Na czym polega lipoliza podbródka? Czy jest skuteczna?

13 listopada 2023
Kobieta po zabiegu lipolizy iniekcyjnej podbródka. Pl

Podwójny podbródek to problem natury estetycznej, który bywa przyczyną sporych kompleksów. Drugi podbródek powoduje, że nawet smukła twarz wydaje się nadmiernie krągła. Istnieją różne metody korygowania podbródka, a ogromną popularnością cieszy się zabieg lipolizy. Na czym polega lipoliza podbródka? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Lipoliza iniekcyjna podbródka – najważniejsze informacje o zabiegu

Jednym ze sprawdzonych sposobów na drugi podbródek jest właśnie lipoliza iniekcyjna. Jest to zabieg, który charakteryzuje się niewielką inwazyjnością. Procedura ta jest polecana do zwalczania punktowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej – na przykład tworzącej drugi podbródek.

Na czym polega lipoliza podbródka?

Zabieg lipolizy iniekcyjnej polega na wstrzyknięciu pod skórę substancji czynnej, która przenika przez błony komórek tłuszczowych i doprowadza do ich rozerwania. Na skutek tego komórki tłuszczowe ulegają rozpadowi i mogą zostać wydalone z organizmu. Podczas zabiegu wykorzystywane mogą być różnego rodzaju substancje czynne – są one dobierane indywidualnie. Najczęściej stosowana jest substancja na bazie naturalnej lecytyny, co minimalizuje ryzyko powikłań i reakcji niepożądanych.

Ile trwa lipoliza iniekcyjna drugiego podbródka?

Ogromną zaletą tego zabiegu jest jego niska inwazyjność oraz krótki czas trwania. Procedurę poprzedza konsultacja medyczna, a całość zajmuje zazwyczaj nie więcej niż pół godziny. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że u niektórych osób zabieg lipolizy iniekcyjnej może wymagać powtórzenia – wszystko w zależności od tego, jak dużo tkanki tłuszczowej ma ulec rozbiciu i redukcji.

Czy lipoliza iniekcyjna to bolesny zabieg?

Odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. U większości pacjentów nie ma potrzeby stosowania środków znieczulających. Jeśli jednak zazwyczaj ukłucia igłą powodują u Ciebie nieprzyjemne doznania, poinformuj o tym specjalistę, który będzie przeprowadzał zabieg. Istnieje możliwość zastosowania specjalnej maści znieczulającej.

Lipoliza podbródka – wskazania i przeciwwskazania

Podwójny podbródek stanowi wyłącznie mankament natury estetycznej – wskazaniem do wykonania lipolizy tej części ciała jest więc chęć i preferencje pacjenta lub pacjentki. Zazwyczaj na lipolizę iniekcyjną podbródka decydują się osoby, które mają wyraźnie podwójny lub nawet potrójny podbródek. Samo wysmuklenie tej części twarzy w niebagatelny sposób wpływa na jej rysy – brak drugiego podbródka optycznie wyszczupla nawet krągłą twarz.

Chociaż lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem o niskiej inwazyjności, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania:

 • Ciąża i okres karmienia piersią.
 • Niektóre choroby wątroby.
 • Cukrzyca.
 • Schorzenia autoimmunologiczne.
 • Zaburzenia krzepliwości krwi.
 • Alergie na którykolwiek ze składników preparatu.

Przed każdym zabiegiem przeprowadzana jest ankieta i rozmowa kwalifikująca. W razie jakichkolwiek przeciwwskazań lub wątpliwości, poinformuj o tym lekarza.

Lipoliza podbródka – efekty

Pierwsze rezultaty po zabiegu nie będą widoczne od razu – metabolizowanie tłuszczu, który wydostał się z uszkodzonych komórek tłuszczowych, zajmuje czas, a poza tym procesowi temu towarzyszy również wywołany celowo stan zapalny.

Efekty można będzie zaobserwować dopiero po kilku tygodniach. U niektórych osób jeden zabieg wystarczy, by zredukować podwójny podbródek. U innych konieczne będzie wykonanie serii zabiegów. Jakich konkretnie efektów można oczekiwać?

 • Wysmuklenia podbródka – aż do zlikwidowania podwójnej brody.
 • Wysmuklenia szyi oraz wygładzenia skóry.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Każda procedura kosmetyczna lub z zakresu medycyny estetycznej może wiązać się z wystąpieniem powikłań i efektów niepożądanych. Skrupulatne wypełnienie ankiety przed zabiegiem pozwoli uniknąć najpoważniejszych powikłań (na przykład reakcji alergicznej, gdy jest się uczulonym na składnik preparatu).

Do pozostałych efektów niepożądanych należą: obrzęk, tkliwość oraz zaczerwienienie obszaru skóry, który był poddawany zabiegowi.

Jak uniknąć nawrotu podwójnego podbródka?

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie lipolizy iniekcyjnej, zadbaj również o profilaktykę wyglądu podbródka, by efekty utrzymywały się jak najdłużej.

 • Wykonuj ćwiczenia na podbródek – doskonale sprawdza się między innymi kręcenie kółeczek głową, ale też masaż podbródka wraz z aplikowaniem kosmetyków ujędrniających.
 • Utrzymuj stałą masę ciała – unikaj szybkiego przybierania na wadze.
 • Nie garb się – wyprostowana postura powoduje, że broda i szyja wyglądają smukło.

Jeśli zastanawiało Cię, jak pozbyć się drugiego podbródka, jedną z możliwości jest właśnie lipoliza iniekcyjna. Inną opcją jest liposukcja podbródka, która jednak jest procedurą zdecydowanie bardziej inwazyjną (to chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej).

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *