Kwas hialuronowy – zastosowanie w medycynie estetycznej

18 października 2023
Kobieta używająca kosmetyku z kwasem hialuronowym. Pl Source: VistaCreate

Bywa składnikiem różnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, jest wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych i z zakresu medycyny estetycznej. Mowa o kwasie hialuronowym – substancji, która ma bardzo wiele zastosowań. Chcesz wiedzieć, co dobrego dla Twojej skóry może zrobić kwas hialuronowy? Zapraszamy do lektury!

Kwas hialuronowy – co to takiego?

Jedną z najważniejszych cech kwasu hialuronowego jest fakt, że to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie jako hialuronian sodu! Gdzie można go znaleźć? Przede wszystkim w skórze, ale nie tylko. Substancja ta jest obecna również w ścianach naczyń krwionośnych, a nawet w ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej. Jakie są jego właściwości i dlaczego warto dostarczać go skórze od zewnątrz, skoro naturalnie w niej występuje?

Kwas hialuronowy – właściwości:

  • Bardzo wysoka zdolność do wiązania wody – szacuje się, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać w skórze nawet do 250 cząsteczek wody. Kwas hialuronowy można więc porównać do bardzo nasiąkliwej gąbki. Jego obecność w skórze sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu jej nawilżenia.
  • Działanie bakteriostatyczne oraz wspierające dla procesów gojenia się.
  • Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem płynu stawowego – redukuje tarcie w układzie kostno-stawowym.

Kluczową cechą kwasu hialuronowego, jest jego niezwykle wysoka higroskopijność, czyli zdolność do wiązania wody. Skoro substancja ta znajduje się w ludzkim organizmie, czy faktycznie warto dostarczać ją skórze również od zewnątrz? Jak najbardziej! Już u osób po 25. roku życia można zaobserwować stopniową utratę zawartości kwasu hialuronowego oraz kolagenu w skórze – ubytki są rozłożone w czasie, ale ostatecznie skutkują utratą sprężystości skóry, zmarszczkami i innymi oznakami starzenia się skóry. Kwas hialuronowy można dostarczać swojej skórze poprzez stosowanie kosmetyków z tym składnikiem, a także poddając się zabiegom kosmetycznym i z zakresu medycyny estetycznej.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Ze względu na właściwości kwasu hialuronowego, substancja ta jest bardzo często stosowana zarówno podczas zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych, jak i z zakresu medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy może być bowiem stosowany jako substancja nawilżająca, jak również w charakterze wypełniacza, który umożliwia modelowanie wybranych obszarów ciała lub twarzy.

Najpopularniejsze zabiegi z kwasem hialuronowym:

  • Wypełnianie zmarszczek – szybki i mało inwazyjny zabieg, który pozwala zniwelować widoczność zmarszczek oraz głębokich bruzd, a nawet blizn zanikowych. Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym zapewnia efekty, które utrzymują się przez okres od kilku do kilkunastu miesięcy. Zabieg tego typu jest wykonywany precyzyjnie. Kwas hialuronowy jest wprowadzany w głąb skóry przy pomocy igły lub kaniuli.
  • Modelowanie ust kwasem hialuronowym – kolejna popularna procedura z zakresu medycyny estetycznej, która wyróżnia się niewielką inwazyjnością oraz zapewnia szybkie efekty. Przy pomocy kwasu hialuronowego można nadać ustom pożądany kształt, zniwelować ewentualne asymetrie i powiększyć usta.
  • Korekta nosa kwasem hialuronowym – coraz popularniejsza alternatywa dla operacji plastycznych. Przy pomocy kwasu hialuronowego możliwe jest skorygowanie kształtu nosa, wypełnienie ewentualnych ubytków oraz zniwelowanie występujących asymetrii.
  • Zabiegi rewitalizujące i nawilżające skórę – kwas hialuronowy to substancja wykorzystywana w wielu różnych zabiegach o działaniu nawilżającym i rewitalizującym (na przykład w mezoterapii igłowej).

Aby kwas hialuronowy mógł odgrywać rolę wypełniacza w skórze, musi mieć odpowiednie właściwości. W zabiegach typu modelowanie ust kwasem hialuronowym stosuje się więc kwas usieciowany. Z kolei w procedurach nawilżających, jak mezoterapia igłowa, wykorzystywany jest kwas hialuronowy nieusieciowany.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów z kwasem hialuronowym

Zabiegi z kwasem hialuronowym polecane są wszystkim tym osobom, które chcą poprawić stopień nawilżenia swojej skóry lub wymodelować wybrany obszar twarzy albo ciała. Wskazaniem są więc widoczne zmarszczki i bruzdy, ale też blizny zanikowe, asymetria ust lub nosa, a także inne problemy natury estetycznej, które można niwelować przy pomocy wypełniaczy, do jakich zalicza się kwas hialuronowy.

Z uwagi na fakt, że kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie, stosowanie go w ramach zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej wyróżnia się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Chcąc zastosować kwas hialuronowy na twarz lub inny obszar ciała, warto jednak upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania związane z samym zabiegiem – na przykład przeciwwskazaniem do iniekcji podskórnych może być skłonność do tworzenia się bliznowców albo uczulenie na składniki preparatu, który będzie aplikowany. Przeciwwskazaniem do zabiegu z kwasem hialuronowym będą też różnego typu schorzenia skórne na obszarze zabiegu, ale też niektóre choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a nawet okres ciąży i karmienia piersią. Każdy zabieg kosmetyczny lub z zakresu medycyny estetycznej poprzedzony jest rozmową ze specjalistą, który ostatecznie oceni, czy wykonanie wybranej procedury jest bezpieczne i zasadne.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *