Czym jest cellulit i jak się go pozbyć?

5 listopada 2023
Pomarańczowa skóra, czyli określenie na cellulit. Pl

Skóra na Twoich udach, pośladkach lub brzuchu sprawia wrażenie nierównej i pofałdowanej? Prawdopodobnie jest to cellulit, z którym zmaga się większość kobiet po 20. roku życia. Znacznie rzadziej problem ten dotyczy dzieci i mężczyzn. Sprawdź, jak pozbyć się cellulitu z ud i innych partii ciała.

Co to jest cellulit?

Lipodystrofia, jak inaczej określa się cellulit, to stan, który objawia się nierówną, grudkowatą skórą. Może on być efektem nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej bądź nagromadzenia się nadmiaru wody lub toksyn pod powierzchnią skóry. Zmiany tego rodzaju najczęściej pojawiają się na powierzchni ud, na pośladkach i brzuchu. Czasami możesz zaobserwować je także na ramionach i piersiach.

Cellulit wodny a tłuszczowy – czym się od siebie różnią?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Czym się od siebie różnią?

  • Cellulit wodny to częsta przypadłość, która powstaje, gdy proces usuwania z organizmu toksyn oraz wody zostaje zachwiany. Cellulit wodny objawia się pomarszczoną i miękką skórą. Najczęściej występuje u osób, które mają problem z nadmiarem wody w organizmie.
  • Cellulit tłuszczowy, jak sama nazwa sugeruje, powstaje wówczas, gdy pod skórą gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej. W tym przypadku naskórek jest twardszy, nierówny i zwiotczały.

Jak wygląda cellulit na udach i w innych partiach ciała?

Pod względem wyglądu, a także w dotyku, cellulit przypomina skórkę pomarańczy. Jego charakterystycznym symptomem są zlokalizowane pod skórą, uwypuklone grudki tłuszczu. Na naskórku pojawiają się także wgłębienia, które mogą zmieniać swoje położenie – co jest efektem nierównego napięcia skóry. Cellulit na nogach, a także innych częściach ciała, może też powodować zmianę zabarwienia skóry. Ponadto przypadłości tej czasami towarzyszą mikrożylaki, pajączki naczyniowe oraz rozstępy.

Cellulit – przyczyny

Cellulit na brzuchu, pośladkach i w innych partiach ciała może być spowodowany rozmaitymi czynnikami. Najczęściej bezpośrednią przyczyną powstawania cellulitu jest problem z przechowywaniem i uwalnianiem tłuszczów. Kiedy jest ich w organizmie zbyt wiele, komórki tłuszczowe powiększają się, a to prowadzi do powstawania nierówności na skórze. Powstawaniu cellulitu sprzyja jednak wiele innych czynników.

Tworzeniu się cellulitu sprzyjają:

  • Nieprawidłowa dieta – jeśli Twój jadłospis jest bogaty w sól i jednocześnie ubogi w źródła błonnika, możesz borykać się z cellulitem wodnym.
  • Stosowanie używek – negatywny wpływ na kondycję skóry oraz na powstawanie cellulitu mają również palenie papierosów i picie alkoholu.
  • Zmiany hormonalne – cellulit na pośladkach, udach czy brzuchu często pojawia się u kobiet w okresie menopauzy lub ciąży, a także pań, które przyjmują środki antykoncepcyjne. Bywa to zarówno cellulit wodny (wynikający z nadmiaru wody w organizmie), jak również tłuszczowy.
  • Niski poziom aktywności fizycznej – niedostateczna ilość ruchu skutkuje nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, a to z kolei przyczynia się do powstawania cellulitu tłuszczowego.
  • Stres – on także powoduje, że w organizmie odkłada się zbyt wiele tłuszczu, a oprócz tego nasila często towarzyszące cellulitowi obrzęki.
  • Uwarunkowania genetyczne – sam cellulit nie jest dziedziczny, ale predyspozycje do jego powstawania (na przykład słabe krążenie krwi oraz wolny metabolizm) już tak.
  • Stosowanie niektórych leków – na przykład preparatów antyalergicznych oraz środków mających zastosowanie w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego także sprzyjają tworzeniu się pomarańczowej skórki na udach, brzuchu i pośladkach.

Cellulit – leczenie

Zastanawiasz się, jak pozbyć się cellulitu? Podstawą leczenia takich zmian jest ustalenie, czy masz do czynienia z cellulitem wodnym, czy tłuszczowym oraz zdiagnozowanie przyczyn. Skonsultuj się ze specjalistą medycyny estetycznej, dermatologiem lub internistą. W kolejnych etapach możesz również skorzystać ze wsparcia dietetyka.

Kluczowe znaczenie w leczeniu cellulitu ma wprowadzenie zdrowych nawyków. Zadbaj o zbilansowaną dietę i odpowiednie nawodnienie, a także ogranicz stosowanie używek. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej i wystarczającej ilości snu. Istotne jest także unikanie noszenia obcisłej odzieży i butów na wysokich obcasach.

Zabiegi stosowane w leczeniu cellulitu

Jeśli zmagasz się z cellulitem, możesz zdecydować się także na przeprowadzenie zabiegów medycyny estetycznej. Pamiętaj jednak, by przed ich wykonaniem skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi, czy nie masz przeciwwskazań do poddania się określonej terapii. Jakie zabiegi będą skuteczne w zwalczaniu cellulitu?

  • Drenaż limfatyczny – nieinwazyjny zabieg na cellulit, który sprzyja detoksykacji organizmu i odżywieniu skóry.
  • Zabieg HIFU – terapia ultradźwiękami, które wnikają w głębokie warstwy skóry, a w efekcie rewitalizują ją i regenerują.
  • Endermologia – łagodna terapia antycellulitowa, dzięki której możesz zredukować powstałe na skórze zmiany, a ponadto wymodelować sylwetkę.

Jak się pozbyć cellulitu? Czy domowe sposoby i ćwiczenia są skuteczne?

Oprócz zmiany stylu życia i specjalistycznych zabiegów, walcząc z cellulitem, możesz wypróbować także inne sposoby. Biorąc prysznic, polewaj się naprzemiennie raz zimną, raz cieplejszą wodą – taka kąpiel poprawi Twoje krążenie krwi. Oprócz tego stosuj kosmetyki antycellulitowe – na przykład z kofeiną. Wykonuj także proste ćwiczenia, które nie tylko sprzyjają redukcji skórki pomarańczowej, ale też poprawią Twoją kondycję. Jakie ćwiczenia będą najskuteczniejsze? Przede wszystkim przysiady oraz wypady nóg w tył. Pamiętaj o tym, że działając kompleksowo, masz największe szanse na zniwelowanie cellulitu.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *