Czym jest hirsutyzm? Jak leczyć nadmierne owłosienie?
Owłosienie Twojej skóry jest bardzo widoczne i intensywne? To może być hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet. Z tą przypadłością zmagają się już nawet nastolatki, ale zdarza się też, że hirsutyzm rozwija się dopiero w późniejszych latach życia. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jakie są sposoby leczenia hirsutyzmu?
Hirsutyzm – co to takiego?
Hirsutyzm to określenie medyczne oznaczające nadmierne owłosienie u kobiet. Zaburzenie to objawia się występowaniem na twarzy i ciele ciemnych, sztywnych oraz szorstkich włosów. Kosmyki te są mocno widoczne i pojawiają się w miejscach kojarzonych raczej z męskim zarostem i owłosieniem. Problem ten dotyka około 10% pań i często rozpoczyna się już w okresie pokwitania. U niektórych osób hirsutyzm rozwija się później – na przykład w okresie ciąży lub w trakcie menopauzy.
Hirsutyzm – objawy
Hirsutyzm zazwyczaj obejmuje twarz (najczęściej podbródek i górną wargę) oraz inne obszary ciała. Jeśli borykasz się z tym problemem, nadmierne owłosienie możesz zauważyć na klatce piersiowej, brzuchu, stopach, a nawet na plecach. Przypadłość ta najczęściej jest rezultatem wysokiego poziomu androgenów – hormonów, które przeważają u mężczyzn.
Inne objawy wzmożonej produkcji androgenów:
- spadek wagi,
- obniżony głos,
- łysienie,
- trądzik,
- zmniejszenie wielkości piersi,
- przerost łechtaczki,
- zaburzenia miesiączkowania,
- problemy z zajściem w ciążę.
Wzmożona produkcja androgenów może być spowodowana różnymi czynnikami. Nadmiar tych hormonów może powodować wiele niedogodności. Jeśli więc podejrzewasz, że dotyczy Cię hirsutyzm, skonsultuj się z lekarzem. Możesz umówić się do ginekologa lub endokrynologa – na podstawie badań hormonalnych możliwe będzie postawienie diagnozy i wdrożenie optymalnego leczenia.
Pamiętaj o tym, delikatnie owłosienie na rękach, łydkach czy drobne włoski na stopach nie są objawami hirsutyzmu, ale zupełnie normalną kwestią. Wyśrubowane standardy piękna oraz moda na depilację niemal całego ciała u kobiet sprzyjają kompleksom z powodu obecności owłosienia na skórze.
Nadmierne owłosienie u kobiet i jego przyczyny
Główną przyczyną hirsutyzmu u kobiet jest wysoki poziom męskich hormonów – przede wszystkim testosteronu. Do wystąpienia tego zaburzenia mogą też predysponować uwarunkowania genetyczne.
Czynniki wpływające na wzmożoną produkcję męskich hormonów płciowych u kobiet:
- Insulinooporność – przypadłość ta podnosi ryzyko zachorowania na zespół policystycznych jajników, a ten z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia hirsutyzmu.
- Zaburzenia pracy nadnerczy – zespół Cushinga i inne schorzenia związane z nieprawidłową pracą nadnerczy powodują wysoką produkcję androgenów u kobiet.
- Zespół policystycznych jajników – choroba ta również przyczynia się do nadmiernego wytwarzania męskich hormonów.
- Nadwaga i otyłość – powodują one zaburzenia hormonalne, a te mogą objawiać się występowaniem niechcianego owłosienia na twarzy i ciele.
- Przyjmowanie wybranych leków – stosowanie środków antykoncepcyjnych czy niektórych preparatów na endometriozę także przyczynia się do hirsutyzmu.
- Stres – nadmierny stres to kolejna z przyczyn wytwarzania zbyt dużej ilości męskich hormonów, a zwłaszcza testosteronu. Może to skutkować obfitym owłosieniem ciała i twarzy u kobiet.
Hirsutyzm – leczenie
Podstawą leczenia tego zaburzenia jest ustalenie jego przyczyny. Jeśli w Twoim przypadku wynika ono ze zmian hormonalnych, by uporać się z hirsutyzmem, zadbaj o wyrównanie poziomu hormonów. Natomiast kiedy przyczyną nadmiernego owłosienia na twarzy i ciele jest stosowanie leków, skonsultuj się ze specjalistą. Ten zaproponuje Ci inne preparaty lub zmieni dawkowanie tych, które przyjmowałaś dotychczas.
Usuwanie nadmiernego owłosienia na twarzy i ciele – specjalistyczne zabiegi
Oprócz dokładnej diagnostyki i leczenia pod okiem specjalisty (dermatologa, endokrynologa, a czasami także ginekologa) w walce z nadmiernym owłosieniem pomocne są też zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki nim usuniesz niechciane włosy skutecznie i na długo – w przeciwieństwie do klasycznych metod depilacji.
Usuwanie nadmiernego owłosienia – polecane zabiegi:
- Epilacja laserowa – nowoczesna i niezastąpiona metoda w walce z nadmiernym owłosieniem. Jak sama nazwa wskazuje, epilacja laserowa to zabieg wykonywany przy użyciu lasera. Procedura jest praktycznie bezbolesna (możliwe jest odczuwanie ciepła i lekkiego kłucia), ponieważ urządzenie wyposażone jest w głowicę z systemem chłodzącym. Zabieg najlepiej wykonać w serii – liczba powtórzeń jest uzależniona od stopnia owłosienia, a także od jego kolorystyki i od fototypu skóry.
- Epilacja świetlna IPL – metoda ta jest podobna do epilacji laserowej, ale nieco mniej precyzyjna. Wiązka światła pulsacyjnego dociera do skóry i mieszków włosowych, uszkadza je i powoduje zanik owłosienia na wybranym obszarze skóry. Ten typ epilacji polecany jest głównie osobom o jasnej karnacji i ciemnych włosach z uwagi na niższą precyzyjność. Z epilacji laserowej można korzystać nawet wówczas, gdy kontrast pomiędzy kolorem skóry i owłosienia nie jest bardzo duży.
Powyższe zabiegi to sprawdzone sposoby na zredukowanie nadmiernego owłosienia. Wykonane w serii, zapewnią trwały efekt. Być może zajdzie również konieczność sporadycznego wykonywania zabiegów przypominających – to kwestia indywidualna. Z pewnością epilacja laserowa oraz techniką IPL zapewniają lepsze efekty niż tradycyjne metody golenia i depilowania ciała.
Dodaj komentarz