Kurzajki – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

3 października 2023
Kurzajki na dłoni. Pl Source: pexels.com

Nieestetyczne brodawki, które najczęściej pojawiają się na dłoniach, stopach i twarzy, mogą być właśnie kurzajkami. Skąd się biorą? Czy są groźne? Jak pozbyć się kurzajek?

Co to jest kurzajka? Jak wygląda?

Mianem kurzajek określane są zmiany skórne o charakterze brodawki – wypukłego guzka, który najczęściej jest lekko chropowaty. Kurzajki zazwyczaj mają kolor zbliżony do odcienia skóry, ale zdarza się, że są lekko sinawe lub żółtawe. Ich wielkość bywa różna. Najczęściej mierzą od kilku milimetrów średnicy do dwóch centymetrów. Mogą występować pojedynczo, ale na ogół zmian jest więcej.

Kurzajki – przyczyna powstawania

Brodawki skórne, które zwykło się określać mianem kurzajek, powstają na skutek zakażenia wirusem HPV – jest to wirus brodawczaka ludzkiego. Na świecie odkryto już ponad 150 odmian tego wirusa. Infekcja niektórymi odmianami wirusa HPV powoduje właśnie powstawanie kurzajek.

Ponieważ wirus HPV może przyczynić się nie tylko do wystąpienia brodawek na skórze, ale też do rozwinięcia się nowotworów (przede wszystkim szyjki macicy, ale też gardła, krtani, pochwy lub prącia), wiele osób zastanawia się nad tym, czy kurzajki na dłoniach lub stopach mogą być zapowiedzią poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Zazwyczaj wystąpienie kurzajek to efekt zakażenia się wirusem HPV typu 1, 2, 6, 11, 42, 43 oraz 44, które są uważane za warianty o niskim ryzyku onkogennym.

Jak można zarazić się kurzajkami?

Wirus HPV przenosi się z osoby na osobę na kilka sposobów:

  • Poprzez kontakty seksualne – jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku typów wirusa HPV o wysokim ryzyku onkogennym, które mogą przyczynić się do rozwinięcia się nowotworów.
  • Poprzez kontakt bezpośredni (skóra do skóry) – wirus HPV wykorzystuje nawet najdrobniejsze uszkodzenia naskórka, otarcia i skaleczenia, by przedostać się do organizmu. W ten sposób często dochodzi do „zarażenia się kurzajkami”.
  • Poprzez kontakt z przedmiotami i powierzchniami, których dotykała osoba zakażona – do tego typu infekcji może dojść na skutek korzystania z tych samych przyrządów kosmetycznych (cążek, nożyczek, akcesoriów do manicure) i osobistych.

Do infekcji wirusem HPV może więc dojść niemal w dowolnych okolicznościach, ale miejscami podwyższonego ryzyka są siłownie, kluby fitness, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Na szczęście obecne standardy higieny i dezynfekcji w takich miejscach są wysokie, przez co ryzyko zakażenia się jest niższe. Do infekcji dochodzić może jednak również w szkołach i przedszkolach – dzieci mają ze sobą bezpośredni kontakt podczas zabawy i nauki, dlatego też kurzajka u dziecka to dość częsta dolegliwość.

Kurzajka – diagnoza i leczenie

W sprzedaży nie brakuje preparatów, które umożliwiają samodzielne usuwanie kurzajek. Jakiekolwiek działania warto jednak poprzedzić konsultacją z lekarzem, by mieć pewność, że zaobserwowane zmiany skórne to rzeczywiście kurzajki. Diagnozą i leczeniem kurzajek zajmuje się dermatolog.

Jak można wyleczyć kurzajki?

Istnieją różne sposoby na to, by zlikwidować kurzajki i to zarówno te, które pojawiły się na dłoniach lub stopach, jak i te, które zlokalizowane są na twarzy. Jakie to metody?

  • Farmakologiczne – najczęściej stosowane są preparaty z kwasem salicylowym, który ma działanie złuszczające. W niektórych środkach wykorzystywane jest połączenie kwasu salicylowego i mlekowego. Alternatywą są preparaty z kwasem trójchlorooctowym. Specyfiki te należy nakładać punktowo na kurzajki, by przyspieszyć proces ich złuszczania się. Efektem kuracji jest odpadnięcie brodawek.
  • Zabiegowe – istnieje kilka sprawdzonych zabiegów, które pozwalają szybko pozbyć się kurzajek. Najpopularniejszą procedurą jest krioterapia, czyli wymrażanie brodawek, które odpadną już na kilka dni po zabiegu. Kolejną ewentualnością jest elektrokoagulacja kurzajek, a jeśli zmian jest wiele lub są bardzo duże i oporne na inne metody leczenia, w grę wchodzi również klasyczny zabieg chirurgiczny.

Czy istnieje jakiś domowy sposób na kurzajki, który nie wymagałby zabiegu lub podawania preparatów farmakologicznych? Teoretycznie tak, ale należy mieć na uwadze fakt, że metoda ta ma niższą skuteczność. Kurzajki można smarować sokiem rośliny o nazwie glistnik jaskółcze ziele, ale bardzo ostrożnie – roślina ta może powodować alergię, a użyta w nadmiarze ma właściwości toksyczne. Z tego względu nie zaleca się jej stosowania u dzieci, jak również na skórze twarzy. Pamiętaj o tym, że najlepsze efekty leczenia kurzajek uzyskasz, stosując się do zaleceń lekarza, a nie działając na własną rękę.

Czy kurzajki trzeba leczyć?

Rzadko zdarza się, by nieleczone kurzajki zniknęły – najczęściej zmiany te, jeśli nie są leczone, rozprzestrzeniają się. Nie warto więc pozostawiać brodawek skórnych bez odpowiednio dobranego leczenia, a tym bardziej że ich obecność sprzyja również zakażaniu innych osób.

Zauważasz u siebie zmiany skórne, które przypominają kurzajki? Nie zwlekaj – umów się na konsultację dermatologiczną!

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *