Cera naczynkowa – co warto o niej wiedzieć?

8 listopada 2023
Kobieta zmagająca się z cerą naczynkową. Pl source: VistaCreate

Wrażliwa, wymagająca, podatna na gwałtowne zmiany temperatur – tak najkrócej można opisać skórę naczynkową. Zwykle występuje ona u kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, mających jasną karnację. Jak wygląda cera naczynkowa? Jak o nią prawidłowo dbać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Cera naczynkowa, czyli jaka?

Skóra naczyniowa, do której przylgnęło miano naczynkowej, to problem natury estetycznej, ale nie tylko. W niektórych przypadkach może ona sygnalizować poważniejsze schorzenia – na przykład rumień lub trądzik różowaty. Ten typ cery charakteryzuje się rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi zlokalizowanymi przede wszystkim na twarzy. Ale zmiany te możesz zauważyć także na innych partiach ciała – na przykład na dekolcie i szyi. Choć z cerą naczynkową najczęściej zmagają się kobiety w średnim wieku, czasami występuje ona również u mężczyzn, a nawet u niemowląt.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Cerę naczynkową poznasz po zaczerwienionej skórze twarzy i widocznych na niej rumieńcach. Typowe dla tego typu cery są także prześwitujące naczynia krwionośne, a zmiany skórne najczęściej dotyczą policzków i nosa – rzadziej uszu, czoła i brody.

Skóra naczynkowa i jej objawy

Nie tak trudno rozpoznać cerę naczynkową – jej objawy są bardzo charakterystyczne. Należą do nich:

 • Rumień – najczęściej obejmuje skórę na twarzy. Trudno ukryć go pod makijażem, gdyż jest dość wyraźny. Może towarzyszyć mu subiektywne uczucie ciepła oraz wrażliwość skóry.
 • Pajączki naczyniowe – czyli teleangiektazje. To poszerzone oraz popękane naczynia krwionośne. Najczęściej mają kolor czerwony lub fioletowy.
 • Cienkość i delikatność skóry.
 • Wrażliwość na oddziaływanie promieni słonecznych.

Cera naczynkowa – przyczyny

Pękające naczynka na twarzy i innych partiach ciała nie są odrębną jednostką chorobową, ale przypadłością, która często ma podłoże genetyczne. Jeśli więc Twoja mama lub babcia borykała się z takim problemem, prawdopodobieństwo, że będzie on dotyczył także i Ciebie, wzrasta. Tego typu zmiany skórne mogą być też rezultatem nieodpowiedniej pielęgnacji twarzy – na przykład stosowania wysuszających skórę kosmetyków.

Czynniki, które sprzyjają pękaniu naczynek krwionośnych

Głównym objawem cery naczynkowej jest kruchość i delikatność naczyń krwionośnych. Standardowo poszerzają się one i kurczą pod wpływem wielu czynników zewnętrznych. U osób z innym typem cery nie wiąże się to z ryzykiem powstawania rumienia lub pajączków naczyniowych. Przy cerze naczynkowej jest inaczej i dlatego warto unikać czynników, które przyczyniają się do poszerzania się naczyń krwionośnych, a w szczególności:

 • Spożywania alkoholu – nadmiar alkoholu w organizmie zwiększa ryzyko rozszerzania się naczyń krwionośnych.
 • Wzmożonej aktywności fizycznej – intensywny wysiłek fizyczny nasila objawy cery naczynkowej.
 • Stresu – negatywny wpływ na cerę ma także nadmiar nerwowych sytuacji.
 • Gorących kąpieli – częste kąpiele w gorącej wodzie oraz korzystanie z sauny sprzyjają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych.
 • Niewłaściwej pielęgnacji skóry – kosmetyki zawierające alkohol oraz peelingi mechaniczne podrażniają i tak delikatną cerę naczynkową.
 • Nieodpowiedniej diety – jeśli Twój jadłospis obfituje w pikantne potrawy, możesz zmagać się z objawami cery naczynkowej.
 • Gwałtownych zmian temperatury – dobrej kondycji skóry nie służą ani zbyt niskie, ani wysokie temperatury. Negatywny wpływ na nią mają także nagłe zmiany pogody.
 • Zmian hormonalnych – objawy cery naczynkowej mogą być dla Ciebie szczególnie dotkliwe między innymi w okresie menopauzy, ciąży i laktacji.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Jak dbać o cerę naczynkową? Przede wszystkim systematycznie! Jeśli próby samodzielnego uporania się z widocznymi na twarzy naczynkami zakończyły się niepowodzeniem, najlepiej skorzystaj z pomocy specjalisty. Kosmetolog lub dermatolog podpowie Ci, jakie zmiany warto wprowadzić w codziennej pielęgnacji skóry.

Osobom z cerą naczynkową polecane są kosmetyki bogate w:

 • Witaminę K mającą dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne.
 • Kwas askorbinowy wspierający jędrność skóry.
 • Wyciągi naturalne niwelujące zaczerwienienia.

Zabiegi na cerę naczynkową

By poprawić kondycję swojej skóry, możesz zdecydować się na wykonanie specjalistycznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Pamiętaj jednak, by najpierw skonsultować się ze specjalistą, który dobierze optymalną dla Ciebie metodę leczenia takich zmian. Jakie zabiegi można wykonać, by złagodzić problemy cery naczynkowej?

 • Zabiegi laserowe – ograniczą widoczność rumienia, przyspieszą regenerację skóry, ale będą na tyle delikatne, by nie powodować podrażnień i nowych pajączków naczyniowych.
 • Skleroterapia zabieg, podczas którego naczynia krwionośne zostają zamknięte. Efektem tego rodzaju terapii jest także wygładzenie i poprawa kolorytu skóry.

Jeśli zmagasz się z cerą naczynkową, a pielęgnacja skóry nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zgłoś się na wizytę do specjalisty – najlepiej dermatologa lub kosmetologa. Ten pomoże Ci ustalić przyczynę problemu i zarekomenduje działania, które zniwelują widoczne na skórze naczynka. Nie zapominaj także, że dla stanu Twojej cery ważny jest tryb życia, jaki prowadzisz. Dlatego staraj się unikać stresu, zdrowo się odżywiaj i nie zaniedbuj aktywności fizycznej.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *