Najlepsze zabiegi na blizny po trądziku

28 listopada 2023
Kobieta zakrywająca swoją twarz z powodu blizn po trądziku. Pl Source: pexels.com, Author: Anete Lusina

Nawet wyleczone zmiany trądzikowe mogą pozostawić po sobie nieprzyjemne pamiątki – blizny zanikowe lub przebarwienia. Trądzik najczęściej występuje na skórze twarzy, dlatego też ewentualne ślady po nim mogą być również poważnym problemem estetycznym. Dlaczego i jak powstają blizny po trądziku? Czy można ich uniknąć? Jak się ich pozbyć?

Czym są blizny zanikowe? Jak wyglądają?

Blizny po trądziku najczęściej są właśnie bliznami zanikowymi – to charakterystyczne zagłębienia w skórze, które mogą występować pojedynczo lub w całych skupiskach. Ich kształt jest raczej nieregularny. Blizny zanikowe są rodzajem ubytku w tkance i dlatego bardzo trudno jest maskować je przy pomocy makijażu.

Jak i dlaczego powstają blizny zanikowe?

Ten rodzaj blizn najczęściej kojarzony jest z trądzikiem pospolitym – rzeczywiście to częsta i niezbyt miła pamiątka po tej dolegliwości dermatologicznej. Nie oznacza to jednak, że blizny zanikowe powstają wyłącznie na tle trądzikowym. Jakie są inne przyczyny?

 • Uszkodzenia skóry – wynikające z rozdrapywania lub wyciskania zmian skórnych oraz próby uwolnienia wrastających włosków.
 • Wszelkie odmiany trądziku, ale też innego rodzaju krosty i zmiany skórne.
 • Choroby zakaźne i skórne, które objawiają się wysypką – szczególnie ospa wietrzna.

Wysypka, powstawanie krost, zaskórników i ropiejących zmian skórnych może powodować uszkadzanie włókien kolagenowych w skórze, co może skutkować powstawaniem drobnych blizn zanikowych. Jeszcze większe ryzyko ich pojawienia się jest wówczas, gdy zmiany skórne są wyciskane, przekłuwane lub rozdrapywane. To dlatego dermatolodzy i lekarze rodzinni tak często przestrzegają przed wyciskaniem pryszczy lub drapaniem krost w przebiegu ospy wietrznej.

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zwalczanie śladów po trądziku nie jest łatwe – kluczową kwestią jest wyleczenie aktywnych zmian trądzikowych, gdyż dopiero wówczas można będzie wdrożyć różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne i z zakresu medycyny estetycznej. Jeśli więc wciąż dokucza Ci aktywny trądzik, umów się na konsultację dermatologiczną. Gdy uda się wyciszyć aktywne zmiany trądzikowe, możesz zdecydować się na zabiegi spłycające blizny i usuwające przebarwienia.

Zabiegi na blizny po trądziku

 • Peelingi chemiczne – pozwalają na przyspieszenie naturalnych procesów złuszczania naskórka. W efekcie tego można o wiele szybciej pozbyć się ze skóry takich zmian, jak przebarwienia po trądziku, a także zredukować widoczność płytszych blizn zanikowych.
 • Karboksyterapia – to zabieg na blizny po trądziku, w trakcie którego pod skórę wprowadzany jest dwutlenek węgla. Substancja ta sprzyja wzmożonej odnowie komórkowej, a także spłyceniu blizn zanikowych.
 • Dermabrazja lub mikrodermabrazja – to zabiegi, które polegają na mechanicznym złuszczaniu naskórka. Mogą być przeprowadzane przy pomocy urządzenia z głowicą diamentową lub przy użyciu lasera. Mikrodermabrazja jest mniej inwazyjna, polecana do płytszych blizn zanikowych. Dermabrazja pozwala zredukować głębsze blizny i zmarszczki, ale za to jest bardziej inwazyjna – wykonuje się ją w znieczuleniu, a po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza.
 • Zabiegi laserowe – do redukowania blizn zanikowych często wykorzystywany bywa laser frakcyjny. Podczas zabiegu z jego użyciem stosowanych jest aż do kilkudziesięciu mikro wiązek lasera. Głębokość ich oddziaływania jest ściśle kontrolowana, dzięki czemu zabieg jest tak precyzyjny. Efektem jest wzmożona odbudowa i regeneracja skóry, poprawa jej wyglądu oraz spłycenie blizn po trądziku.
 • Iniekcje z kwasem hialuronowym – jeśli zastanawiasz się nad tym, co na blizny po trądziku pomaga najszybciej, to może to być właśnie ich wypełnienie kwasem hialuronowym. Zabieg ten zapewnia błyskawiczny rezultat – blizny po trądziku mogą przestać być widoczne. Efekty utrzymują się przez około rok.

To tylko kilka spośród wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które mogą okazać się niezwykle skuteczne w leczeniu blizn zanikowych. Jeśli nie wiesz, na którą procedurę się zdecydować, skontaktuj się ze specjalistą – pomoże dobrać najkorzystniejszą metodę dla Ciebie.

Czy można uniknąć blizn po trądziku?

Jeśli jesteś w trakcie leczenia trądziku i nie widzisz na swojej skórze jeszcze żadnych blizn zanikowych, pomyśl już teraz o odpowiedniej profilaktyce. O wiele lepiej wdrożyć pewne zmiany na tym etapie niż później zastanawiać się, jak usunąć blizny po trądziku i ponosić koszty z tym związane. Co robić, a czego nie robić, by zminimalizować ryzyko tworzenia się blizn zanikowych, gdy ma się trądzik?

 • Unikaj rozdrapywania, przekłuwania i wyciskania zmian skórnych. Bez względu na to, jak są duże, czy są swędzące lub nabrzmiałe – pozwól im zniknąć pod wpływem kuracji dermatologicznej. Wyciskanie lub rozdrapywanie spowoduje dodatkowe uszkodzenia skóry, przez co zwiększysz ryzyko pojawienia się blizn po trądziku. Skutkiem takiego działania może być również wystąpienie zakażenia.
 • Podejmij i konsekwentnie prowadź leczenie trądziku. To może być trudny i długotrwały proces, ale warto stosować przepisywane przez dermatologa specyfiki. W razie potrzeby, skonsultuj swój stan z drugim specjalistą, ale nie rezygnuj z leczenia na własną rękę, jeśli jego efekty nie przynoszą szybkich rezultatów.
 • Dbaj o higienę skóry, stosuj kosmetyki polecane przez dermatologa. Unikaj produktów zatykających pory i nadmiernie przesuszających skórę. Jeśli na Twojej skórze wiele jest aktywnych zmian, rozważ tymczasową rezygnację z wykonywania makijażu. Gdy zależy Ci na tym, by jednak nie rezygnować z make-upu, sięgaj po lekkie produkty mineralne i dedykowane do cery trądzikowej. Stosuj jednorazowe aplikatory, a wielorazowe dokładnie myj i odkażaj po każdym użyciu. Wieczorem wykonuj obowiązkowo bardzo dokładny demakijaż.

Jeśli, pomimo starań, nie uda Ci się uniknąć powstania blizn zanikowych, nie zniechęcaj się. Współczesna medycyna estetyczna pomoże Ci je zniwelować.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *