Na czym polega wolumetria twarzy? Wskazania i przeciwwskazania

19 listopada 2023
Twarz po zabiegu wolumetrii. Pl Source: VistaCreate

Wolumetria twarzy to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala na uzyskanie naturalnego efektu wypełnienia zmarszczek oraz wymodelowania rysów twarzy. Na czym dokładnie polega wolumetria? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?

Wolumetria twarzy – co to takiego?

Wolumetria to prosty i nieinwazyjny zabieg, który jest przeprowadzany bez użycia skalpela. Jego celem jest poprawa wyglądu twarzy – przede wszystkim wymodelowanie jej rysów oraz konturów. Wolumetrię twarzy zazwyczaj przeprowadza się przy użyciu kwasu hialuronowego.

Jaki może być zakres zabiegu?

Przy pomocy wolumetrii można wymodelować praktycznie całą twarz albo skupić się wyłącznie na jej fragmencie. Popularnością cieszy się:

  • Wolumetria policzków – ich opadanie oraz utrata ich objętości bardzo często towarzyszy wahaniom wagi oraz naturalnym procesom starzenia skóry. Opadające policzki optycznie postarzają twarz, a zabieg wolumetrii pozwala unieść je oraz przywrócić im jędrność.
  • Wolumetria brody – to zabieg rekomendowany zarówno w sytuacji, gdy kontur brody uległ zatarciu, jak również wówczas, gdy jest się niezadowolonym z jej kształtu. Wolumetria brody pozwala zniwelować oznaki starzenia skóry, jak również jest niezastąpionym sposobem na korygowanie ewentualnych asymetrii.
  • Wolumetria twarzy – modelowanie całej twarzy techniką wolumetrii to świetny sposób na przywrócenie jej elastyczności, jędrności i właściwego poziomu napięcia. W zależności od potrzeb i oczekiwań konkretnego pacjenta, zabieg wolumetrii pozwala również eliminować ewentualne asymetrie, modelować rysy twarzy oraz podkreślać jej owal.

Jak wygląda zabieg wolumetrii?

Każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej jest poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który będzie go wykonywał. Podczas rozmowy lekarz upewnia się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do zabiegu, jak również ustala jego zakres.

Sam zabieg wolumetrii zazwyczaj nie trwa dłużej niż 30 minut. Procedura polega na wstrzyknięciu w głąb skóry substancji na bazie kwasu hialuronowego, której rolą jest wypełnienie skóry oraz modelowanie twarzy. W zależności od ustaleń i od kliniki, może zostać zastosowane znieczulenie w formie maści albo podane wraz z preparatem. Po zaaplikowaniu preparatu z kwasem hialuronowym, specjalista przystąpi do wykonania masażu i wymodelowania twarzy według wcześniejszych ustaleń.

Wolumetria twarzy – wskazania i przeciwwskazania

Zabieg wolumetrii zazwyczaj polecany jest osobom, które pragną ujędrnić skórę swojej twarzy, a także przywrócić jej gęstość. Kolejnym wskazaniem do zabiegu jest chęć wymodelowania owalu oraz rysów twarzy. Jeśli dostrzegasz na swojej skórze oznaki starzenia, skonsultuj się z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej i rozważ poddanie się wolumetrii twarzy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu wolumetrii?

  • Okres ciąży oraz karmienia piersią.
  • Skłonność do tworzenia się blizn i bliznowców.
  • Alergia na którykolwiek ze składników preparatu lub na stosowane środki znieczulające.
  • Niektóre choroby autoimmunologiczne, nowotwory oraz aktywne infekcje.
  • Oparzenia, rany, podrażnienia skóry, aktywny trądzik lub opryszczka na obszarze zabiegowym.

Wolumetria twarzy – efekty i zalecenia po zabiegu

Dokładne efekty po zabiegu są uzależnione od tego, czy procedurze poddano całą twarz, czy też wyłącznie jej fragment. Można jednak oczekiwać:

  • Poprawy napięcia i wypełnienia skóry.
  • Wygładzenia zmarszczek oraz bruzd.
  • Uniesienia opadających policzków.
  • Podkreślenia owalu twarzy i zniwelowania efektu opadającej skóry na brodzie i linii żuchwy.

Rezultaty są po części widoczne od razu po zabiegu, ale na ostateczny efekt trzeba poczekać około dwa lub trzy tygodnie. Wiele osób zastanawia się również nad tym, jak długo utrzymuje się efekt wolumetrii twarzy. Dobra wiadomość jest taka, że dość długo – nawet do dwóch lat od zabiegu.

Jakie są zalecenia po zabiegu wolumetrii?

Skóra po zabiegu może być lekko podrażniona, wrażliwa i zaczerwieniona. Należy więc obchodzić się z nią delikatnie. Należy unikać masowania i mocnego pocierania twarzy. Jeśli to możliwe, warto zrezygnować z wykonywania makijażu – przynajmniej przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Nie zaleca się również korzystania z sauny, solarium, basenu oraz podejmowanie wzmożonych aktywności fizycznych przez około dwa tygodnie po zabiegu.

Wolumetria twarzy to jeden z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który umożliwia poprawę wyglądu twarzy i jej optyczne odmłodzenie. Efekty tej procedury są wyraźne, a jednocześnie naturalne i co ważne, wszelkie uzyskane zmiany mają charakter odwracalny. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie spodoba Ci się efekt odmłodzonej twarzy, z czasem odzyska ona swój w pełni naturalny wygląd.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *