Poznaj 5 sposobów na łamliwe paznokcie!
Masz słabe i kruche paznokcie? Czy wiesz, że wpływ na ich kondycję ma Twoja dieta, pielęgnacja, a nawet codzienne nawyki? Sprawdź, jakie mogą być pozostałe przyczyny łamliwych paznokci i odkryj 5 sposobów na poprawę ich wyglądu oraz kondycji!
Łamliwe paznokcie – na czym polega ten problem?
Różowe, lekko błyszczące i gładkie paznokcie świadczą o dobrym stanie organizmu. Natomiast kiedy paznokcie rozdwajają się, łatwo się łamią lub na ich powierzchni widoczne są przebarwienia, zwykle świadczy to o problemach ze zdrowiem. Słabe paznokcie to często konsekwencja złych nawyków żywieniowych, problem ten może wynikać też z uszkodzeń mechanicznych czy długotrwałego noszenia hybryd.
Rozdwajające się, łamliwe, kruche paznokcie – objawy, na które warto zwrócić uwagę
Ładne paznokcie nie muszą być długie i fantazyjnie pomalowane. Istotniejsza jest ich kondycja – powinny być odżywione, mocne, gładkie i bez zmian widocznych na ich powierzchni. Jeśli wygląd i kondycja Twoich paznokci odbiega od tej normy, nie bagatelizuj tego. Zwróć uwagę na poniższe objawy:
- Nienaturalny kolor płytki – blade paznokcie mogą być objawem niedoborów żelaza. Mocno różowe paznokcie często pojawiają się u osób zmagających się z nadciśnieniem. Paznokcie o zielonkawym zabarwieniu mogą wskazywać na zakażenie bakterią Pseudomonas Aeruginosa, które może stanowić powikłanie po nieprawidłowo wykonanej stylizacji paznokci.
- Plamki na paznokciach – to zmiany, które dość często pojawiają się na paznokciach. Mogą wynikać zosłabienia organizmu, stosowania diety ubogiej w witaminy i minerały oraz z nieodpowiedniej podaży wapnia.
- Pękające paznokcie – zwykle są one oznaką osłabienia organizmu.
- Łamliwe paznokcie – łatwo łamiące się paznokcie najczęściej są następstwem niedoboru witamin.
- Widoczne na płytce prążki – białe prążki mogą sygnalizować problemy z funkcjonowaniem układu hormonalnego lub nerwowego. Z kolei czarne paski najczęściej są wynikiem urazów mechanicznych.
Kruche paznokcie – przyczyny
Słabe i łamliwe paznokcie mogą być rezultatem niedoboru witamin – zwłaszcza tych z grupy B, ale też niedoboru witaminy A, C i E oraz minerałów (przede wszystkim wapnia, magnezu i cynku). Wszystkie te związki wpływają na kondycję paznokci. Płytkę osłabia także nieodpowiednia pielęgnacja paznokci i częste noszenie hybryd.
Słabe paznokcie – czynniki, które temu sprzyjają
Na kruchość i łamliwość paznokci mogą wpływać również poniższe czynniki:
- Uszkodzenia mechaniczne – na przykład powstałe na skutek zbyt intensywnego piłowania paznokci, jak również z powodu używania nieodpowiednich akcesoriów do manicure. Negatywnie na kondycję paznokci wpływają również uderzenia i stłuczenia.
- Nadmierna ekspozycja na środki chemiczne – płyny do mycia podłogi, mleczka do szorowania, produkty do sprzątania łazienki oraz rozpuszczalniki mogą pogarszać stan paznokci. Ważne jest, by korzystać z nich w rękawiczkach ochronnych.
- Dieta uboga w makroskładniki, minerały i witaminy – jadłospis, w którym brakuje źródeł białka, wapnia czy zdrowych tłuszczów nie sprzyja ładnemu wyglądowi i dobrej kondycji paznokci.
- Duża ekspozycja na wilgoć – częste moczenie paznokci w wodzie zmiękcza płytkę i sprawia, że jest ona bardziej podatna na łamanie.
- Niektóre choroby – zarówno schorzenia ogólnoustrojowe (na przykład niedoczynność tarczycy), jak i grzybica oraz inne choroby skóry pogarszają stan paznokci.
- Starzenie się organizmu – kondycja paznokci osłabia się także wraz z wiekiem.
Co na łamliwe paznokcie? 5 sposobów na poprawę ich kondycji
Zastanawiasz się, jak poprawić wygląd Twoich paznokci? Przede wszystkim nie bagatelizuj roli zbilansowanej diety. Pamiętaj też o odżywianiu paznokci od zewnątrz – odpowiednio je pielęgnując. Ponadto wykonuj delikatny manicure i chroń paznokcie przed szkodliwym działaniem detergentów.
1. Dieta na piękne paznokcie
Dieta wpływa nie tylko na Twoje zdrowie, ale i na wygląd! Pamiętaj o tym, jeśli chcesz mieć piękne paznokcie. Zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie znalazły się warzywa bogate w żelazo, pełne witamin owoce i orzechy oraz ryby, które obfitują w cynk.
2. Odżywki na słabe paznokcie
Jeśli chcesz poprawić wygląd paznokci, pamiętaj o ich systematycznej pielęgnacji. Możesz nakładać na nie gotowe preparaty mające właściwości regenerujące płytkę. Dobre rezultaty przynosi także stosowanie domowych kuracji: na przykład z podgrzanej oliwy z oliwek połączonej z sokiem z cytryny.
3. Prawidłowo wykonany manicure
By Twoje paznokcie były w dobrej kondycji, obchodź się z nimi delikatnie! Manicure zacznij od usunięcia pozostałości starego lakieru – najlepiej zmywaczem bez acetonu. Papierowym lub szklanym pilnikiem nadaj paznokciom pożądany kształt – piłuj je w jedną stronę, dzięki czemu brzegi płytki będą równe. Następnie zmiękcz skórki w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, a potem usuń je przy pomocy przeznaczonego do tego drewnianego patyczka. W kolejnym kroku osusz paznokcie i wygładź ich powierzchnię, używając pilnika. Na koniec nałóż lakier lub odżywkę.
4. Ochrona paznokci przed działaniem detergentów
Masz słabe paznokcie? Pamiętaj, by chronić je przed działaniem agresywnych środków chemicznych! Przed sprzątaniem nałóż na dłonie rękawiczki, a po skończeniu prac, umyj ręce i posmaruj kremem nawilżającym.
5. Zabiegi regenerujące paznokcie
By wzmocnić paznokcie, możesz zdecydować się także na specjalistyczny zabieg kosmetyczny. Jaki? Oto najpopularniejsze kuracje:
- Laserowa regeneracja paznokci – terapia ta przywraca paznokciom ładny wygląd i wzmacnia je. Co równie ważne, jest bezinwazyjna i nie wymaga specjalnego przygotowania.
- Zabieg parafinowy – po jego przeprowadzeniu płytka paznokciowa jest wzmocniona, a skórki bardziej miękkie. Możesz wykonać ten zabieg nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również samodzielnie w domu.
Jeśli nie wiesz, który zabieg na dłonie i paznokcie wybrać, skontaktuj się z wybranym gabinetem kosmetycznym. Specjalista dobierze dla Ciebie najlepszą kurację.
Dodaj komentarz