Na czym polega zabieg HIFU? Jakie są efekty, wskazania i przeciwwskazania?

1 grudnia 2023
Pacjentka podczas wykonywania zabiegu HIFU. Pl Source: VistaCreate

W medycynie estetycznej coraz szersze zastosowanie mają nowoczesne i nieinwazyjne metody działania. Jedną z nich jest właśnie HIFU – zabieg, który wykorzystuje oddziaływanie ultradźwięków. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Jakich efektów można oczekiwać i czy warto się zdecydować?

Czym jest zabieg HIFU?

Nazwa tej procedury to skrótowiec od pełnej nazwy anglojęzycznej, która brzmi High-Intensity Focused Ultrasound, co można przetłumaczyć jako „skoncentrowane ultradźwięki o wysokiej intensywności”. Zabieg HIFU jest więc procedurą, podczas której wykorzystywane są wspomniane ultradźwięki.

Jak ultradźwięki oddziałują na tkanki?

 • Skoncentrowana wiązka ultradźwięków o wysokiej intensywności oddziałuje na tkanki termicznie oraz mechanicznie.
 • Pod jej wpływem dochodzi do celowego podgrzania i koagulacji tkanek.
 • Podczas zabiegu dochodzi również do kontrolowanego i zamierzonego uszkadzania komórek.

Podsumowując: oddziaływanie ultradźwięków na tkanki prowadzi do ich celowego i kontrolowanego uszkodzenia, co aktywuje naturalne procesy regeneracyjne skóry – przede wszystkim odbudowę włókien kolagenowych oraz wzmożoną produkcję elastyny.

Do czego mogą być wykorzystywane ultradźwięki w medycynie estetycznej?

Zabiegi HIFU cieszą się rosnącym zainteresowaniem z uwagi na znikomą inwazyjność i wysoką skuteczność działania. Ultradźwięki są najczęściej wykorzystywane do:

 • Redukowania zmarszczek oraz bruzd.
 • Leczenia blizn – także zanikowych i po trądziku.
 • Niwelowania przebarwień.
 • Leczenia śladów po trądziku.
 • Odmładzania skóry, a nawet do subtelnego modelowania twarzy, szyi oraz brody.

Co ciekawe, technologia HIFU to coś więcej niż kolejny sposób na redukcję kurzych łapek lub zmarszczek palacza. Metoda ta jest również wykorzystywana w leczeniu znacznie poważniejszych dolegliwości – z nowotworami włącznie.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu HIFU

Zabiegi HIFU w medycynie estetycznej najczęściej wykorzystywane są jako alternatywa dla tradycyjnego liftingu. Metoda ta bywa nawet określana mianem liftingu 3D HIFU lub podobnie. Najczęstszymi wskazaniami do tej procedury są:

 • Zmarszczki oraz bruzdy, a także utrata jędrności skóry – czyli wszelkie objawy starzenia się skóry.
 • Blizny – zarówno te po zabiegach chirurgicznych, jak również zanikowe, które mogą być pozostałością po trądziku lub wysypce.
 • Opadające policzki, a także zatarcie konturu twarzy – pojawienie się dodatkowego podbródka.
 • Nadmiar skóry, utrata gęstości skóry.

Zabiegi HIFU mogą być wykonywane nie tylko na obszarze twarzy, ale praktycznie na dowolnej części ciała. Metoda ta bywa często wykorzystywana jako zabieg ujędrniający szyję i dekolt, a także jako sposób na redukcję cellulitu.

Przeciwwskazania do zabiegów HIFU:

 • Ciąża oraz okres laktacji.
 • Uszkodzenia, podrażnienia, oparzenia lub owrzodzenia skóry na obszarze zabiegu.
 • Aktywna opryszczka lub inne choroby wirusowe.
 • Nowotwory.
 • Posiadanie rozrusznika serca lub metalowych implantów.
 • Padaczka.

To najczęstsze przeciwwskazania do zabiegów kosmetycznych z użyciem ultradźwięków. Chociaż HIFU jest metodą nieinwazyjną, nie każdy może z niej skorzystać. U niektórych osób mogą się natomiast pojawić efekty niepożądane.

HIFU – skutki uboczne:

 • Przejściowe zaczerwienienie skóry – najczęściej ustępuje już po kilku godzinach po zabiegu.
 • Nadwrażliwość i bolesność skóry na obszarze zabiegu.
 • Czasowe zaburzenia odczuwania (na przykład zimna lub bólu) na obszarze zabiegu.

Lifting HIFU – efekty

Celem zabiegów HIFU na twarz, szyję lub dekolt jest odmłodzenie skóry – przede wszystkim zniwelowanie zmarszczek i poprawa gęstości skóry. Z kolei zabieg wykonany na pośladkach, udach lub brzuchu ma na celu przywrócenie skórze jędrności i gładkości. Efekty te są możliwe do uzyskania z uwagi na fakt, że metoda HIFU pobudza produkcję elastyny oraz włókien kolagenowych. Pamiętaj o tym, że pełne rezultaty nie będą widoczne od razu po zabiegu, ale dopiero po upływie kilku tygodni, a nawet miesięcy. Co ważne, uzyskane efekty mogą utrzymywać się nawet przez ponad półtora roku.

Czy warto zdecydować się na zabieg HIFU?

Jeśli Twoim zmartwieniem są zmarszczki, bruzdy i utrata jędrności skóry, możesz wypróbować zabieg z użyciem ultradźwięków HIFU. Opinie o tej procedurze są zazwyczaj bardzo dobre – wielu osobom udaje się zniwelować oznaki starzenia się skóry.

Do niewątpliwych zalet zabiegów HIFU należy ich niska inwazyjność, krótki czas trwania, jak również to, że efekty utrzymują się przez stosunkowo długi czas. Koszty HIFU uzależnione są od tego, jak duży obszar będzie poddawany działaniu ultradźwięków. Wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Podsumowując: jest to metoda, którą z pewnością warto wziąć pod uwagę, jeśli celem jest odmłodzenie i ujędrnienie skóry bez użycia skalpela.

Karol Popko

Karol Popko to doświadczony autor, którego pióro błyszczy w świecie lifestyle'u od wielu lat. Dzięki swojej praktyce copywriterskiej i wnikliwemu spojrzeniu na trendy, nie tylko dzieli się on praktycznymi wskazówkami, ale również otwiera przed czytelnikami głębsze rozumienie tych tematów. Według Karola piękno można znaleźć wszędzie, a życie warto celebrować z pasją i stylem.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *