać właśnie pająki – dlatego też bywają określane mianem pajączków lub pajączków naczyniowych. Jak i dlaczego powstają? Czy są groźne i czy można się ich pozbyć?
Czym są pajączki na nogach?
Mianem pajączków określane są zmiany o charakterze naczyniowym, a konkretniej teleangiektazje, czyli rozszerzone i popękane naczynka krwionośne. Najczęściej powstają one właśnie na nogach – pierwsze pojawiają się zazwyczaj w okolicach kostek.
Niepozorne pajączki wokół kostek bywają postrzegane jako mankament estetyczny, ale nie należy ich bagatelizować. W niektórych przypadkach mogą one być bowiem objawem rozwijającej się choroby naczyniowej – na przykład niewydolności żylnej.
Dlaczego naczynka na nogach rozszerzają się i pękają?
Rozszerzanie oraz kurczenie się naczyń krwionośnych jest całkowicie normalnym procesem, który zachodzi pod wpływem wielu różnych czynników (na przykład na skutek zmian temperatury). Jeśli ściany naczyń krwionośnych są wystarczająco mocne, proces ten nie powoduje żadnych uszkodzeń.
Popękane naczynka są więc najczęściej efektem ich kruchości. Co ją powoduje i co jeszcze przyczynia się do powstawania pajączków naczyniowych?
- Schorzenia układu krążenia – przede wszystkim niewydolność żylna. Często jej pierwszym zwiastunem są właśnie pajączki na nogach. Dlaczego właśnie w tej lokalizacji? To całkiem proste – aby krew odpływała z nóg w stronę serca, musi pokonać długą drogę i to na przekór grawitacji. Siedzący tryb życia, nadwaga i złe nawyki żywieniowe negatywnie wpływają na układ żylny oraz na krążenie krwi w kończynach dolnych – stąd też pajączki najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych.
- Długotrwałe siedzenie – może powodować obrzęki oraz zastój krwi w kończynach dolnych, co może skutkować pojawieniem się pajączków, a nawet żylaków.
- Nadwaga – sprzyja nadciśnieniu, a to z kolei może przekładać się na pękające naczynka na nogach.
- Niedobór witamin i mikroelementów – wynikający z błędów dietetycznych, ale też innych schorzeń i zaburzeń.
Na powstawanie pajączków na nogach narażone są również osoby z zaburzeniami hormonalnymi, a także kobiety w ciąży. Jeśli dostrzegasz popękane naczynka na swoich nogach, umów się na konsultację medyczną. Leczeniem chorób układu żylnego zajmuje się flebolog, a w razie potrzeby również chirurg naczyniowy.
Leczenie pajączków naczyniowych
Współcześnie stosowanych jest kilka różnych sposobów leczenia teleangiektazji. Wybór jednej z nich powinna poprzedzić wizyta u specjalisty oraz wykonanie badań. Jakich? Przede wszystkim badania USG Doppler, które pozwala na ocenienie stanu żył oraz tętnic. W niektórych przypadkach zlecane są również badania z krwi – na przykład weryfikujące prawidłowe tempo jej krzepliwości.
Jak można leczyć pękające naczynka na nogach?
- Przy pomocy skleroterapii – to jedna z metod niwelowania pajączków naczyniowych. Skleroterapia pajączków polega na iniekcji substancji, która zamyka wybrane naczynia krwionośne i powoduje, że istniejące pajączki stopniowo znikają. Zabieg jest raczej bezbolesny i szybki.
- Laserowo – w tym wypadku do zamknięcia popękanych naczynek służą promienie lasera. Wytwarzają one punktowo wyższą temperaturę, przez co wybrane naczynia ulegają zwłóknieniu i zamknięciu.
Powyższe metody to typowe zabiegi na pajączki naczyniowe. Zarówno skleroterapia, jak i zabieg laserowy pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. Jednocześnie musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że żadna z tych metod nie zagwarantuje Ci, że na Twoich nogach nie pojawią się nowe pajączki. By ich uniknąć, stosuj się do profilaktycznych zaleceń od lekarza.
Pajączki na nogach – domowe sposoby
Wśród metod zapobiegania pajączkom naczyniowym, warto wymienić kilka sposobów domowych oraz zasad profilaktycznych. Co robić, a czego nie robić, by zminimalizować ryzyko pękania naczynek na nogach?
- Postaw na regularną aktywność fizyczną. Staraj się nie prowadzić siedzącego trybu życia.
- Unikaj długotrwałego stania lub siedzenia. Jeśli możesz, rób sobie przerwy podczas pracy, by choć na chwilę rozprostować nogi.
- Dbaj o zdrową dietę i staraj się kontrolować prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość sprzyjają nadciśnieniu oraz pękaniu naczyń krwionośnych.
- Noś wygodne ubrania o swobodnym kroju, które nie krępują ruchów i nie uciskają ciała. Jeśli zakładasz buty z wysoką cholewką, nie noś ich całymi dniami i wybieraj raczej te fasony, które nie uciskają zbyt mocno łydek.
- Wypoczywaj z lekko uniesionymi nogami.
- Gdy jest bardzo gorąco i dokucza Ci uczucie ciężkich nóg, możesz stosować chłodne okłady lub na chwilę zanurzać stopy i łydki w letniej wodzie. Pamiętaj jednak, by nie była to woda zbyt zimna – nagłe zmiany temperatury powodują dynamiczne rozszerzanie się i kurczenie naczyń krwionośnych, a to może przyczynić się do powstania pajączków.
Ostatecznie o tym, co na pajączki na nogach pomoże Ci najlepiej, przekonasz się w praktyce. Pamiętaj o tym, że żadne metody domowe nie pozwolą na usunięcie istniejących pajączków – ten efekt uzyskasz wyłącznie w gabinecie medycyny estetycznej, jeśli zdecydujesz się na skleroterapię lub laserowe zamykanie popękanych naczynek.
Dodaj komentarz