Na czym polega liposukcja brzucha? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

2 grudnia 2023
Pacjentka przygotowująca się do zabiegu liposukcji brzucha. Pl Source: VistaCreate

Liposukcja to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, który umożliwia wymodelowanie sylwetki. Na czym dokładnie polega liposukcja brzucha? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu?

Czym jest liposukcja brzucha?

Liposukcja bywa również określana mianem odsysania tłuszczu – to jedna z popularnych metod modelowania sylwetki. Zabieg klasycznej liposukcji jest procedurą chirurgiczną oraz inwazyjną – do jego przeprowadzenia konieczne jest wykonanie niewielkich nacięć na skórze.

Jak przebiega odsysanie tłuszczu z brzucha?

Zabieg liposukcji poprzedzony jest konsultacją medyczną oraz indywidualnymi ustaleniami pomiędzy pacjentem i lekarzem. Kluczowe jest ustalenie obszaru zabiegu, jak również wybór metody znieczulenia. Ponieważ liposukcja brzucha jest zabiegiem inwazyjnym i związanym z koniecznością wykonania niewielkich nacięć na skórze, przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Gdy anestetyk zacznie działać, na skórze wykonane zostają niewielkie nacięcia. Służą one do wprowadzenia pod skórę kaniul – to specjalistyczne igły, które nie mają jednak ostrego końca. Są wykorzystywane do iniekcji oraz właśnie do odsysania tłuszczu. Czas trwania zabiegu jest kwestią indywidualną, ale zazwyczaj wynosi maksymalnie do trzech godzin.

Jakie są zalecenia przed i po liposukcji brzucha?

W ramach przygotowywania się do liposukcji brzucha należy wykonać wszystkie zalecone badania diagnostyczne, a także odstawić leki z zawartością kwasu acetylosalicylowego. Nie należy przyjmować leków hormonalnych z estrogenami, a także spożywać alkoholu i palić papierosów. Pamiętaj o tym, że to wyłącznie ogólne zalecenia przed zabiegiem liposukcji – dodatkowe wskazówki otrzymasz od lekarza w klinice, w której będzie wykonywany zabieg.

Po wykonaniu liposukcji nie należy palić papierosów i pić alkoholu (przynajmniej przez okres od 3 do 4 tygodni). Należy unikać również napojów z kofeiną. Przez dwa miesiące po zabiegu warto ograniczyć aktywność fizyczną oraz wysiłek – szczególnie związany z dźwiganiem. Miejsca po nacięciach należy pielęgnować przy pomocy środków odkażających, a później także rozmasowywać je, by uniknąć zrostów.

Liposukcja brzucha – możliwe powikłania

Po zabiegu liposukcji brzucha mogą wystąpić krwiaki, drobne siniaki oraz opuchlizna. To całkowicie normalne zjawiska, które ustąpią już po kilku dniach. Poważniejsze powikłania, jak wystąpienie reakcji alergicznych, infekcji lub zakrzepów najczęściej związane są z nieświadomością istniejących przeciwwskazań do zabiegu. Bardzo ważne jest więc sumienne wypełnienie ankiety kwalifikującej do liposukcji, jak również poinformowanie lekarza o współistniejących chorobach, przyjmowanych lekach i ewentualnych alergiach (w szczególności na środki znieczulające).

Liposukcja brzucha ­– efekty

Odsysanie tłuszczu to jedna z najskuteczniejszych i najszybszych metod modelowania sylwetki. Z jej pomocą można pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha i boczków. U wielu osób, pomimo zdrowej diety oraz regularnej aktywności fizycznej, tkanka tłuszczowa odkłada się właśnie w tych obszarach.

Podczas liposukcji brzucha można jednorazowo odessać nawet do trzech litrów tłuszczu, ale dokładny zakres zabiegu i uzyskane rezultaty są uzależnione od stanu pacjenta, jak również od indywidualnych ustaleń z lekarzem, który będzie przeprowadzał tę procedurę.

Efekty liposukcji zazwyczaj nie są widoczne w pełni od razu po zakończeniu zabiegu. Nawet odessanie dużej ilości tłuszczu nie powoduje natychmiastowej utraty wielu centymetrów w obwodzie brzucha. Wynika to z faktu, że liposukcja jest procedurą inwazyjną, po której może pojawić się lekki obrzęk. Ostateczne efekty będą więc widoczne po pełnym zagojeniu się tkanek, co może zająć od dwóch do czterech tygodni.

Liposukcja brzucha – wskazania i przeciwwskazania

Zabieg odsysania tłuszczu z brzucha to inwazyjna procedura z zakresu medycyny estetycznej, której celem jest wymodelowanie sylwetki i redukcja tkanki tłuszczowej.

Wskazania do liposukcji brzucha:

  • Nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu i w jego okolicach.
  • Trudności w zredukowaniu obwodu brzucha innymi metodami – na przykład przy pomocy ćwiczeń i zabiegów nieinwazyjnych.
  • Kompleksy, niska samoocena z powodu wyglądu brzucha.

Jeśli wygląd Twojego brzucha i obecna na nim tkanka tłuszczowa jest przyczyną Twoich kompleksów, porozmawiaj z lekarzem medycyny estetycznej. Oceni on, czy przeprowadzenie liposukcji będzie dobrym rozwiązaniem. Przed wykonaniem odsysania tłuszczu, konieczne jest upewnienie się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, by przeprowadzić tej zabieg. Należy również wykonać szereg zleconych badań (między innymi morfologię, lipidogram, kreatyninę, a także inne).

Przeciwwskazania do liposukcji brzucha:

  • Choroby układu krążenia.
  • Zaburzenia krzepliwości krwi.
  • Okres ciąży i laktacji.
  • Choroby nerek lub serca.
  • Cukrzyca.
  • Uszkodzenia, podrażnienia, świeże oparzenia lub zmiany skórne w okolicy, która ma zostać poddana zabiegowi.
  • Niektóre choroby autoimmunologiczne.
  • Nowotwory.

To najważniejsze spośród przeciwwskazań do zabiegu odsysania tłuszczu metodą liposukcji. Ostateczną decyzję o możliwości wykonania tej procedury podejmuje jednak lekarz.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *