Jak powstaje lwia zmarszczka? Jak ją usunąć?

29 października 2023
Kobieta , która ma lwią zmarszczkę na czole. Pl

Lwia zmarszczka, która bywa również określana mianem lwiej bruzdy, ulokowana jest pionowo pomiędzy brwiami. Może być pojedyncza lub podwójna – w zależności od anatomii oraz mimiki twarzy. Lwie zmarszczki nadają twarzy groźny wygląd. Nic dziwnego, że tak wiele osób szuka sposobu na to, by się ich pozbyć. Czy można uniknąć lwiej bruzdy? Jak powstaje i jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Lwia bruzda – charakterystyka

Jak wiele innych zmarszczek na czole, także i lwie bruzdy zaliczane są do zmarszczek mimicznych, czyli takich, które powstają na skutek powtarzającej się mimiki twarzy – oczywiście przy wsparciu naturalnych procesów starzenia się skóry.

Lwia zmarszczka ulokowana jest pionowo pomiędzy brwiami. Jej obecność jest wynikiem powtarzającej się mimiki twarzy (na przykład przybierania złej lub groźnej miny), ale ogromne znaczenie mają również kwestie anatomiczne.

Jak powstają lwie zmarszczki?

Zmarszczki mimiczne, do których zaliczana jest również lwia bruzda, powstają, utrwalają się i pogłębiają stopniowo – w początkowej fazie skóra wraca do swojego prawidłowego kształtu, a zmarszczka lwa całkowicie znika. Gdy dojdzie do utrwalenia bruzdy, będzie ona widoczna przez cały czas.

Bezpośrednio za powstanie lwiej zmarszczki odpowiadają mięśnie marszczące brwi oraz mięsień prosty nosa. Pośrednio na jej utrwalenie wpływa częstotliwość przybierania określonej miny, jak również kwestie anatomiczne – u niektórych osób lwia bruzda pojawia się nawet wówczas, gdy nie są one zirytowane.

Zmarszczki między brwiami oraz inne zmarszczki mimiczne powstają nie tylko na skutek określonej ekspresji, ale też w konsekwencji naturalnych procesów starzenia się skóry. Zmniejszona produkcja kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny powoduje utratę sprężystości i gęstości skóry. Nic dziwnego, że zmarszczki mimiczne łatwiej ulegają wówczas utrwaleniu i pogłębiają się. Z tego właśnie względu lwie bruzdy dotyczą najczęściej osób po 40. roku życia, choć zdarza się, że zmarszczki te zaczynają być widoczne jeszcze wcześniej.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Widoczna jest u Ciebie pionowa bruzda na czole i chcesz się jej pozbyć? Istnieją na to różne sposoby. Zanim wybierzesz któryś z nich, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej, który obejrzy Twoją skórę i oceni, jaki typ zabiegu będzie najskuteczniejszy.

Zabiegi na lwią zmarszczkę

  • Wypełnianie lwiej bruzdy kwasem hialuronowym – wypełnianie zmarszczek z użyciem kwasu hialuronowego cieszy się bardzo dużą popularnością. Zabieg ten pozwala zniwelować, a często wręcz całkowicie zlikwidować zmarszczki. Chociaż jego efekty są ograniczone czasowo (najczęściej procedurę trzeba powtórzyć po upływie roku), to mała inwazyjność oraz stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa powodują, że wiele osób decyduje się właśnie na wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym.
  • Botoks na lwią zmarszczkę – czyli zabieg z użyciem toksyny botulinowej, która powszechnie nazywana jest również botoksem. Toksyna botulinowa, w odróżnieniu od kwasu hialuronowego, nie jest wypełniaczem. To substancja powodująca rozluźnienie napiętych mięśni, dzięki czemu bruzdy i zmarszczki stają się niewidoczne. Efekty tego zabiegu również utrzymują się przez około rok.
  • Zabieg z użyciem lasera – to opcja polecana osobom, które mają jeszcze dość płytką lwią zmarszczkę. Laseroterapia przyspiesza odnowę skóry, pomaga wygładzić drobne zmarszczki i zmniejszyć widoczność głębszych bruzd.

To najpopularniejsze spośród zabiegów na lwią bruzdę. Przed wyborem konkretnej metody, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do wybranego zabiegu.

Profilaktyka lwiej zmarszczki – jak uniknąć bruzd na czole?

Jeśli na Twoim czole nie utrwaliły się jeszcze lwie bruzdy, ale już teraz obawiasz się ich pojawienia się, wprowadź odpowiednią profilaktykę. Metody te nie uchronią Cię przed pojawieniem się wszelkich zmarszczek, ale mogą opóźnić ich powstawanie oraz pogłębianie się.

Co robić, a czego nie robić, by zminimalizować ryzyko powstania lwiej zmarszczki?

  • Unikaj ekspozycji na promieniowanie UV, a jeśli przebywasz na słońcu, stosuj kosmetyki z filtrem UV.
  • Zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Stosuj kosmetyki dobrane do Twojego rodzaju cery.
  • Pij dużo wody, ale też innych zdrowych napojów. Skórę należy nawilżać i nawadniać.
  • Wykonuj gimnastykę i masaż twarzy, przy okazji stosuj również skoncentrowane kosmetyki ujędrniające.
  • Unikaj gniewnej mimiki. Zmarszczki mimiczne mogą nadawać twarzy sympatyczny, smutny lub zagniewany wygląd. Nie chodzi o to, by tłumić emocje i nigdy nie odczuwać irytacji, ale korzystne jest unikanie marszczenia brwi bez powodu – na przykład podczas zwyczajnej rozmowy albo w ramach wygłupów.

Pamiętaj o tym, że nawet najbardziej konsekwentnie prowadzona profilaktyka nie zagwarantuje Ci wiecznie młodej skóry. Jeśli nawet z czasem pojawią się na niej zmarszczki i bruzdy, nie martw się. Współczesna medycyna estetyczna zna wiele sposobów na to, jak usunąć lwią zmarszczkę.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *