Czego potrzebuje cera sucha? Pielęgnacja i polecane zabiegi
Szorstka w dotyku, napięta i matowa – to cechy charakterystyczne dla cery suchej. Skóra tego typu bywa wrażliwa na działanie niektórych składników kosmetycznych i dlatego wymaga rozważnej, delikatnej pielęgnacji. Czego jeszcze potrzebuje cera sucha? Jakie są przyczyny nadmiernego wysuszania się naskórka? Sprawdź odpowiedzi na te i podobne pytania.
Cera sucha – charakterystyka
Każda skóra jest inna, ale pewne cechy charakterystyczne pozwalają określić, czy Twoja skóra jest sucha, tłusta, czy innego rodzaju. Sucha skóra w dotyku często przypomina pergamin i jest szorstka. Ponadto cechuje ją podatność na uszkodzenia, delikatność i wyjątkowa wrażliwość na źle dobrane kosmetyki. Mankamentem skóry suchej jest również to, że zmarszczki mogą pojawiać się na niej nieco wcześniej niż na skórze tłustej lub normalnej. Cera sucha me jednak również swoje mocne strony – przede wszystkim bardzo rzadko powstają na niej wypryski.
Po czym jeszcze można rozpoznać suchą cerę?
Cerę suchą poznasz po tym, że jest napięta, matowa i cienka. Zwykle ma nierówną powierzchnię, bywa popękana i może się łuszczyć. Co istotne, najczęściej suchość pojawia się nie tylko na twarzy, ale też na pozostałych częściach ciała. Na tego typu zmiany najbardziej narażone są usta, ręce, stopy oraz łokcie.
Inne charakterystyczne cechy suchej skóry to:
- Podatność na uszkodzenia – cera sucha jest delikatna; łatwo o jej podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet krwawienie.
- Brak blasku – cera sucha jest matowa, zwykle ma ziemisty, jasnożółty lub jasnoróżowy kolor.
- Słabo widoczne pory – w porównaniu do innych typów cery na suchej skórze pory są prawie niedostrzegalne.
Co powoduje, że cera jest sucha?
Poziom nawilżenia skóry może zmniejszać się z różnych powodów – wpływają na niego zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Cera tego typu często jest rezultatem nieprawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej lub zaburzeń w produkcji sebum. Ponadto w dojrzałym wieku obniża się poziom produkcji kolagenu w organizmie – z tego powodu skóra także traci elastyczność i staje się podatna na przesuszenie.
Czynniki, które mogą zaostrzać dolegliwości cery suchej:
- Przyjmowanie niektórych leków – może wpływać na pracę gruczołów łojowych oraz sprzyjać przesuszaniu się skóry. Takie działanie wykazują wybrane preparaty stosowane w leczeniu depresji, środki przeciwhistaminowe oraz diuretyki.
- Nieodpowiednia dieta – picie małej ilości wody, a także jadłospis ubogi w źródła minerałów, witamin i kwasów tłuszczowych nie sprzyjają dobrej kondycji skóry.
- Nieprawidłowa pielęgnacja – brak nawilżania skóry, używanie drażniących i źle dopasowanych kosmetyków (na przykład zawierających alkohol) często sprawia, że cera staje się sucha.
- Zaburzenia hormonalne – z tego powodu cera sucha często występuje u kobiet w okresie menopauzy.
- Czynniki atmosferyczne – silny wiatr, mróz czy gwałtowne zmiany temperatury przyczyniają się do podrażnień naskórka i do przesuszania się skóry.
- Niektóre chorób skóry – łuszczyca, egzema i podobne schorzenia sprzyjają suchości skóry twarzy i innych obszarów ciała.
Prawidłowa pielęgnacja cery suchej
Cera sucha wymaga systematycznej i starannie dobranej pielęgnacji. Jeśli masz taki typ skóry, nie bagatelizuj jej oczyszczania, ale przeprowadzaj je przy użyciu łagodnych i regenerujących kosmetyków. Raz w tygodniu złuszczaj naskórek peelingiem; najlepiej enzymatycznym lub kwasowym. Ponadto codziennie nawilżaj skórę, stosując lekkie serum i odżywczy krem.
Odpowiedni krem do cery suchej
Każda skóra, ale sucha w szczególności, potrzebuje regularnego nawilżania. Szukając kremu do tego typu cery, wybierz kosmetyk, który ma właściwości zatrzymujące wilgoć w naskórku. Zwróć uwagę, czy produkt zawiera nawadniające składniki, jak aloes, gliceryna, mocznik i ceramidy. Twoja skóra jest mocno wysuszona? Jeśli tak, oprócz kremu możesz aplikować na nią również nawilżające serum.
Podkład co cery suchej – jaki wybrać?
Masz cerę suchą i zastanawiasz się, jaki podkład powinnaś wybrać? Zdecyduj się na kosmetyk, który ma nie tylko właściwości wygładzające i kryjące niedoskonałości, ale też nawilżające i rozświetlające skórę.
Dobrym wyborem będzie podkład do cery suchej mający w składzie:
- Witaminę E, która poprawia elastyczność naskórka,
- Kwas hialuronowy, który utrzymuje wilgotność skóry
- Kojącą wodę termalną.
Jak zminimalizować dolegliwości, które towarzyszą suchej skórze?
Aby okiełznać cerę suchą, należy pamiętać o jej właściwej pielęgnacji. Tego typu skóra potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale i oczyszczania – co istotne, przy użyciu delikatnych kosmetyków. Równie ważna jest jej ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV. O skórę dbaj również od wewnątrz: pij wystarczającą ilość wody, jedz warzywa, owoce i orzechy bogate. Unikaj natomiast żywności przetworzonej. Oprócz tego zrezygnuj lub ogranicz palenie papierosów, ponieważ zawarte w nich składniki nasilają dolegliwości charakterystyczne dla cery suchej.
Zabiegi na suchą cerę
O cerę suchą zadbasz, wykonując również specjalistyczne zabiegi. Jeśli masz taki typ skóry, możesz zdecydować się na wiele różnych terapii:
- Mezoterapia igłowa – to niezwykle popularny zabieg, którego działanie jest uzależnione od substancji, jaka zostanie zaaplikowana. Najczęściej w ramach mezoterapii wykorzystywana jest iniekcja preparatów na bazie kwasu hialuronowego. Ma on silne właściwości nawilżające i dlatego mezoterapia jest jedną z lepszych metod długotrwałego nawilżania suchej cery.
- Peeling chemiczny – to nieprawda, że cery suchej i wrażliwej nie należy złuszczać. Kluczowa jest jednak delikatność zabiegu. Peeling chemiczny, jaki możesz wykonać w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym, będzie dobrany do potrzeb Twojej skóry. Zadziała delikatnie i złuszczająco, usunie zrogowaciały naskórek i odstające skórki, jakie są zmorą cery suchej. Dzięki temu będzie ona lepiej przyjmowała składniki, które dostarczasz jej w stosowanych kosmetykach.
Pamiętaj, by przed poddaniem się wybranemu zabiegowi, skonsultować się ze specjalistą – ten zaproponuje Ci terapię dopasowaną do potrzeb Twoich i Twojej skóry.
Dodaj komentarz