Profesjonalne wybielanie zębów – czy warto?

11 października 2023
Kobieta ciesząca się białym uśmiechem po zabiegu wybielana zębów. Pl Source: VistaCreate

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób, które można spełnić, decydując się na profesjonalne wybielanie zębów. Jakie są dostępne metody rozjaśniania szkliwa? Czy są bezpieczne? Którą z nich wybrać i czy warto zdecydować się na wybielanie zębów u dentysty?

Od czego zależy kolor zębów?

Naturalny odcień zębów może istotnie odbiegać od czystej, śnieżnej bieli. Na kolor uzębienia wpływa bowiem wiele różnych czynników:

  • Stan i właściwości szkliwa – im bardziej jest transparentne lub cienkie, tym silniej eksponuje kolor znajdującej się pod nim zębiny.
  • Genetyka – może mieć istotny wpływ na kolorystykę zębiny, jak również na stopień przejrzystości szkliwa.
  • Wiek – z biegiem lat szkliwo zębów ulega uszkodzeniom, ściera się i staje coraz cieńsze. Z tego względu zęby mogą wydawać się ciemniejsze, bardziej żółte lub szare.
  • Dieta – częste picie kawy, herbaty, czerwonego wina, soków owocowych i warzywnych może wpływać na tworzenie się przebarwień na szkliwie.
  • Używki – w szczególności niekorzystne dla koloru zębów jest palenie papierosów, które wpływa na żółknięcie szkliwa.
  • Higiena jamy ustnej – na kolor uzębienia korzystnie wpływa regularne mycie zębów, usuwanie osadu oraz kamienia nazębnego.

To najważniejsze spośród czynników, które wywierają wpływ na odcień zębów. O biały uśmiech warto więc zadbać nie tylko decydując się na ich profesjonalne wybielanie, ale też wdrażając odpowiednią profilaktykę na przyszłość.

Popularne metody wybielania zębów

Jeśli nie odpowiada Ci odcień Twojego uzębienia, możesz rozważyć skorzystanie z jednej z kilku metod wybielania szkliwa. Co wybiela zęby? Do najpopularniejszych sposobów na uzyskanie bielszego szkliwa należą:

  • Usuwanie kamienia nazębnego – jeśli odcień Twoich zębów jest zbliżony do ideału, ale wpada w lekką szarość lub dostrzegasz na zębach żółtawe przebarwienia, być może wystarczy wykonać u dentysty usuwanie kamienia nazębnego. Podczas piaskowania znika nie tylko kamień nazębny, ale też drobne przebarwienia. Zabieg ten i tak należy wykonać przed zastosowaniem innych metod wybielania zębów, dlatego warto zacząć właśnie od tego. Być może okaże się, że samo usunięcie kamienia będzie dla Ciebie wystarczające.
  • Wybielanie zębów u dentysty metodą nakładkową – popularny sposób, który wymaga wykonania nakładek na zęby pod wymiar na indywidualne zamówienie. W tym celu wykonywany jest odcisk górnego i dolnego łuku zębowego. Gotowe nakładki należy wypełniać specjalistycznym żelem rozjaśniającym szkliwo – zgodnie z zaleceniami specjalisty. Wybielanie nakładkowe trwa do kilku tygodni i jest realizowane w domowym zaciszu. Podczas przeprowadzania tej procedury konieczne jest przestrzeganie zaleceń dietetycznych (polegających na unikaniu potraw i napojów barwiących szkliwo).
  • Profesjonalne wybielanie zębów metodą laserową lub przy użyciu lampy LED – to szybsze metody, które są w pełni realizowane w gabinecie stomatologicznym. Na czym polega wybielanie zębów w ten sposób? Na dziąsła nakładany jest specjalny żel ochronny, a na zęby preparat rozjaśniający szkliwo, który poddawany jest również oddziaływaniu lampy LED lub lasera. Zabieg trwa maksymalnie do 90. minut i umożliwia rozjaśnienie szkliwa o kilka do kilkunastu tonów.

Nie wiesz, na którą z powyższych metod wybielania zębów się zdecydować? Nic straconego! Umów się na konsultację stomatologiczną. Jest ona konieczna, by zweryfikować stan uzębienia przed ewentualnym wybielaniem szkliwa. Lekarz pomoże Ci w dobraniu najkorzystniejszej metody wybielania zębów.

Co jeszcze warto wiedzieć o profesjonalnym wybielaniu zębów?

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z wybranej metody wybielania zębów, dowiedz się więcej o ich specyfice, jak również o tym, czy efekt jest trwały i warty zachodu. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Która metoda wybielania zębów jest najszybsza?

Wybielanie zębów przy użyciu lampy LED oraz lasera diodowego to najszybsze metody – rezultaty są widoczne od razu po zabiegu, który trwa najczęściej nie dłużej niż 90. minut. W dużo większą cierpliwość trzeba się uzbroić w sytuacji, gdy decyzja padła na wybielanie nakładkowe – w tym wypadku potrzeba kilku tygodni, by uzyskać zamierzone efekty.

O ile tonów można rozjaśnić zęby?

To zależy od wybranej metody działania. Już samo oczyszczenie zębów z kamienia metodą piaskowania może usunąć lekkie przebarwienia i sprawić, że szkliwo będzie o ton jaśniejsze. Wybielanie metodą nakładkową może zapewnić efekt wybielenia o kilka tonów (raczej nie więcej niż sześć). Najbardziej widoczną zmianę koloru szkliwa przynieść może jednak dopiero wybielanie zębów za pomocą lampy LED lub laserowo – w tym wypadku możliwe jest rozjaśnienie koloru zębów nawet do dwunastu tonów.

Wybielanie zębów – ile się utrzymuje?

Niestety nawet profesjonalne zabiegi nie gwarantują dożywotniego efektu rozjaśnionego szkliwa. Długotrwałość efektu zależy jednak od indywidualnego postępowania po zabiegu. By cieszyć się białym uśmiechem przez maksymalnie długi czas, należy dbać o higienę jamy ustnej i unikać produktów, które barwią szkliwo. Stosując się do tych zasad, można liczyć na podtrzymanie efektu bielszych zębów nawet przez okres czterech lat.

Czy wybielanie zębów u dentysty jest bezpieczne?

Z całą pewnością wykonanie zabiegu w profesjonalnym gabinecie i pod okiem specjalisty jest bezpieczniejsze niż próby samodzielnego wybielania zębów w domu przy pomocy środków kupionych w sieci. Wykonanie profesjonalnego zabiegu poprzedzane jest dokładnym wywiadem z pacjentem, jak również zbadaniem stanu uzębienia oraz jamy ustnej (przed wykonaniem zabiegu zęby i dziąsła musza być zdrowe). Stomatolog dobiera najkorzystniejszą metodę działania – mając na uwadze również ewentualne alergie lub schorzenia, na które cierpi pacjent. Z tego względu poddanie się procedurze wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym jest możliwie bezpieczną opcją, chociaż trzeba mieć na uwadze, że każdy zabieg może wiązać się z wystąpieniem niepożądanych skutków i powikłań. Szczegóły zależą od wybranej techniki działania i najlepiej omówić je podczas wizyty u specjalisty.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *