Wypadanie włosów – jak je powstrzymać?

5 października 2023
Kobieta w szoku, która zauważyła u siebie dużo wypadających włosów. Pl source: VistaCreate

Szacuje się, że zdrowa osoba każdego dnia traci od 50 do 100 włosów – to całkowicie naturalny proces. Powodem do niepokoju powinno być jednak wzmożone wypadanie włosów. Gdy ubywa ich znacznie więcej niż 100 każdego dnia, fryzura zaczyna tracić objętość. Co może powodować wypadanie włosów? Jak powstrzymać ten proces?

Jak długo „żyją” włosy?

Każdy włos ma określoną „długość życia” i w końcu naturalnie wypada. Jeśli każdego dnia tracisz ich od kilkunastu do stu, nie powinno Cię to niepokoić, ponieważ równolegle zupełnie nowe kosmyki rozpoczynają swój proces wzrostu i Twoja fryzura zachowuje stale podobną objętość.

Poznaj trzy fazy „życia włosa”:

  1. Faza anagenowa – czyli aktywna faza wzrostu włosa, która trwa około 6 lat.
  2. Faza katagenowa – to okres przejściowy pomiędzy fazą aktywnego wzrostu i fazą telogenową. Okres ten nie trwa długo, bo zaledwie dwa tygodnie. W tym czasie zachodzi proces przebudowy korzenia włosa.
  3. Faza telogenowa – trwa do 3 miesięcy. W jej trakcie włos staje się stopniowo coraz cieńszy i słabszy, aż w końcu wypada.

Jak widzisz, każdy z Twoich włosów utrzymuje się na swoim miejscu nie dłużej niż sześć do siedmiu lat. Ponieważ jednak poszczególne włosy rozpoczynają swój wzrost w indywidualnym czasie, zdrowa fryzura powinna zachowywać stale podobną objętość.

Dlaczego wypadają włosy?

Istnieje cały szereg przyczyn i czynników, które mogą skutkować wzmożonym wypadaniem włosów. W zależności od tego, w której fazie znajdują się wypadające włosy, mówi się o:

  • Łysieniu telogenowym – często jest powiązane ze schorzeniami (na przykład z chorobami tarczycy) i czynnikami zewnętrznymi, jak stres, niedobory witamin i minerałów.
  • Wypadaniu włosów androgenowym – w tym wypadku przyczyny bywają uwarunkowane genetycznie i hormonalnie. Ten rodzaj utraty włosów najczęściej dotyczy mężczyzn, a także kobiet w podeszłym wieku i cierpiących na zaburzenia hormonalne. Łysienie androgenowe jest bardzo charakterystyczne – najczęściej rozpoczyna się od tworzenia się zakoli i odsuwania się w tył linii włosów.
  • Łysieniu anagenowym – często jest ono skutkiem ubocznym przyjmowanych leków (przede wszystkim chemioterapeutyków, ale też niektórych leków na trądzik lub stosowanych w leczeniu tarczycy). Najczęściej jest to proces odwracalny – gdy kuracje lekowe ulegną zakończeniu, włosy powinny zacząć odrastać.

Jeśli zauważasz u siebie wzmożone wypadanie włosów, umów się na konsultację trychologiczną. W jej trakcie lekarz dokładnie obejrzy Twoją skórę głowy oraz włosy, by ustalić prawdopodobną przyczynę ich wypadania. Na ten proces wpływa bowiem wiele różnych czynników dodatkowych.

Co jeszcze ma wpływ na wypadanie włosów?

  • Silny stres – zarówno jednorazowy, jak i przewlekły.
  • Prowadzenie niezdrowego trybu życia – w szczególności błędy dietetyczne, ale też przemęczenie, stres i używki.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja włosów.
  • Inne problemy zdrowotne – w szczególności schorzenia skóry głowy, ale też zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Utrata włosów lub ich istotne przerzedzenie jest dla wielu osób bardzo przykrym doświadczeniem. Aby próbować powstrzymać wypadanie włosów, najpierw należy ustalić jego przyczynę. W tym celu konieczna jest wizyta u trychologa oraz wykonanie dodatkowych badań, jeśli będą konieczne. Najczęściej są to ogólne badania diagnostyczne, które pomogą zweryfikować ewentualne niedobory witamin i minerałów lub inne nieprawidłowości.

Gdy lekarz postawi już dokładną diagnozę, zaproponuje również metody lecznicze. Co na wypadające włosy może poradzić współczesna medycyna? Całkiem sporo! Wśród dostępnych kuracji warto wymienić:

  • Kuracje trychologiczne – wykorzystują leki oraz specjalistyczne kosmetyki (szampony, ampułki, wcierki), których rolą jest wzmocnienie cebulek włosów, pobudzające ich wzrost oraz poprawiające kondycję fryzury.
  • Zabiegi wzmacniające – na przykład mezoterpia igłowa skóry głowy. Zabieg ten polega na podskórnej iniekcji wybranego preparatu. W zależności od kondycji włosów i skóry głowy, zastosowane mogą zostać różne substancje aktywne, co pozwala dopasować oddziaływanie zabiegu indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta.
  • Przeszczep włosów – to ewentualność, którą warto rozważyć, jeśli doszło już do bardzo istotnego ubytku owłosienia na głowie. Istnieją różne techniki przeszczepiania włosów, ale szczególnie godną polecenia opcją jest przeszczep metodą WAW FUE, która polega na pobieraniu i przeszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych przy użyciu specjalistycznego urządzenia. Procedura ta jest dość czasochłonna, ale za to pozwala na uzyskanie naturalnego efektu zagęszczenia włosów.

Chociaż domowe metody na wypadanie włosów nie są w stanie zastąpić profesjonalnego leczenia, mają duże znaczenie profilaktyczne. Dla dobrej kondycji swojej fryzury wprowadź również pewne w zmiany w codziennym życiu i pielęgnacji włosów.

Jak zapobiec wypadaniu włosów? Domowe sposoby:

  • Zadbaj o zdrową dietę – w Twojej diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w żelazo, cynk, potas, witaminy i kwasy tłuszczowe. Jeśli masz problem z ułożeniem apetycznego i korzystnego dla włosów jadłospisu, skonsultuj się z dietetykiem.
  • Rozważ stosowanie suplementów wzmacniających włosy – nie sięgaj po nie na własną rękę. Podczas wizyty u trychologa lub internisty, porusz tę kwestię. Lekarz dobierze najlepsze środki, jeśli będzie to konieczne i wskazane.
  • Stosuj kosmetyki do włosów i skóry głowy zalecone przez trychologa – nie tylko na początku, gdy walczysz z nadmiernym wypadaniem włosów, ale też w późniejszym czasie. Kosmetyki powinny być dobrane do rodzaju i potrzeb Twoich włosów i skóry głowy.
  • Unikaj częstej i intensywnej stylizacji włosów – nie służy im wysoka temperatura, mocne pociąganie oraz obciążające kosmetyki do układania fryzury.
  • Chroń włosy przed silnym promieniowaniem UV i przed radykalnymi zmianami temperatury.

Wypadanie włosów to powszechny problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn i to w różnych przedziałach wiekowych. By go wyeliminować, koniecznie skonsultuj się z trychologiem, który ustali jego przyczynę i zaproponuje najkorzystniejszą metodę leczenia.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *