Pożegnaj trądzik na plecach! Sprawdzone sposoby na pryszcze na plecach

2 listopada 2023
Kobieta cierpiąca z powodu trądziku na plecach. Pl Source: VistaCreate

Chociaż zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się skórze twarzy, wcale nie oznacza to, że nie mogą występować również na innych obszarach ciała. Częstą przypadłością są wypryski na plecach. Dlaczego powstają akurat w takim miejscu? Jak leczyć trądzik na plecach?

Jak rozpoznać trądzik na plecach?

Nie każdy wyprysk na skórze oznacza od razu, że masz do czynienia z trądzikiem. Niekiedy zmiany są wywołane alergią, przegrzaniem organizmu lub nawet ukąszeniem owada. Wypryski o trądzikowym charakterze mają jednak kilka specyficznych cech, dzięki czemu łatwiej je rozpoznasz:

  • Zmiany trądzikowe zlokalizowane są głównie w okolicy ujść gruczołów łojowych, a ich największe zagęszczenie występuje na twarzy, dekolcie i plecach.
  • Trądzik na plecach często ma charakter przewlekły lub nawracający – przynajmniej do czasu wdrożenia profesjonalnego leczenia.
  • Zmiany trądzikowe na plecach bywają bolesne, mogą powodować świąd. Często są napuchnięte.
  • Rzadkością są pojedyncze wykwity trądzikowe na plecach. Najczęściej jest ich więcej, a ich główne skupiska ulokowane są w górnej części pleców.

Jeśli podejrzewasz, że pryszcze na plecach to właśnie trądzik, koniecznie umów się na konsultację dermatologiczną. Lekarz wykluczy inne przyczyny zmian skórnych i zaproponuje optymalny model leczenia.

Trądzik na plecach – przyczyny

Na tworzenie się zmian trądzikowych na plecach może wywierać wpływ wiele różnych czynników. Kluczowe znaczenie ma zablokowanie ujść mieszków włosowych oraz nadprodukcja sebum. Pozostałe przyczyny to:

  • Zmiany lub zaburzenia hormonalne – krosty na plecach mogą być jednym z objawów trądziku młodzieńczego, ale często występują również u osób dorosłych, które borykają się z problemami hormonalnymi i naturalnymi zmianami hormonalnymi (na przykład w okresie ciąży lub menopauzy).
  • Błędy dietetyczne, używki – nie bez powodu niektórzy powtarzają, że jesteś tym, co jesz. Rzeczywiście spożywane posiłki, napoje i przyjmowane używki w dużej mierze wpływać mogą na zdrowie, różnorodne dolegliwości, a także na stan Twojej cery. Jeśli w diecie dominują potrawy tłuste, przetworzone, zawierające cukier i konserwanty, warto zmienić te przyzwyczajenia. Cerze nie służy również nadmiar ostrych przypraw, czekolady, a także alkohol i papierosy.
  • Błędy w pielęgnacji skóry – mogą być związane zarówno ze stosowaniem źle dobranych kosmetyków, jak również detergentów, a nawet takimi kwestiami, jak niedokładne mycie pleców.
  • Rogowacenie okołomieszkowe – często bywa odpowiedzialne za ropne krosty na plecach. Nadmiernie rogowaciejąca skóra zatyka ujścia mieszków włosowych, powoduje powstawanie zaskórników oraz może przyczynić się do rozwinięcia się stanu zapalnego.
  • Infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe – niekiedy trądzik spowodowany bywa infekcją. Zdarza się również, że posiadane wypryski ulegają zakażeniu na skutek ich rozdrapywania.

Na rozwijanie się trądziku na plecach wpływają również tak niepozorne kwestie, jak rodzaj noszonych ubrań. Aby poznać przyczynę problemu, warto skonsultować się z dermatologiem.

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Leczenie trądziku to proces długotrwały, który wymaga przestrzegania zaleceń medycznych. Podstawą jest uzyskanie diagnozy oraz wytypowanie prawdopodobnych przyczyn problemu. Niektóre z czynników, które wpływają na powstawanie zmian trądzikowych, można wyeliminować lub ograniczyć ich wpływ na skórę.

Leczenie trądziku na plecach może polegać na:

  • Doborze właściwych kosmetyków do pielęgnacji skóry.
  • Stosowaniu leków i preparatów o działaniu miejscowym – najczęściej w formie maści, kremu lub żelu. Preparaty te mogą zawierać antybiotyki, ale też substancje takie, jak retinoidy lub kwasy.
  • Stosowanie leków doustnych – antybiotyków, ale też retinoidów.

W leczeniu zmian trądzikowych niezwykle pomocne są również wybrane zabiegi kosmetyczne. Niektóre z nich można wykonywać dopiero po wstępnym wyleczeniu aktywnych wyprysków.

Zabiegi na krosty na plecach u mężczyzn i kobiet:

  • Profesjonalne peelingi chemiczne i węglowe – przyczyniają się do złuszczania się naskórka, ale też do oczyszczania skóry. Mogą mieć korzystny wpływ na uregulowanie produkcji sebum.
  • Zabiegi ze światłem LED – czyli fototerapia, która ma działanie przeciwzapalne i regenerujące.
  • Zabiegi laserowe – szczególnie godny polecenia na trądzik jest laser frakcyjny, który pomaga odświeżyć skórę i zniwelować niedoskonałości oraz ewentualne blizny po trądziku.

To tylko kilka spośród wielu profesjonalnych zabiegów na trądzik, jakie możesz wykonać w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Wcześniej skonsultuj się jednak ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ niektóre terapie z użyciem antybiotyków lub retinoidów mogą być przeciwskazaniem do różnych zabiegów kosmetycznych.

Co jeszcze możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko nawrotu trądziku na plecach?

Całkiem sporo! Działania profilaktyczne są niezwykle istotnym wsparciem dla kuracji i zabiegów na trądzik. Co robić, a czego nie robić?

  • Odżywiaj się zdrowo – unikaj produktów nadmiernie przetworzonych, tłustych, ostrych potraw, cukru i używek.
  • Dbaj o higienę – dokładnie oczyszczaj skórę na plecach, często zmieniaj ręcznik.
  • Noś ubrania z naturalnych tkanin – są przewiewne, nie sprzyjają przegrzewaniu się lub namnażaniu się bakterii na skórze.
  • Stosuj delikatne środki piorące i odpowiednio dobrane kosmetyki.
  • Kontroluj prawidłowe poziomy hormonów w organizmie oraz ewentualne choroby przewlekłe.

Zwalczanie trądziku na plecach to długotrwały proces. Jeśli w końcu uda się zlikwidować uporczywe krosty na plecach, warto dbać też o profilaktykę, by uniknąć ich nawrotu.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *