Karboksyterapia – co to takiego? Komu polecany jest ten zabieg?

5 grudnia 2023
Kobieta poddająca się zabiegowi karboksyterapii twarzy. Pl Source: VistaCreate

Karboksyterapia, czyli terapia z użyciem dwutlenku węgla, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie – także estetycznej. Zabieg ten można wykonać w wyspecjalizowanych gabinetach. Co ciekawe, karboksyterapia może być stosowana zarówno w leczeniu zmarszczek, jak i łysienia lub cellulitu. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Komu jest polecany i jakie są przeciwwskazania do karboksyterapii?

Na czym polega karboksyterapia?

Zabieg z użyciem CO2, który jest określany mianem karboksyterapii, polega na podaniu podskórnie lub śródskórnie medycznego dwutlenku węgla. Sposób iniekcji, jak również porcja gazu i czas trwania zabiegu to kwestie uzależnione od obszaru, na którym wykonywana jest ta procedura.

W jaki sposób dwutlenek węgla oddziałuje na tkanki?

  • Zaaplikowany gaz powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zwiększa przepływ krwi, która transportuje składniki odżywcze. Efektem tych działań jest poprawa mikrokrążenia skóry, a także silne dotlenienie tkanek.
  • Iniekcja dwutlenku węgla wywołuje w organizmie zamierzony i kontrolowany stan zapalny. Efektem tego jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry – przede wszystkim wzmożona produkcja kolagenu.
  • Karboksyterapia wpływa również na pobudzenie krążenia limfy, co pozwala minimalizować obrzęki i zastoje. Nie bez znaczenia jest również fakt, że cząsteczki dwutlenku węgla przekształcają się w organizmie w kwas węglowy – ma on zdolność do uszkadzania błony komórkowej komórek tłuszczowych. Efektem zabiegu może być więc również redukcja tkanki tłuszczowej.

Dwutlenek węgla oddziałuje na tkanki na wiele sposobów. Z uwagi na to zabiegi karboksyterapii mogą być stosowane zarówno w celach medycznych, jak i kosmetycznych.

Czy karboksyterapia jest bezpieczna?

Zabieg karboksyterapii, który zostanie profesjonalnie wykonany u osoby bez istotnych przeciwwskazań, nie powinien stanowić zagrożenia. Jest to procedura o niskim poziomie inwazyjności. Dwutlenek węgla w naturalny sposób występuje w organizmie i jest wytwarzany we wzmożonym tempie na przykład podczas wysiłku fizycznego. Porcja tego gazu, jaka jest aplikowana w ramach karboksyterapii, zostaje z czasem usunięta z organizmu. Warto podkreślić, że podczas zabiegu aplikowany jest gaz o przeznaczeniu medycznym, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo tej procedury.

Na co może być stosowana karboksyterapia?

Szerokie spektrum działania dwutlenku węgla na tkanki powoduje, że zabieg karboksyterapii można wykonać z wielu wskazań, jak również na różnych obszarach skóry.

  • Karboksyterapia pod oczy – to krótki zabieg, który bywa wykonywany celem niwelowania cieni oraz obrzęków pod oczami. Wskazaniem do jego wykonania jest również obecność zmarszczek i coraz bardziej widocznych procesów starzenia się skóry wokół oczu.
  • Karboksyterapia twarzy – bywa stosowana w celu poprawy gęstości skóry oraz jako sposób na niwelowanie zmarszczek. Niekiedy zabieg ten polecany jest także jako nieinwazyjny sposób na usunięcie drugiego podbródka. Karboksyterapia aktywuje naturalne procesy odnowy skóry, ale też może rozbijać komórki tłuszczowe, które nadmiernie nagromadziły się – na przykład na podbródku.
  • Karboksyterapia skóry głowy – to metoda wykorzystywana podczas kuracji trychologicznych. Jej celem jest poprawa mikrokrążenia, które wzmacnia cebulki włosów. Karboksyterapia skóry głowy polecana jest osobom, które zauważyły osłabienie kondycji włosów lub ich wypadanie.
  • Karboksyterapia innych obszarów ciała – zabieg ten może być stosowany jako metoda na redukcję obrzęków i zastojów limfatycznych, ale też jako sposób na zniwelowanie cellulitu lub lokalnego nadmiaru tłuszczu.

Zabiegi z użyciem medycznego dwutlenku węgla mogą być stosowane praktycznie na dowolnym obszarze skóry. Wiele osób zastanawia jednak coś jeszcze – to, jak skuteczna jest karboksyterapia. Efekty uzależnione są od rodzaju zabiegu, ale też od liczby powtórzeń oraz od przestrzegania zaleceń po zabiegu.

Karboksyterapia – przeciwwskazania

Każdy zabieg medyczny i kosmetyczny to procedury, do których istnieją określone przeciwwskazania. Z zabiegu karboksyterapii powinny zrezygnować osoby, które:

  • Mają zdiagnozowane: choroby układu krążenia, niewydolność serca, nowotwór, reumatoidalne zapalenie stawów, epilepsję, cukrzycę, endometriozę.
  • Stosują aktualnie: leki przeciwzakrzepowe (wyjątkiem są pacjenci, którzy mogą przerwać kurację na kilka dni), leki sterydowe i depresyjne, antybiotyki.
  • Miały wykonywane: zabiegi z toksyną botulinową (należy odczekać minimum dwa tygodnie), wypełnianie zmarszczek (należy odczekać minimum pół roku), lifting z użyciem nici (należy odczekać nawet dwa lata).

Przeciwwskazaniem do karboksyterapii jest również okres ciąży i karmienia piersią, a także stan po przeszczepie organów.

Karboksyterapia – ceny i zalecenia po zabiegu

Skuteczność wielu zabiegów kosmetycznych oraz medycznych jest uzależniona nie tylko od ich prawidłowego wykonania, ale też od tego, czy pacjent będzie stosował się do zaleceń medycznych.

Przygotowanie do karboksyterapii

Chociaż zabieg z użyciem medycznego dwutlenku węgla nie jest inwazyjny, niektóre osoby muszą przygotować się do tej procedury. Kluczowe jest odstawienie używek (przede wszystkim alkoholu) na minimum dwie doby przed zabiegiem. Jeśli stosujesz aspirynę lub inne leki rozrzedzające krew, skonsultuj się ze swoim lekarzem – na dwa dni przed zabiegiem karboksyterapii konieczne jest odstawienie tego rodzaju leków. Upewnij się, że możesz to zrobić.

Jaki jest koszt karboksyterapii?

Ceny tego zabiegu są uzależnione od tego, na jakim obszarze jest on wykonywany. Dość istotne jest również to, z jakiego gabinetu korzystasz i czy od razu umawiasz się na serię zabiegów, czy tylko na pojedynczy.

Karboksyterapia twarzy najczęściej kosztuje około 200-300 złotych. Zabieg na sam podbródek to kwestia 150-200 złotych. Dokładny cennik najlepiej sprawdzić w klinikach z Twojej okolicy. Pamiętaj również o tym, że zabieg karboksyterapii najczęściej wymaga od kilku do kilkunastu powtórzeń – ich dokładna ilość zostanie jednak ustalona indywidualnie.

Jakie są zalecenia po karboksyterapii?

W dniu zabiegu nie należy spożywać alkoholu oraz podejmować aktywności fizycznej. Do czasu wygojenia się skóry nie należy uczęszczać na basen lub korzystać z sauny. Dokładniejsze zalecenia otrzymasz indywidualnie od specjalisty, który będzie przeprowadzał zabieg. Stosuj się do nich, by zwiększyć skuteczność zabiegu i zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *