Czym są zmarszczki palacza? Jak się ich pozbyć?

23 listopada 2023
Kobieta paląca papierosy, która jest narażona na zmarszczki palacza. Pl Source: VistaCreate

Wbrew temu, co sugeruje ich nazwa, zmarszczki palacza pojawiają się nie tylko na twarzach osób palących papierosy. Skąd się biorą? Co sprzyja ich powstawaniu i jak pozbyć się zmarszczek palacza?

Czym są zmarszczki palacza? Jak wyglądają?

Pionowe zmarszczki nad ustami, które nadają twarzy zdecydowanie starszy wygląd, to właśnie tak zwane zmarszczki palacza. Bruzdy te bywają również nazywane kodem kreskowym. Chociaż mogą pojawić się na skórze każdej osoby, to właśnie osoby palące papierosy są najbardziej narażone na ich powstawanie.

Zmarszczki palacza to jeden z wielu rodzajów zmarszczek mimicznych – to znaczy takich, które utrwalają się z powodu określonej mimiki twarzy. Ich tworzeniu się sprzyjają naturalne procesy starzenia się skóry, a także wiele innych czynników zewnętrznych, jak choćby zła dieta lub brak ochrony przeciwsłonecznej.

Jak i dlaczego powstają zmarszczki palacza?

Na proces powstawania oraz pogłębiania się zmarszczek palacza wpływa kilka czynników:

 • Mimika twarzy – szczególnie ta, która towarzyszy paleniu papierosów lub piciu przez słomkę. Usta układają się wówczas w specyficzny sposób, a wokół nich tworzy się gęsta sieć pionowych zmarszczek.
 • Naturalne procesy starzenia się skóry – z wiekiem postępuje utrata włókien kolagenowych, przez co skóra pomału traci swoją gęstość, sprężystość i elastyczność.
 • Błędy dietetyczne i pielęgnacyjne – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków oraz mało zróżnicowana dieta to kwestie, które mają duży wpływ na kondycję skóry.
 • Palenie papierosów – nazwa zmarszczek palacza nie jest przypadkowa. Palenie papierosów powoduje, że skóra staje się bardziej sucha i podatna na tworzenie się bruzd. Podczas palenia, usta układają się w charakterystyczny dzióbek – im częściej sięgasz po kolejnego papierosa, tym częściej przybierasz podobną minę, a to sprzyja utrwalaniu się tych zmarszczek.

Zmarszczki nad ustami to częsta przypadłość osób palących papierosy, pijących przez słomkę lub grających na instrumentach dętych. Na ich powstawanie ogromny wpływ ma jednak również ogólna kondycja skóry oraz naturalne procesy starzenia.

Jak zlikwidować zmarszczki przy ustach?

Dostrzegasz u siebie lekko zarysowane lub całkiem wyraźne zmarszczki palacza i chcesz się ich pozbyć? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Duże znaczenie mają zarówno działania profilaktyczne, jak i profesjonalne zabiegi, które pomogą zlikwidować nawet najgłębsze bruzdy nad ustami.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza

Zanim zaczniesz je testować, przyjrzyj się bliżej swoim zmarszczkom. Oceń, jak bardzo są widoczne i głębokie. Pamiętaj o tym, że domowe sposoby na zmarszczki palacza będą skuteczne jako profilaktyka, a także w sytuacji, gdy bruzdy są ledwie zarysowane. Jakie to metody?

 • Nawadnianie organizmu i dobrze zbilansowana dieta – nie bez powodu zwykło mawiać się, że jest się tym, co się zjadło i wypiło. Spożywane produkty mają niebagatelny wpływ na samopoczucie i zdrowie, ale też na wygląd skóry. By opóźnić procesy starzenia się cery, wykreśl z jadłospisu produkty przetworzone, unikaj nadmiaru cukru i tłuszczu. Sięgaj po warzywa, produkty pełnoziarniste i owoce. Wypijaj nawet do dwóch litrów wody dziennie.
 • Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków – przede wszystkim tych o działaniu przeciwstarzeniowym, ale nie tylko. Każda cera jest inna i dlatego jej pielęgnacja musi zostać dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem jej potrzeb. Aby opóźnić proces starzenia się skóry, sięgaj po kosmetyki z kolagenem, kwasem hialuronowym i witaminą C. Pamiętaj o tym, by nawilżać swoją skórę i chronić ją przed słońcem.
 • Wykonywanie masażu twarzy oraz gimnastyki twarzy – działania te poprawią elastyczność skóry oraz sprawią, że ewentualne zmarszczki mimiczne nie będą się tak prędko utrwalać. Masaż możesz wykonywać ręcznie lub przy użyciu popularnego rollera. Nie wykonuj go jednak na sucho! Zamiast tego, użyj kremu o działaniu ujędrniającym. Pamiętaj również o gimnastyce twarzy, która wzmacnia mięsień okrężny ust. Jak ćwiczyć? Wymawiaj głośno samogłoski: A, E, I, O, U. Świetnym ćwiczeniem jest również robienie dziwnych min przed lustrem, a także przesuwanie językiem po zębach, gdy usta pozostają zamknięte.
 • Unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej – na przyspieszony proces starzenia się skóry wpływa, przede wszystkim, promieniowanie UVA, które intensywnie oddziałuje na skórę przez cały rok i bez względu na pogodę. Efektem ekspozycji na promieniowanie UVA jest utrata jędrności skóry, przyspieszona utrata włókien kolagenowych, a także suchość cery. Aby zminimalizować oddziaływanie promieni UVA na skórę, stosuj kosmetyki z filtrem.
 • Rzucenie palenia – łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale naprawdę warto spróbować.

Domowe sposoby na zmarszczki nad ustami mają ogromne znaczenie, jeśli wdrożysz je na wczesnym etapie – zanim zmarszczki palacza staną się bardzo wyraźne. Gdy na Twojej skórze wokół ust są już widoczne głębsze bruzdy, wciąż możesz je zniwelować – musisz jednak sięgnąć po profesjonalne rozwiązania.

Zabiegi na zmarszczki palacza

 • Botoks – czyli zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej. To jeden z najpopularniejszych zabiegów na zmarszczki każdego typu. Polega on na wstrzyknięciu toksyny botulinowej pod skórę. Efektem jest wygładzenie zmarszczek i poprawa napięcia skóry.
 • Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – kolejna skuteczna i chętnie stosowana metoda na zmarszczki palacza. Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego na wybranym obszarze skóry. Efektem jest wypełnienie zmarszczek i zmniejszenie ich widoczności.
 • Radiofrekwencja – to nowoczesna technika napinania skóry, która wykorzystuje fale radiowe. Efektem zabiegu jest wzmożona produkcja kolagenu, który jest jednym z głównych budulców skóry, a jego utrata jest jedną z najważniejszych przyczyn powstawania zmarszczek.

Jak widzisz, jest całkiem sporo sposobów na to, by uniknąć zmarszczek palacza lub zniwelować istniejące już bruzdy nad ustami. Jeśli faktycznie widok posiadanych zmarszczek bardzo Ci przeszkadza, możesz wykorzystać poznane metody, by je zminimalizować.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *