Na czym polega mikrodermabrazja? Jakie daje efekty?

12 października 2023
Kobieta podczas zabiegu mikrodermabrazji. Pl Source: VistaCreate

Mikrodermabrazja to jeden z wielu zabiegów, z jakich można skorzystać w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Na czym polega ta procedura? Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji? Jakich efektów można oczekiwać? Sprawdźmy!

Mikrodermabrazja – co to takiego?

Mianem mikrodermabrazji określany jest zabieg mechanicznego złuszczania naskórka, jaki można wykonać w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Jest to mało inwazyjna metoda, która jednak pozwala na pozbycie się wierzchniej warstwy naskórka. Chociaż mikrodermabrazję można wykonać na różnych obszarach ciała, to najczęściej zabieg ten jest realizowany na twarzy.

Zabieg mikrodermabrazji jest wykonywany przy pomocy specjalistycznego urządzenia, które wyposażone jest w głowicę – najczęściej diamentową.

Rodzaje mikrodermabrazji

  • Mikrodermabrazja diamentowa – polega na złuszczaniu naskórka przy użyciu głowicy z naturalnego lub syntetycznego diamentu.
  • Mikrodermabrazja laserowa – nowoczesna wersja mikrodermabrazji. Podczas zabiegu wykorzystywana jest wiązka lasera CO2, która pozwala na precyzyjne złuszczanie naskórka. Metoda ta jest polecana osobom, u których nie powinno się wykonywać klasycznej mikrodermabrazji (na przykład z uwagi na obecność zmian trądzikowych).
  • Oksydermabrazja (mikrodermabrazja tlenowa) – najdelikatniejszy rodzaj mikrodermabrazji, który wykonywany jest przy pomocy soli fizjologicznej oraz tlenu. Efektem jest nie tylko działanie złuszczające, ale też oczyszczające.
  • Mikrodermabrazja korundowa – można porównać ją do procesu piaskowania, ponieważ do jej wykonania stosowane są rozdrobnione kryształy korundu, które wydostają się z urządzenia i oddziałują na skórę.

Każdy rodzaj mikrodermabrazji służy odświeżaniu oraz złuszczaniu naskórka. Jeśli nie wiesz, który typ zabiegu wybrać, skonsultuj się z dermatologiem.

Mikrodermabrazja – efekty i wskazania do zabiegu

Wykonanie mikrodermabrazji może wpłynąć w istotny sposób na wygląd oraz kondycję skóry. Chociaż zabieg ten nie jest inwazyjny, dość intensywnie złuszcza naskórek, a to zapewnia:

  • Odświeżenie skóry, oczyszczenie porów.
  • Zniwelowanie przebarwień i śladów po trądziku.
  • Wygładzenie cery, usunięcie drobnych nierówności.
  • Spłycenie zmarszczek.

Efekty po zabiegu mikrodermabrazji są widoczne praktycznie od razu, ale najlepsze rezultaty można uzyskać, wykonując kilka zabiegów w serii (w kilkutygodniowych odstępach).

Jakie są wskazania do wykonania mikrodermabrazji?

  • Posiadanie cery tłustej, łojotokowej, ze skłonnością do tworzenia się zaskórników.
  • Rozszerzone pory.
  • Niejednolity koloryt cery. Przebarwienia słoneczne lub po trądziku.
  • Płytkie zmarszczki.
  • Niewielkie blizny zanikowe (na przykład po trądziku).
  • Cellulit i rozstępy.
  • Nadmierne rogowacenie skóry.

Mikrodermabrazja – przeciwwskazania

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu kosmetycznego, upewnij się, że będzie on bezpieczny i wskazany dla Twojej skóry. Chociaż mikrodermabrazja to jedna z mniej inwazyjnych procedur, z jakich można skorzystać w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej, to nawet do tego zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania. Jakie? Znajdziesz je poniżej:

  • Obecny stan zapalny na skórze (na obszarze zabiegu).
  • Choroby skórne – przede wszystkim łuszczyca i nowotwory skóry.
  • Aktywne zakażenia bakteryjne lub wirusowe skóry (na obszarze zabiegu).
  • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
  • Skłonność do tworzenia się bliznowców.

To najczęściej wymieniane przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji. Przed wykonaniem zabiegu przeprowadzana jest również konsultacja, która ma na celu nie tylko poznanie Twoich oczekiwań, ale też upewnienie się, że nie istnieją żadne inne okoliczności, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo wykonania tej procedury.

Mikrodermabrazja – ceny

Koszt zabiegu mikrodermabrazji jest ściśle powiązany z jej rodzajem. Zabieg laserowy na twarz zazwyczaj wiąże się z najwyższymi kosztami (często jest to kwota powyżej 300 złotych), nieco tańsza bywa mikrodermabrazja diamentowa (zazwyczaj około 200 złotych). W wielu klinikach można wykupić od razu serię zabiegów, co pozwala na poczynienie odczuwalnych oszczędności.

Czy warto zdecydować się na zabieg mikrodermabrazji? Wiele osób, które miały już okazję przekonać się o jego skuteczności na własnej skórze, nie mają wątpliwości.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *