Skąd się biorą żylaki na nogach i jak je wyleczyć?

16 października 2023
Żylaki na nogach. Pl Source: VistaCreate

Pogrubione, wypukłe i wyraźnie widoczne żyły – właśnie tak mogą wyglądać typowe żylaki na kończynach dolnych. Ich obecność może świadczyć o poważniejszych schorzeniach układu krążenia. Skąd się biorą żylaki? W jaki sposób można je leczyć i czy istnieje skuteczny sposób na to, by ich uniknąć?

Żylaki – czym są i jak wyglądają?

Wygląd zaawansowanych żylaków jest bardzo charakterystyczny i trudny do przeoczenia – to wyraźnie widoczne, pogrubione, a nawet wypukłe w dotyku żyły. Skóra wokół nich może być zaczerwieniona lub odbiegać pod względem odcienia od naturalnego koloru karnacji.

Jak może sugerować nazwa, żylaki to schorzenie dotyczące żył. Każda z żył naturalnie rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatury, ciśnienia krwi i stopnia aktywności fizycznej. Zdrowe żyły są elastyczne i posiadają zdolność do poszerzania i obkurczania się. Gdy żyła ulega trwałemu poszerzeniu i wydłużeniu, mówimy właśnie o żylakach.

Dlaczego powstają żylaki na nogach?

W każdej żyle, która znajduje się w ludzkim ciele, może dojść do całego szeregu nieprawidłowości, ale jednak żylaki najczęściej dotyczą właśnie kończyn dolnych. Dlaczego? Winę za to ponosi kilka czynników, a jednym z nich jest grawitacja.

Aby krew mogła być odprowadzana z kończyn dolnych, musi pokonać długą drogę i to w kierunku górnym – tę możliwość zapewnia jej zarówno optymalne ciśnienie krwi, jak również budowa żył oraz tętnic, które są wyposażone w zastawki. Otyłość, siedzący tryb życia i niedostateczna dawka ruchu to tylko kilka spośród wielu kwestii, które wpływają negatywnie na prawidłową pracę układu żylnego. Pod wpływem tych oraz innych czynników może dochodzić do refluksu żylnego i nieprawidłowej pracy zastawek, a to prowadzi bezpośrednio do powstawania żylaków.

Pozostałe czynniki, które wpływają na tworzenie się żylaków kończyn dolnych:

  • Kwestie genetyczne – występowanie żylaków u osób spokrewnionych.
  • Dojrzały wiek.
  • Płeć żeńska.
  • Siedzący tryb życia.
  • Brak aktywności fizycznej.
  • Nadwaga i otyłość.
  • Problemy lub zmiany hormonalne, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.
  • Okres ciąży i menopauzy.

Żylaki nóg to problem, który statystycznie najczęściej dotyczy kobiet w średnim oraz podeszłym wieku. Nie oznacza to jednak, że żylaki kończyn dolnych nie mogą rozwinąć się u mężczyzn lub u osób młodych. Zmiany cywilizacyjne, obciążenie genetyczne, a nawet nieprawidłowości hormonalne to kwestie, które mogą spowodować żylaki w młodym wieku. Na szczęście współczesna medycyna zna różne sposoby na to, by żylaki leczyć i usuwać.

Jakie są objawy żylaków?

Zmienione chorobowo żyły, które są wypukłe, grube i mają kręty przebieg – to charakterystyczne objawy zaawansowanych żylaków. Schorzenie to można jednak rozpoznać znacznie wcześniej.

Wczesne objawy żylaków:

  • Pajączki na skórze – najczęściej można dostrzec je w okolicach kostek.
  • Częste uczucie ciężkości nóg, obrzęki.
  • Skurcze łydek.

Objawy zaawansowanych żylaków:

  • Widoczne żyły, które stają się wypukłe, kręte i bardzo wyraźne.
  • Dyskomfort, bóle i obrzęki nóg. Początkowo mogą mijać po dłuższym odpoczynku. Z czasem mogą być stale odczuwanymi dolegliwościami.

Żylakom kończyn dolnych mogą towarzyszyć również zmiany skórne – wokół nich skóra może przybierać zaczerwieniony odcień. Zaawansowane żylaki na nogach to poważna dolegliwość, która może w istotny sposób wpływać na komfort życia. Właśnie z tego względu nie warto zwlekać z diagnozą i wdrożeniem leczenia. Powikłaniem nieleczonych żylaków może być zakrzepica żylna, a nawet zatorowość płucna.

Żylaki nóg – diagnoza i leczenie

Istnieją różne metody leczenia żylaków. Zanim jednak wybierzesz którąś z nich, skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz od żylaków i leczenia innych schorzeń układu żylnego to flebolog oraz chirurg naczyniowy. Jeśli Twoje objawy wskazują na możliwość występowania żylaków, prawdopodobnie zostanie u Ciebie wykonane USG Dopplera, które pozwala zbadać układ żylny, wykryć ewentualne zakrzepy i inne nieprawidłowości.

Jakie są metody leczenia żylaków kończyn dolnych?

  • Kompresjoterapia i leczenie objawowe – to metody, które mogą być stosowane, gdy dolegliwości nie są silne oraz w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie można przeprowadzić skleroterapii lub zastosować jednej z technik usuwania żylaków. Kompresjoterapia polega na stosowaniu specjalistycznych produktów uciskowych (najczęściej podkolanówek, rajstop lub pończoch). Stopniowany ucisk wywiera korzystny wpływ na krążenie w kończynach dolnych, zmniejsza również dolegliwości bólowe oraz skłonność do tworzenia się obrzęków. W ramach leczenia objawowego stosowana może być również farmakoterapia, a w szczególności maść na żylaki (na przykład z heparyną), środki doustne (na przykład zmniejszające krzepliwość krwi, poprawiające krążenie).
  • Skleroterapia żylaków – jedna z najpopularniejszych metod leczenia niewielkich żylaków oraz pajączków naczyniowych. Podczas zabiegu w światło wybranej żyły podawany jest specjalistyczny środek o płynnej lub piankowej konsystencji. Jego rolą jest zamknięcie żyły, a w konsekwencji zmniejszenie istniejącego żylaka.
  • Laserowe usuwanie żylaków – czyli ablacja laserowa. Jest to małoinwazyjna technika zamykania popękanych naczyń krwionośnych oraz redukcji żylaków.
  • Operacyjne usuwanie żylaków – to technika najbardziej inwazyjna, ale też jedyna, która umożliwia rzeczywiste i całkowite usuwanie żylaków. Procedura ta wiąże się jednak z wyższym ryzykiem powikłań.

Usuwanie żylaków i zmniejszanie ich przy pomocy skleroterapii, lasera lub zabiegu chirurgicznego to procedury warte rozważenia, gdy na Twoich nogach pojawiają się żylaki. Nie czekaj aż urosną i będą powodowały dolegliwości. Leczenie wdrożone na wcześniejszym etapie może być mniej inwazyjne! Umów się na konsultację flebologiczną i dowiedz się, która z metod leczenia żylaków będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Zadbaj również o odpowiednią profilaktykę na przyszłość, by uniknąć powstawania kolejnych żylaków.

Jak zminimalizować ryzyko powstawania żylaków? Profilaktyka dla zdrowych żył

Żylaki stanowią dość powszechną dolegliwość, która może wpływać na codzienny komfort życia, a także na estetykę nóg. Co robić, a czego nie robić, by zminimalizować ryzyko ich pojawienia się?

  • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Unikaj palenia papierosów, które zwiększają ryzyko rozwoju zakrzepicy oraz innych chorób układu krążenia.
  • Noś wygodne ubrania i obuwie – unikaj zbyt ciasnych spodni i butów.
  • Dbaj o optymalną dawkę ruchu każdego dnia, spaceruj, uprawiaj wybrany sport.
  • Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami, a w szczególności, gdy spędzasz w ciągu dnia wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej.

Pamiętaj o tym, że wcześnie zauważone żylaki można łatwiej wyleczyć. Zwracaj uwagę na ich wczesne objawy i w razie potrzeby, skonsultuj się z lekarzem.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *